Gašenje velike social media platforme – Vine

Piše
Lea Čuveljak

Nov 20, 2016

Već smo vas upoznali s ljudima kojima je posao video od 6 sekundi, odnosno Vinerima. S tako zanimljivim poslom, nama običnim smrtnicima je nezamislivo da tako velika social media platforma skoro pa preko noći nestane. 

Nažalost, konkurencija u stvaranju kratkih videa s Instagram Storyjem i Snaphatom postala je prevelika.

Odustajanje glavnih korisnika

Od početka Vine aplikacija nije zaživjela kako je trebala. Video sadržaji s Vinea bili su popularni, ali su ih gledali samo korisnici putem Facebooka odnosno Twittera i Instagrama što je aplikaciju stavilo u problem.

Unatoč tome, mnogi korisnici Vine aplikacije uspjeli su doživjeti ogroman i nevjerojatan uspjeh. Korisnici kao Liza Koshy, King Bach, Amanda Cerny i mnogi drugi i sami su izjavili u svojim videima da su samo prestali koristiti Vine. Jednostavno je dostupnost ostalih aplikacija prevladala i svi su s vremenom počeli razvijati svoje sadržaje i objavljivati ih na drugačije načine. Između ostalog većina je napravila Youtube kanal tako da bi se za njih moglo sada reći da su Youtuberi jer većina je promijenila svoj način snimanja te sadržaj.

Izjava vlasničke kompanije Twittera

Ništa se ne događa aplikaciji, internet stranici ili vašim videima danas. Mi  cijenimo vas, vaše videe i ovo ćemo odraditi kako treba. Biti ćete u mogućnosti preuzeti svoje videe i web stranica Vine ostat će upaljena jer smatramo da je previše vrijednog sadržaja od vas korisnika da bi ju samo tako izbrisali. Bit ćete obaviješteni ukoliko dođe do daljnjih promjena na aplikaciji ili stranici, rekli su u Twitteru koji je ujedno i vlasnik Vinea.

Iako je aplikacija i dalje dostupna, postala je neaktivna. Što znači da daljnje snimanje videa neće biti moguće. Za kompaniju to znači 300 otkaza svojim zaposlenima.

Nedostatak reklama rezultiralo neuspjehom

Iako se korisnicima svidio koncept Vine videa u kojima kroz 6 sekundi prikazuju humor, ostalim kompanija to nije išlo na ruku. To je prvenstveno iz razloga što nisu mogli objavljivati svoje vlastite sadržaje i reklame kao na ostalim social media platformama kao što su Facebook, Instagram, Twitter i Youtube.

Twitter nije mogao nikako zaraditi na Vineu stoga je i tako lako nestao. U zadnje vrijeme se Twitter sve više bori s načinima zarade stoga se čini da je Vine bio rez koji se jednostavno morao napraviti.

Razvijanje svih mreža dovodi do promjena

Tužno je što je jedna velika aplikacija samo tako nestala. Danas novih aplikacija i novih načina i mogućnosti za praćenje i gledanje najdražih sadržaja ima sa svih strana. Stoga ne sumnjamo da će Twitter pronaći ono što treba da se malo vrati na noge i da će Vine zamijeniti samo nešto bolje i novije.

Jeste li i vi bili korisnik Vinea? I Što mislite o gašenju aplikacije?

Što kada ti je posao video od 6 sekundi?

Komentari