O mom faksu – ERF

Piše
Ana Leko

Oct 16, 2015

Da se ne zavaravamo, ovo nije struka u kojoj  se okreću biznis i veliki novci, ali je struka u kojoj se malo daje, a puno dobiva nazad, bar s ljudske strane – poručuje Danijela Dragić, studentica na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu.

Dvadesetčetverogodišnja Danijela Dragić nedavno je diplomirala na ERF-u i sada je magistra edukacijske rehabilitacije. Koje su prednosti ovog faksa, koji smjerovi postoje, kakvi se projekti provode i koliko ljubavi treba uložiti u studij, a kasnije i posao pročitajte u još jednoj priči O mom faksu.

Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet

Kako je studirati na ERF-u

Ako ste svojevoljno na željenom fakultetu, onda ne bi trebalo biti teško. Svaka godina studiranja zahtijeva i očekuje određene obaveze od strane studenta.

Raspored predavanja i vježbi te sadržaj kolegija je dosta intenzivan na preddiplomskom studiju jer obuhvaća širinu struke. Na diplomskom studiju se ipak fokusira na uže područje struke, ovisno o izboru. Kao i na svakom fakultetu, najveća je frka u vrijeme kolokvija i ispita. Sve je stvar dobre organizacije vremena.

Koji su izazovi na ERF-u

Ono što možda razlikuje ERF od drugih fakulteta je to što zahtijeva konstantnu aktivnost i angažiranost svojih studenata. Puno je vježbi i prakse u sklopu kolegija te uz obavezna predavanja zna biti vremenski i fizički dosta naporno. Kolegiji i informacije koje dobijete na predavanjima su jako korisne jer dolaze od predavača i vanjskih suradnika koji su u direktnom doticaju sa strukom te govore na temelju vlastitog iskustva što će vam, zasigurno, u budućem radu biti od velike pomoći.

Koje su prednosti studiranja na ERF-u

Puno je prednosti studiranja na ERF-u. Manji je fakultet, manje studenata i veća međusobna povezanost. Puno vremena provodimo skupa, puno surađujemo, intimnija je atmosfera te su nekako topliji međuljudski odnosi. Profesori nas vrlo brzo upoznaju i s vremenom zbilja funkcioniramo u pomalo obiteljskom ozračju.

Veliki plus je također što od samog početka studiranja imate uvid u djelovanje svoje struke kroz vježbe i praksu koje su organizirane u raznim ustanovama – centrima, bolnicama, školama, vrtićima… Široko je područje djelatnosti te time i veća mogućnost kasnijeg zapošljavanja.

Koji se smjerovi mogu odabrati

Preddiplomski program je organiziran u tri studijska smjera – Logopediju, Rehabilitaciju i Socijalnu pedagogiju. Diplomski program svakog od navedenih smjerova je podijeljen u nekoliko modula te se student odlučuje za pojedini u skladu sa svojim interesima. Detaljan opis i nastavni plan i program se može naći na stranici fakulteta.

Kakve sekcije ili udruge postoje na ERF-u

Studenti su najvažniji partner u svim djelatnostima Fakulteta te sudjeluju u svim događajima vezanim za Fakultet. Značajno pridonose u okviru nastave i kroz volonterske aktivnosti i projekte u zajednici. Aktivni su u organizaciji sportskih, glazbenih i drugih događanja te osobito u planiranju i provedbi međunarodnih studentskih kongresa, intenzivnoj studentskoj razmjeni s drugim sveučilištima u Europi pa i na drugim kontinentima.

Posebno se ističe naša Studentska Športska udruga koja se bavi promicanjem sportskog duha, zdravog života i druženja te fair playa među studentskom populacijom. Svake godine ima sve više studenata sportaša pa tako u ovom trenutku ERF ima svoje predstavnike u ženskoj odbojci, rukometu, košarci i vaterpolu te u muškoj košarci koji se svake godine natječu na Sveučilišnom prvenstvu grada Zagreba i na Humanijadi, stručno-sportskom susretu studenata biomedicinskih fakulteta.

Ništa manje važan nije ni Studentski zbor koji štiti interese studenata, sudjeluje u radu i odlučivanju u tijelima Fakulteta, te predstavlja studente Fakulteta u sustavu visokog obrazovanja. Studentski zbor brine o kvaliteti života studenata, a posebice o kvaliteti studijskog procesa, studentskom standardu, ostvarivanju studentskih prava i drugih pitanja važnih za studente.

Provodi li se neki projekt ili se održavaju neke radionice na faksu

Primjetan je zaokret prema prijavljivanju i partnerskom sudjelovanju u projektima financiranim iz fondova Europske unije. Najvećeg maha je uzeo Tempus projekt Sveučilišta u Zagrebu te su djelatnici Fakulteta dali osobit doprinos razvoju sustava potpore studentima s invaliditetom u Republici Hrvatskoj.

Iz godine u godinu je sve više studentskih projekata koji pružaju podršku mladima s teškoćama u razvoju, rade na razvijanju pozitivne slike o sebi, samopoštovanju te upoznavanju vršnjaka koji dijele slične životne priče.

Također se možemo pohvaliti velikim brojem znanstveno-istraživačkih projekata koji podižu kvalitetu programa obrazovanja i cjeloživotnog učenja. Jednako tako Fakultet promiče inkluziju i zaštitu ljudskih prava senzibilizirajući javnost za položaj, potrebe i prava sve većeg broja marginaliziranih skupina u društvu.

Osobni plan

Želje i planovi nakon studija

Trenutno privodim kraju pripravnički staž u Centru za odgoj i obrazovanje djece s motoričkim teškoćama, a paralelno završavam edukaciju Senzorne integracije kojoj bi se htjela u buduće posvetiti te se usavršiti kao senzorni terapeut.

Prijedlozi i savjeti za brucoše

Želim pozvati nove studente koji zbilja žele studirati na ovom fakultetu, koji su otvoreni, imaju veliku volju i pozitivnu energiju te su se dovoljno informirali o samoj struci i populaciji s kojom radimo.

Da se ne zavaravamo, ovo nije struka u kojoj  se okreću biznis i veliki novci, ali je struka u kojoj se malo daje, a puno dobiva nazad, bar s ljudske strane. Na vašem profesionalnom putu bit ć lijepih i manje lijepih trenutaka, životnih priča koje izazivaju respekt, tužnih ljudskih sudbina, ali osobe koje susretnete naprave boljeg čovjeka od vas, to vam garantiram.

Korisne i zanimljive informacije

Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu jedina je visokoškolska institucija u Republici Hrvatskoj koja ustrojava i izvodi sveučilišne studijske programe logopedije, edukacijske rehabilitacije i socijalne pedagogije te razvija znanstveno-istraživački i visokostručni rad u tim područjima.

Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet djeluje 52 godine kao visokoškolska institucija, a kao sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, 49 godina. U tom razdoblju mijenjani su status i ime Fakulteta.

Danas na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu studira oko 900 studenta na jednom od tri preddiplomska ili tri diplomska studijska programa, jednom specijalističkom i jednom doktorskom poslijediplomskom studiju. Na Fakultetu je zaposleno 90 djelatnika, od kojih 69-ero u znanstveno-nastavnim i suradničkim zvanjima, 4-ero u stručnim zvanjima, a 17-ero djelatnika je u ne-nastavnim statusima. Aktivnosti se provode u dvije zgrade – glavnoj zgradi Fakulteta i zgradi Centra za rehabilitaciju, na istoj adresi u okviru Kampusa Borongaj.

Kontakti

Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet

Znanstveno-učilišni kampus Borongaj, Borongajska cesta 83f, Zagreb

Web: www.erf.unizg.hr

Tel: 01/ 2457 000

Studentska referada za preddiplomske i diplomske studije

Marija Pejnović

Tel: 01/ 2457 532

e-mail: marija.pejnovic@erf.hr

Studentska referada za poslijediplomske studije

Miljenka Hedjever

Tel: 01/ 2457 558

e-mail: miljenka.hedjever@erf.hr

Voditeljica Knjižnice

Dipl. Prof. soc. I fil., bibliotekar Ivanka Šarić

Tel: 01/ 2457 515

e-mail: ivanka.saric@erf.hr

Radno vrijeme knjižnice i čitaonice

Od ponedjeljka do petka o 8 do 18 sati.

Komentari