Pola budućih liječnika spremno otići

Piše
Iva Bucić

svibnja 18, 2016

Polovica studenata zadnje godine medicine spremno je na trajnu emigraciju ako se u roku od tri godine ne uspiju ostvariti kod nas, rekao je Danko Relić, na današnjoj novinarskoj konferenciji na kojoj je najavljen prvi Dan liječničkih karijera.

Liječnici ne vide perspektivu

Broj od 1100 liječnika koji su u protekle dvije i pol godine prikupili papire za odlazak u inozemstvo u dogledno bi vrijeme mogao biti samo kap u moru.

Liječnici naprosto ne vide perspektivu u društvu u kojem se ne cijeni rad, rekao je predsjednik Hrvatske liječničke komore Trpimir Goluža i dodao: – Ako izgubimo ljude, izgubit ćemo perspektivu sustava, i nikakvi novci to neće moći nadoknaditi.

Kao odgovor brojnim agencijama i sajmovima koji liječnike pozivaju na odlazak u inozemstvo, Centar za planiranje zanimanja u biomedicini i zdravstvu organizirao je Dan liječničkih karijera . Ovaj svojevrsni sajam karijera održat će se 10. lipnja na Medicinskom fakultetu, i to od 9 do 19 sati.

Cilj nam je pokazati studentima, liječnicima i svima zainteresiranima što hrvatski medicinski i zdravstveni sustav nudi, rekao je Danko Relić, predstojnik Centra, i dodao: – Mladi se ljudi nakon fakulteta nađu u procjepu, a odlazak svakog od njih velik je gubitak za državu.

Potkapacitiranost i u bolnicama i izvan njih

Liječnici koji se ipak odluče za karijeru unutar hrvatskih granica svakodnevno se suočavaju s nizom problema. Sve se čini kako se s nekima Ministarstvo zdravlja odlučilo uhvatiti u koštac.

Pravilnik o stručnom usavršavanju doktora medicine omogućit će veću mobilnost i smanjiti financijski teret. Ispravit ćemo nepravdu nanesenu brojnim kolegama, rekao je Ivan Bekavac, pomoćnik Ministra zdravlja i najavio zapošljavanje barem 200 liječnika.

Na korake Ministarstva s odobravanjem gleda i Goluža, koji kaže da je po prvi put u poslijednjih 15 godina Ministarstvo priznalo problem i zauzelo stranu liječnika. Međutim, dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu Marijan Klarica podsjeća na neraščišćene račune. Naime, Fakultet od 2010. godine umjesto 240 prima 300 brucoša.

Medicinski je fakultet predvidio ovo što se danas događa, pa smo prije šest godina povećali kvote, rekao je Klarica i podsjetio kako tada sklopljeni Ugovor ni prošla ni ova Vlada nisu ispoštovale: – U Ugovoru, osim što je definirano pokriće financijskih troškova, stoji i da će se omogućiti zapošljavanje većeg broja profesora, rekao je i istaknuo da Medicinskom fakultetu s obzirom na broj studenata nedostaje preko 90 nastavnika.

Na potkapacitiranost se požalio i Goluža podsjetivši kako u Hrvatskoj nedostaje između 3 i pol i 4 tisuće liječnika specijalista.

Društvo neadekvatno vrednuje rad liječnika. Traži se veća produkcija, da se ne ostvare uvjeti za to, rekao je Goluža i podsjetio kako, povrh svega, u obzir treba uzeti i buduće umirovljenike: – Procjenjuje se da će u narednih šest godina kod nas u mirovinu otići 1700 liječnika. Ali, s druge strane, na medicinskom fakultetu danas studira 4200 studenata.

Mada se ostanak u Hrvatskoj na prvi dojam može učiniti kao veći izazov nego otići na druga kraj Europe (ili pak svijeta),  hvatsko zdravstvo ima pokojeg asa u rukavu. Karte će otkriti za nešto više od tri tjedna na Danu liječničkih karijera.

Komentari