Senat u utorak daje konačnu riječ o statusu HS-a

Piše
Iva Bucić

Jan 15, 2017

Dan prije no što Senat da konačnu riječ o prijedlogu da Hrvatski studiji postanu sveučilišni odjel, studentice i studenti sastaju se s voditeljem HS-a Marijom Grčevićem. Sudeći po reakciji na pismo koje je voditelj uputio studentima, sastanak bi se mogao pošteno zahuktati.

Studenti se boje problema koji dolaze sa statusom odjela

Osim voditelja, u ponedjeljak, 16. siječnja, sa studentima će  popričati i članovi Odbora za provedbu postupka rješavanja pravnoga statusa, znanstveno-nastavnog profila i ustroja Hrvatskih studija.

Uoči sastanka, voditelj je studentima uputio pismo u kojem objašnjava kako reforma studijskih programa i stjecanje pravne osobnosti ni na koji način ne utječe na studentska prava: – Sva prava i obveze studenata ostaju iste kao i u trenutku upisa na studij. Promjena pravnoga statusa upravno je i administrativno pitanje koje se ni na koji način ne će i ne smije odraziti na studentski status ili na status njihovih diploma. Stoga studenti nemaju razloga biti uznemireni niti zabrinuti.

Studenti se s njim ne slažu i pitaju ga: – Smanjene financije neće utjecati na kvalitetu studija, a time i na studente? Smanjen broj profesora ili kolegija? Najveće pitanje od svega je kako će ovaj odjel moći imati 7 smjerova od kojih neki nisu srodni. Podsjećaju kako u Statutu Sveučilišta u Zagrebu stoji da se kao odjel ustrojava sastavnica koja izvodi studije u jednom znanstvenom ili umjetničkom polju ili u više srodnih polja: – Kako će se ti pod-odjeli zvati? Katedra, Zavod? Kako će to utjecati na kvalitetu studija, programa, znanja, a na kraju i na percepciju na tržištu rada?, pitaju studenti voditelja.

Višemjesečni (ne)rad

Hrvatski studiji od osnutka djeluju kao sveučilišni centar sa statusom podružnice. S obzirom na to, voditelj podsjeća kako sve diplome potpisuje osim voditelja Hrvatskih studija i rektor Sveučilišta u Zagrebu, Damir Boras.

Budući da o promjeni pravnoga statusa bilo koje sastavnice Sveučilišta može odlučivati jedino Senat, a ne pojedine sastavnice ni njihova upravna tijela, Hrvatski studiji zatražili su od rektora Sveučilišta u Zagrebu da se riješi pitanje pravnoga statusa Hrvatskih studija. Rektor je tim povodom donio Odluku o pokretanju postupka rješavanja pravnoga statusa, znanstveno-nastavnog profila i ustroja Hrvatskih studija i formirao savjetodavni Odbor za provedbu postupka rješavanja pravnoga statusa, znanstveno-nastavnoga profila i ustroja Hrvatskih studija. Nakon višemjesečnoga rada, Odbor je zaključio da Hrvatski studiji prije stjecanja pravne osobnosti moraju ispuniti ostale uvjete iz Akreditacijske preporuke i Pisma očekivanja, piše voditelj.

Studenti mu predbacuju što se višemjesečni rad odbora svodi na nekoliko sastanaka u prosincu prošle godine, za koje kažu da ne postoje službeni zapisnici ili bilo kakvi dokumenti proizašlih iz rada Odbora.

Studenti su poslali službeni zahtjev Sveučilištu, prema Zakonu o pristupu informacijama, da im se dostave svi dokumenti nastali radom Odbora. Sveučilište do danas na taj zahtjev nije odgovorilo iako time krši zakon, pišu studenti.

Senat odlučuje u utorak

Voditelj u svom pismu podsjeća kako je 2014. godine u Akreditacijskoj preporuci AZVO-a i Pismu očekivanja tadašnjeg ministra Vedrana Mornara ustanovljeno da Hrvatski studiji kao sveučilišna sastavnica nemaju riješen pravni status te da imaju nejasnu misiju i nedostatak fokusiranosti na profil studijskih programa koje bi trebalo izvoditi tako da se izbjegne preklapanje sa studijskim programima drugih sastavnica Sveučilišta. Hrvatski su studiji dobili rok od tri godine da razriješe pitanje pravnog statusa i položaja HS-a unutar Sveučilišta.

Odbor je  do 30. rujna prošle godine trebao donijeti zaključke, no do tog se datuma nije ni sastao, a studenti upozoravaju kako kasnije djelovanje Odbora i donošenje preporuka nije bilo utemeljeno na novoj odluci koja bi mu produžila mandat: – Zaključak višemjesečnog rada Odbora je da Hrvatski studiji prije stjecanja pravne osobnosti moraju ispuniti ostale uvjete iz Akreditacijske preporuke i Pisma očekivanja. Bila je potrebna blokada i osnivanje Odbora da bi se zaključilo kako Hrvatski studiji moraju ispuniti uvjete iz Akreditacijske preporuke i Pisma očekivanja? Iako je rješavanje pravnog statusa navedeno kao jedan od nedostataka koji se trebaju riješiti, Sveučilište sada kao uvjet postavlja rješavanje svih ostalih nedostataka prije rasprave o pravnom statusu.

Odluku o statusu odjela izglasalo je najprije Znanstveno-nastavno vijeće HS-a, zatim Društveno-humanističko vijeće Sveučilišta, a zadnju riječ u utorak, 17 siječnja, ima Senat Sveučilišta u Zagrebu. No studenti ne mogu prijeći preko činjenice da je u Znanstveno nastavnom-vijeću Hrvatskih studija sjede profesori s Filozofskog fakulteta Družbe Isusove, a nije im jasno što je uopće rektor Boras radio na sjednici ZNV-a.

Pitanje je uopće kako su smjeli rektor Boras, prorektor Čović i akademik Ježić sudjelovati na ZNV-u? Oni nisu dio ZNV-a Hrvatskih studija, a nisu ni dobili dopuštenje od Senata Sveučilišta u Zagrebu da dođu na izvanredni ZNV 9. siječnja. Članovi ZNV-a nisu bili obaviješteni o njihovom dolasku. Osim toga, taj se zaključak donio s 5 glasova s FFDI-ja. FFDI od 5. prosinca 2015. nije dio Hrvatskih studija. Oni samostalno izvode programe i nastavu, a jedino što ih dijeli od potpune samostalnosti je statut i potpis Rektora. Nama se čini kako to još uvijek nisu dobili upravo zato bi mogli dati potporu Rektoru u donošenju odluka na HS-u, smatraju studenti.

https://x-ica.com/vijece-izglasalo-da-hrvatski-studiji-postaju-odjel/

S obzirom na to da je ZNV zaključio kako je optimalno rješenje promjena statusa sveučilišnoga centra u status sveučilišnoga odjela, kao prijelazno rješenje s krajnjom svrhom stjecanja pravne osobnosti kao sveučilišni odjel ili fakultet: – Postajemo sveučilišni odjel da bi sutra službeno mogli postati sveučilišni odjel?!, zbunjeni su studenti.

Zašto Voditelj (na čelu Hrvatskih studija je voditelj), kojemu je toliko stalo do Hrvatskih studija, nije inzistirao da je fakultet jedini način stjecanja pravne osobnosti? ZNV je ranije takvu odluku izglasao i imao je takvu obavezu. Zašto su profesori Labaš i Talanga glasovali za odjel iako su studentima izričito obećali i u mailu napisali da će podržati rješavanje pravnog statusa isključivo u smjeru fakulteta?

Grčević se ne ponosi Hrvatskim studijima

Studenti također ističu kako je Grčević prije mjesec dana na sastanku u rektoratu relativizirao, gotovo pa i ismijavao, članke koji su objavljeni i u kojima se o Hrvatskim studijima pisalo kao o najboljem društveno-humanističkom učilištu: – Mi smo očekivali da će se ponositi takvim rezultatima – zašto bi netko htio biti voditelj institucije za koju misli da je loša?

Nama se ne čini kako Uprava štiti interese studenata. Čak ih niti pravovremeno niti valjano ne informira. Mi ne nasjedamo na priče, postavljamo pitanja na koja ne dobivamo odgovore i to nas navodi na zaključak da su nečiji skriveni interesi u pozadini cijele priče. Mi se borimo za autonomiju institucije, a tako i za vašu autonomiju. Izglasavanje izrecitiranog zaključka uz pomoć zaposlenika druge institucije krajnje je nepoštovanje akademske institucije kojoj zajedno s nama pripadate, zaključuju studenti.

Cijelu prepisku potražite na ovoj adresi. Sastanak s voditeljem zakazan je za sutra u 18 sati, a više informacija potražite ovdje.

Revoltirani studenti žele status fakulteta

Komentari