Uz interaktivnu kartu možda se smanje krađe bicikala!

Piše
Iva Bucić

svibnja 10, 2016

Prošle je godine u metropoli prijavljeno nešto manje od 400 krađa bicikala. Ukradeno ih je, s druge strane, barem tri puta više. Sindikat biciklista osmislio je interaktivnu kartu u koju se, između ostalog, bilježe krađe bicikala.

Sve krađe na jednom mjestu

Sam MUP svjestan je činjenice da se samo jedan dio krađa prijavi, oko jedne trećine ukupno ukradenih bicikala. Prema podacima PU zagrebačke, prošle su godine ukradena 383 bicikla, podsjetio je Goran Lampelj iz Sindikata biciklista.

Baš zato, Sindikat je odlučio uzeti stvar u svoje ruke. Na interaktivnoj karti, koja je javnosti predstavljena u ožujku, uskoro će se, tako, moći zabilježiti krađe. Karta za sada broji oko 150 napomena vezanih uz biciklističku, ali i cjelokupnu prometnu infrastrukturu te javni prijevoz u Zagrebu.

S obzirom na to da je Sindikat biciklista razvio interaktivnu kartu, smatramo da ona pruža dobru podlogu za bilježenje lokacija, vrijednosti i fotografija ukradenih bicikla. Želja nam je u narednom periodu omogućiti i tu funkciju karte svim registriranim korisnicima kako bi se prikupili što detaljniji podaci, najavio je Lampelj.

Osim upozorenja, na karti za sada možete pronaći i preporučene pravce kretanja. U realizaciju ideje Sindikatu su u pomoć priskočili Gradski ured za energetiku i projekt Dijalog o mobilnosti u Zagrebu.

krađe bicikala

Bolje spriječiti, nego liječiti

Mada dio krivnje za krađe snose spirale i loši stalci na koje možete zavezati jedino kotač, krađe bi bile teže, pa onda i rjeđe – kad bi vlasnici mogli iskeširati nekoliko stotina kuna za U-lokote.

Dobro je kupiti jedan od najskupljih koje određeni proizvođač nudi. To vjerojatno znači trošak od 300-700 kuna koji studenti posebno osjete, ali daleko više se osjeti 2, 3 ili 4 tisuće kuna za novi bicikl,  kaže Lampelj.

krađe bicikala

Bilo bi jako dobro kad bi građani – pa tako i studenti – napustili sajle kao osnovno sredstvo zaključavanja. Sajle se režu lako, brzo i tiho tako da predstavljaju svojevrsni poticaj lopovima i potiče njihovu djelatnost, upozorava Lampelj i napominje kako sajlu nije loše upotrijebiti kao dodatno sredstvo osiguranja, za zavezati kotač ili sjedalo za okvir kako bi se lopove onemogućilo da ih kradu brzo i bez alata.

Zašto prijaviti krađu?

Iako je od 322 prijavljene krađe u 2014. godini, riješeno tek njih 136 – a to, pak ne znači da je bicikl pronađen, nego da je dokazano da je ukraden, preprodan, rastavljen ili pak odbačen – važno je krađu prijaviti policiji.

Preporučujemo da se svaka krađa prijavi jer samo na taj način ostaje službeno zabilježen podatak koji se kasnije može koristiti za statističke podatke i analizu ozbiljnosti problema – ako ih se ne prijavi, službeno se nisu ni dogodile, apelira Lampelj.

krađe bicikala

Doduše, ako želite lopovima zagorčati život, postoji pregršt savjeta koji vam u tome mogu pomoći.

Prvo, prije krađe dobro je čuvati papire bicikla, osobito serijski broj rame. Postoje i servisi na Internetu na kojima se može registrirati svoj bicikl kao dodatna mjera predostrožnosti. Jednom kad je bicikl ukraden, možete prijaviti krađu policiji i možda pratiti oglasnike ne biste li naišli baš na svoj bicikl, premda za to naravno nema jamstva, kaže Lampelj.

Pa ako ste se prerano morali oprostiti od svog ljubimca na dva kotača, trk na policiju, a ako još uvijek bezbrižno pedalirate zagrebačkim ulicama, bacite oko na web Sindikata i pogledajte na kojoj biste ruti vrlo vjerojatno mogli završiti u odvodu, a gdje ćete htjeli-ne-htjeli izvoditi akrobacije izbjegavajući visoke rubnjake, table ili pak parkirane automobile.

Na Savi počele proljetne krađe bicikala

Komentari