Veliki Tabor – dvorac u kojem su se mnogi utaborili

Piše
Diana Radobuljac

Jul 02, 2016

Veliki Tabor je dvorac i muzej koji krasi hrvatsko zagorje od sredine 15. stoljeća. Ako se nađete u  blizini mjesta Desnića, na 334 metara nadmorske visine ugledat ćete zidine Velikog Tabora koje će vam ispričati zanimljivu povijesnu priču. 

Sijali su strah gdje god da su se pojavili i gdje god su se namjeravali pojaviti ali danas možemo njima zahvaliti što imamo ovakve rijetke primjere arhitekture. Naravno, riječ je o Turcima. Nekada utvrda koja se podigla radi obrane od Turaka, danas je jedna je od najbolje sačuvanih renesansnih utvrda kontinentalne Hrvatske uz koju se vežu mnoge legende.

Prvi spomen Velikog Tabora nalazimo u darovnici Ivaniša Korvina iz 1502. godine kojom castellum nostrum Thabor daruje Pavlu Ratkaju zbog njegovih zasluga u borbama protiv Turaka. Obitelj Ratkaj utvrdi je dodala polukružne kule i dala mu izgled kakvog ga i mi danas vidimo. Vlasnici su se tijekom stoljeća mijenjali pa je tako Veliki Tabor bio dom braće Grunwald i slikara Otona Ivekovića koji je u svojim radovima često slikao ovaj dvorac. 

Kako su kroz dvorac prolazile godine, stoljeća i vlasnici on se više puta nadograđivao. Zbog toga će svatko tko ima malo umjetničke naobrazbe primjetiti različite stilove, poput renesanse i gotike, koji su isprepleteni u zidinama ovog zagorskog dvorca.

Naravno, nijedan dvorac ne bi bio dvorac da u građevinski materijal nije dodana i poneka legenda. Uz Veliki Tabor veže se legenda o Veroniki Desiničkoj. Veronika je s grofom Friedrickom Celjskim pobjegla u Sloveniju i tamo su se vjenčali. Nadamo se da nisu pobjegli u Celje jer bi to ipak bilo previše očito. 🙂 Njihov bijeg malo bi koga zanimao da Stjepan nije prije toga dao ubiti svoju ženu, ujedno i kćer Stjepana I. Frankopana, kako bi mogao pobjeći s Veronikom. Kada su saznali za njihov krvavi bijeg, Herman II. Celjski dao je ubiti svog sina i snahu. Prema legendi, Veroniku je dao sazidati u zidine Velikog Tabora.

Nadamo se da vas ova legenda nije uplašila i da ćete, ako već niste, posjetiti Veliki Tabor kad budete u prilici i željni okušati se u plemićkom životu na jedno popodne. 🙂

Za sve dodatne informacije pratite facebook i web.

Izvor: putovnica.net

Komentari