Geopolitika zapadnih i istočnih sila zaintrigirala mnoge

Piše
Nikolina Oršulić

Jan 21, 2016

Pred punom dvoranom D7 Filozofskog fakulteta, dr. sc. Dejan Jović održao je jučer, 20. siječnja predavanje na temu Geopolitika zapadnih i istočnih sila. Budući da je serija predavanja Bliski istok izazvala veliki interes javnosti, kao pravi kolege, podijelit ćemo s vama i neke bilješke s predavanja.

Jučer, 20. siječnja održana su dva predavanja iz serije predavanja “Bliski istok” koju je organizirala sekcija Javna sociologija Kluba studenata sociologije Diskrepancija s Filozofskog fakulteta u Zagrebu. U prvom predavanju, dr. sc. Igor Dekanić izložio je Energetsko-ekonomske dimenzije bliskoistočnog sukoba, a u drugom je o geopolitici istočnih i zapadnih sila govorio dr. sc. Dejan Jović.

Nažalost, na prvo predavanje nismo stigli, no prema planu trebalo je biti govora o međunarodnim i pravnim aktima zemalja Bliskog istoka koji su utjecali na distribuciju, politiku i trgovinu distribucije nafte te o nasilnoj demokratizaciji država u aspektu ekonomske koristi moćnijih zemalja.

12557001_10208643994726062_424708299_o

Foto: sekcija Javna sociologija

Dr. sc. Dejan Jović, redovni profesor na Fakultetu političkih znanosti započeo je svoje predavanje opaskom o nedostatku integracije i multidisciplinarnosti na zagrebačkom Sveučilištu jer, unatoč tome što radi na FPZG-u koji pripada istom sveučilištu kao i FF, rijetko mu se ukazuje prilika da govori na drugom fakultetu. Stoga smatra da mu je iskazana osobita čast što je pozvan na Filozofski fakultet i pohvalio je organizatore koji su omogućili da se tema Bliskog istoka obradi iz više različitih dimenzija.

U svom izlaganju Geopolitike istočnih i zapadnih sila profesor Jović mnogo je vremena posvetio navodeći razloge zašto je na Bliskom istoku, koji je “majka svih kriza”, perpetualna kriza čije se rješenje ne nazire. Bliski istok se nalazi na razmeđi triju kontinenata (Europe, Afrike i Azije), na području granica bivših civilizacija. Upravo stoga blizu je svima i kao takav postaje pogodno polje za transmisiju polje ekspanzije nacionalnih interesa.

To je mjesto na kojem se oblikuju međunarodni odnosi, a svi koji žele biti “velika sila” ne smiju si dopustiti da ne sudjeluju u velikim bitkama koje se odvijaju, moraju paziti na reputaciju i koriste situaciju na Bliskom istoku kao poligon za testiranje sile, objasnio je profesor Jović.

Slom autoritarnih režima u očima Europe bio je jedini pravi izbor s obzirom na univerzalni ideal slobode koji Europljani štuju. Utemeljene na teoriji liberalizma i demokracije, zapadne sile bile su uvjerene kako je demokratizacija Bliskog istoka preduvjet mira, no pokazalo se kako to nije bilo dobro rješenje.

Zapadu se neuspješna demokratizacija Bliskog istoka vratila poput bumeranga – umjesto europeizacije Bliskog istoka, odvija se bliskoistočnizacija Europe, profesor Jović kao primjer navodi porast konzervativizma i pita se slijedi li kraj Europe kakvu znamo?

Istok intervenciju zapadnih sila vidi kao parcijalizaciju onoga što je bilo jedno. Zapad je stvorio nacije i nacionalne granice te podijelio “braću po religiji”. Stoga Islamska Država negira nacionalne države. Jedno od mogućih rješenja je u alternativnom, imperijalističkom poretku. Detaljnije o tome što o takvom rješenju misle SAD, Velika Britanija, Turska i Rusija, pogledajte za nekoliko dana na YouTubeu.

12557031_10208143879895923_991396818_o

Foto: sekcija Javna sociologija

Organizatori su ovih dana primili mnogo upita hoće li se predavanja ponoviti ili održati u drugim gradovima jer ih mnogi, unatoč velikoj želji da prisustvuju, nisu uspjeli ukomponirati u dnevni kaos. Dobra vijest za sve koji su propustili seriju predavanja o Bliskom istoku je da će snimke kroz nekoliko dana biti objavljene na YouTube kanalu koji je trenutno u izradi. Korisna informacija je i da se sva predavanja zbog velikog interesa održavaju u dvorani D7, a ne u Konferencijskoj dvorani na drugom katu knjižnice kako je prvotno najavljeno.

12591848_10208643995006069_1825730100_o

Foto: sekcija Javna sociologija

Podsjetimo, u ponedjeljak, 18. siječnja održana su predavanja Povijesni razvoj političkog islama Daniela Bučana i Arapsko proljeće dr. sc. Davorke Matić, a u petak. 22. siječnja, će se održati posljednja dva predavanja po sljedećem rasporedu:

16 sati – Terorizam na području bliskog istoka – dr. sc. Mirko Bilandžić
18 sati – Rat u Siriji – dr. sc. Ozren Žunec

Sve novosti pratite na facebooku.

Komentari