Stop uličnom nasilju: Be a hollaback girl!

Piše
Antonia Hrgović

Apr 21, 2016

Mislite li da je vaš kvart siguran? Jeste li imali neugodno iskustvo ili bili uznemiravani na javnom mjestu? Kako reagirati u takvim situacijama? To je bila tema tribine Sigurni kvartovi, održane 19. travnja u POGON-u, Zagrebačkom centru za nezavisnu kulturu i mlade, u organizaciji Hollaback Hrvatska.

tribina sigurni kvartovi hollaback

Izvor: ihollaback

Inicijativa Hollaback! (Reagiraj!) posvećena je suzbijanju uličnog uznemiravanja žena i LGBTIQ osoba, a njihovo istraživanje je u Hrvatskoj prvi pokušaj analize sigurnosti na javnim mjestima koje uzima u obzir rodni kontekst. Projekt Sigurni kvartovi provela je Barbara Perasović iz Hollabacka u partnerstvu s organizacijom Ženska soba Centar za seksualna prava, a uključio je i mlade iz Učeničkih domova Maksimir i Dora Pejačević.

Inspiraciju za svoje ime inicijativa je pronašla u američkom slengu u kojemu se izraz ‘holla’ odnosi na uznemiravanje nekoga i zato je pokret  nazvan ‘Hollaback’, u smislu ‘Uzvrati’.

S vrijeđanjem, dobacivanjem, komentiranjem izgleda, buljenjem, pretjeranim približavanjem, eksplicitnim dodirivanjem i slično susreće se sve veći broj žena i djevojaka na svakodnevnoj razini, a negativne emocije koje potom uslijede (ljutnja, strah, sram) povlače sa sobom brojne individualne i društvene posljedice.

Unatoč tome što je ova tribina analizirala sigurnost konkretnog kvarta (Maksimir), njezina općenita nastojanja i zaključci su zasigurno primjenjivi na znatan broj zagrebačkih četvrti (a i šire). Analiza je uključila fokus grupe s mladima, ankete s konobaricama i obilazak četvrti Maksimir (tzv. „safety audit“) vodeći evidenciju o faktorima koji mogu ugroziti sigurnost (npr. loša rasvjeta, zapušteni objekti, samotni prečaci, mali protok ljudi itd.).

tribina sigurni kvartovi hollaback croatia

Izvor: dialognews

Neki od zaključaka su sve samo ne bajni: 84% konobarica je doživjelo ulično uznemiravanje, a 68% njih uznemiravanje na svom radnom mjestu. Najčešći oblici uznemiravanja su neželjeni komentari i geste, a rjeđi oblik je uhođenje. No, najzabrinjavajući zaključak je kriva percepcija društva koje kulturno prihvaća ‘ispade’ ovakve vrste smještajući ih u kontekst uobičajenog flerta među spolovima u sklopu kojeg se očekuje aktivnost mladića i pasivnost djevojaka.

Zaključci se nisu svidjeli ni jednom od rijetkih pripadnika muškog roda koji su bili prisutni na tribini, Dominiku Etlingeru, predsjedniku Odbora za mladež Grada Zagreba, koji smatra kako treba više govoriti o rodnoj dimenziji ove problematike i koji potiče sličnu analizu i u drugim četvrtima.

Konačne preporuke Hollabacka sastoje se od osvješćivanja problema uličnog uznemiravanja, poticanja reakcije građana kada promatraju ulično uznemiravanje, educiranja mladih, podržavanja osoba koje su imale takvo iskustvo i nadzora nad spornim lokacijama koje ugrožavaju sigurnost.

Zato za razliku od Gwen Stefani koja u svom hitu Hollaback girl pjeva I ain’t no hollaback girl, ti radije pjevuši refren I AM a hollaback girl, kao što je to Ajla Šabić, učenica Učeničkog doma Dora Pejačević koja je ispričala svoje hrabro iskustvo opiranja nasilniku na ulici i prijave čitavog slučaja na policiju. Ili kao što je to Josipa Tukara iz Ženske sobe koja uzvraća na pasivnost društva upozorenjem kako toleriranjem lakšeg oblika nasilja (kao što je to za neke rodno uznemiravanje) postajemo manje osjetljivi na druge oblike nasilja.

‘Cause I am a hollaback girl, I am a hollaback girl… 

Uz melodiju izmijenjenih riječi refrena pogledajte video uradak s ulica Los Angelesa u kojemu možda pronađete inspiraciju za svoj hollaback stil. 🙂

Komentari