Sunčajte se zdravo i sigurno

Piše
x-ica tim

Jul 25, 2019

Prirodna i bezopasna alternativa skupim kozmetičkim preparatima za sunčanje su prirodna ulja i minerali s kojima možete sigurno, zdravo i jeftinije, na sunce. 

Prirodna sredstva za zaštitu kože najviše se preporučuju osobama s osjetljivom kožom, osobama sklonima alergijama i djeci. Tako možete sami pripremiti svoj preparat za sunčanje, koji će biti jednako učinkovit kao i oni kupovni samo bez toksičnih sastojaka. U nastavku donosimo recepte.

Prirodna ulja s visokim zaštitnim faktorom

Ulje sjemenki maline imaju najviši prirodni zaštitni faktor koji iznosi od 28 do 50. Ulje možete koristiti samostalno ili kao dodatak mješavinama, a ima jaka protuupalna svojstva te je veoma pogodno za kožu sklonu iritacijama, osipu, ekcemima i lezijama.

Ulje lješnjaka koristi se kao bazno ulje za mnoga eterična ulja te se dodaje prirodnim kozmetičkim proizvodima, a štiti i od UVA i od UVB zračenja. Brzo se upija, sprječava fotostarenje i štetan utjecaj vanjskih čimbenika. Odlično je za njegu mješovite do suhe kože. Može se koristiti samostalno ili u mješavinama. Procijenjeni prirodni SPF iznosi između 10 i 30.

Ulje sjemenki mrkve  poboljšava opće stanje kože te joj daje elastičnost djeluje protiv različitih kožnih tegoba: ekcema, psorijaze, čireva… Prirodni SPF varira od 38 do 40.

Ulje pšeničnih klica najbolji je prirodni izvor vitamina E, što ga čini izvanrednim za njegu kože. Naročito godi suhoj koži, preporučuje se za dubinsku regeneraciju kože i liječenje iritacija. Može se koristiti čisto ili u mješavinama. Ne smiju ga koristiti jedino osobe alergične na pšenicu. Prirodni zaštitni faktor je SPF 20.

Sojino ulje proljepšava i ujednačava ten, te sprječava bore, krcato je vitaminom E i brzo se upija. Ovo ulje ima SPF 10, a može se koristi i kao sredstvo protiv komaraca.

Recepti za izradu prirodnih sredstava za sunčanje

Zaštita kože s pčelinjim voskom

Sastojci:

  • 1/2 šalice bademovog ili maslinovog ulja
  • ¼ šalice kokosovog ulja
  • ¼ šalice pčelinjeg voska
  • 2 žlice cinkovog oksida
  • 2 žlice karite maslaca
  • eterična ulja ili ekstrakt vanilije za aromu po vašem izboru

Postupak:

U posudi na laganoj vatri otopite ulja, maslac i vosak. Skinite s vatre i ostavite da se malo ohladi, dodajte cinkov oksid. Prilikom korištenja cinkovog oksida pazite da ga ne udišete. Miješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Koristite kao i bilo koje drugo sredstvo za zaštitu od sunca. Iskoristite ga u roku od 6 mjeseci.

Recept s aloe verom

Sastojci:

  •    ½ šalice čistog aloe vera gela
  •    20 kapi ulja sjemenki mrkve
  •    5 žlica ulja pšeničnih klica
  •    žlica konopljinog ulja
  •    5 kapi ulja lavande

Postupak:

Pomiješajte navedene sastojke. Prije upotrebe promućkajte. Kod kupnje biljnih ulja i maslaca gledajte na to da su nerafinirani, hladno prešani i od provjerenih proizvođača. Razrjeđivanjem im se smanjuje zaštitni faktor, no kombinirate li više ulja odjednom, dobit ćete učinkovitiji preparat, jer je solarni zaštitni faktor (poznat i po engleskoj kratici SPF) promjenjiv.

Komentari