Tajne zvjezdarnice: “Snimio sam neobični objekt pored Sunca”

Piše
Domagoj Vušak

Jul 02, 2015

Posjetili smo zagrebačku Zvjezdarnicu, a njezin voditelj Gustav Kren ispričao nam je zaista nevjerojatne detalje iz njezine povijesti.

Gustav Kren radi u zagrebačkoj Zvjezdarnici od 1973. godine, a za nešto više od mjesec dana, odnosno 26. kolovoza, odlazi u mirovinu. Bila je to savršena prilika da ga priupitamo kako izgleda rad u zagrebačkoj Zvjezdarnici te kako je proveo sve te godine u ovoj fascinantnoj ustanovi.

– Igrom slučaja sam došao u Zvjezdarnicu. Iako sam mislio da će to biti samo privremeno, ostao sam cijeli život i nije mi žao – počeo je svoju priču Gustav Kren, dobra duša zagrebačke Zvjezdarnice.

Ulaz je besplatan, a pozvani su svi

_MG_7799Svemir ga je, kaže, očarao još od malih nogu. Kao i svi mi, imao je puno padova, ali sjeća se samo lijepih trenutaka provedenih na zagrebačkoj Opatovini.

– Zvjezdarnica radi sedam dana u tjednu. Ne radimo baš svaku subotu i nedjelju, ali po potrebi smo otvoreni i ujutro i navečer. Naša osnovna djelatnost se odvija prijepodne, a onaj dio sa strankama je uglavnom navečer kada ljudi dolaze gledati nebo kroz teleskop. Tijekom dana dolaze školska djeca, studenti i građani koji mogu poslušati predavanja i radionice, dodaje Kren.

Dolaze im, kaže, svi. Od djece vrtićke dobi, do osnovnoškolaca, srednjoškolaca i studenata.

– Svaku večer zvjezdarnica je otvorena za javnost. Kada pada kiša, ne može se gledati u nebo, no i tada dolaze posjetitelji pa im pokazujemo zgradu i teleskop. Kada je vrijeme lijepo ili kada je neki neobičan događaj, nemamo dovoljno mjesta da bi ugostili sve posjetitelje. Tada ih raspoređujemo u grupe, neki gledaju teleskop, neki slušaju predavanja dok neki moraju stajati na stepenicama.

Jupiter i Venera nagnali nas da dođemo u Zvjezdarnicu

_MG_7780Povod za naš odlazak bio je upravo jedan takav neobičan događaj. Radi se, naime, o konjunkciji, događaju kada su Jupiter i Venera nevjerojatno blizu jedan drugome. Gustav nam je pojasnio o čemu se točno radi.

– U noći s utorka na srijedu, u 4:14 sati, Jupiter i Venera bili su najbliže jedan drugom, a taj pojam naziva se konjunkcija. Kako će Zemlja ići dalje svojom stazom prema Suncu, dogodit će se to da će Venera doći bliže Suncu, što nazivamo donjom konjunkcijom. To će se dogoditi 26. kolovoza, a slučajnost je da je to moj posljednji radni dan u mojoj karijeri, nasmijao nas je Gustav.

Iako mnogi misle da je Zvjezdarnica neka vrsta muzeja, Gustav ne dijeli njihovo mišljenje. Građani koji posjete Zvjezdarnicu dobit će zanimljivo predavanje koje će biti prilagođeno uzrastima. Osim toga, moći će pogledati kroz teleskop koji je od 2007. godine postavljen na današnjoj lokaciji.

– Nekada su se teleskopi, unazad dva-tri stoljeća, radili ručno i dugo. Oprema je vrlo složena i teško je dobiti kvalitetnu sliku. Prvi teleskop kojeg je Oton Kučera nabavio bio je u Zvjezdarnici od 1902. do 1966 godine, a danas je u Tehničkom muzeju u Zagrebu. Na zagrebačkom velesajmu bio je izložen teleskop iz Istočne Njemačke koji je, uz nekoliko veza našeg tadašnjeg direktora Pavla Gregorića, doveden u Zagreb. Konstrukcija tog teleskopa poklonjena je Višnjanu, a optika se i danas nalazi u Zagrebu. Novi teleskop nabavljen je uz pomoć Grada Zagreba i Ministarstva znanosti, prosvjete i sporta. Kupljen je 2006. godine u kombiniranim dijelovima jer bi nas sklopljen koštao znatno skuplje. Postavljen je 2007. godine i od tada je sa nama – kaže nam Gustav.

Popov toranj iz 13. stoljeća mjesto je Zvjezdarnice_MG_7773

Objekt u kojem se nalazi Zvjezdarnica naziva se Popov toranj, a njegovi temelji izgrađeni su još u 13. stoljeću za vrijeme najezde Tatara. Prvo je služio kao obrambena kula, poslije je tu bio samostan, a tek 1885. kad je osnovano Hrvatsko prirodoslovno društvo i kada je Oton Kučera stigao u Zagreb, pojavila se i prva inicijativa za izgradnjom Zvjezdarnice. On je 1896. pokrenuo inicijativu za izgradnjom Zvjezdarnice u Zagrebu, a godinu dana prije napisao je knjigu “Naše nebo”, koja je do danas tiskana četiri puta.

– Oton Kučera je uspio ispregovarati da Grad Zagreb skine krov, dogradi Popov toranj i napravi terasu s kupolom za teleskop. I tako je 5. prosinca 1903. godine otvorena zagrebačka Zvjezdarnica, objašnjava nam Gustav.

“Snimio sam neobični objekt pokraj Sunca”

Na pitanje koja je najudaljenija zvijezda koja se može vidjeti zagrebačkim teleskopom, Gustav se samo nasmijao i rekao kako astronomi ne vole takvo pitanje. No, dodao je kako je moguće vidjeti objekte udaljene milijardama godina.

_MG_7789– Vidio sam puno zanimljivih stvari, ali samo jednu nismo uspjeli razriješiti. Dogodilo se to 13. srpnja 2000. godine. Motrio sam Sunce i već sam se treći put toga dana vratio kako bi pogledao kroz teleskop iako sam bio na godišnjem odmoru. Vidio sam objekt koji je prolazio pokraj sunca. Objekt je pored sunca prolazio dvije do tri minute, a vjerojatno se radi o asteroidu. Jedan takav asteroid mogao bi jednog dana uništiti zemlju, kaže Gustav.

Pitali smo Gustava koje sve zablude čuje od svojih posjetitelja, a koje u stvarnosti ne drže vodu. Odgovor nas je iznenadio.

– Najveća zabluda koju sam čuo je ta da netko želi svojoj djevojci pokloniti zvijezdu. Samo u našoj Mliječnoj stazi ima 300 do 400 milijardi zvijezda. Znači, dali biste 100 ili 200 dolara za zvijezdu od nekog tko vas, zapravo, obmanjuje, a za svakog čovjeka na zemlji postoji desetak tisuća zvijeza u svemiru. Stvarno originalan poklon, zar ne? – nasmijao nas je još jednom Gustav.

Hrvatski učenici putuju na Olimpijadu u Indoneziju

Osim toga, zagrebačka Zvjezdarnica vodi pet najboljih učenika iz Hrvatske na Olimpijske astronomske igre, a njihovi vođe bit će Ivan Romštajn i Damir Hržina.

– Organiziramo natjecanja iz astronomije u cijeloj Hrvatskoj, a najbolji odlaze na još jedno natjecanje gdje onda biramo najbolje od najboljih. Pet pobjednika natjecanja idu na Olimpijadu u Indoneziju, kaže nam Ivan Romštajn koji već sedam godina radi na zagrebačkoj Zvjezdarnici.

Također, tijekom ljetnih praznika organizirana je i Ljetna astronomska škola na koju se mogu prijaviti svi zainteresirani učenici od petog razreda osnovne škole do četvrtog razreda srednje škole.

Dođite u zagrebačku Zvjezdarnicu

No, Gustav je za kraj odlučio poručiti našim čitateljima da posjete zagrebačku Zvjezdarnicu.

– Preporučio bih svima da barem jednom posjete Zvjezdarnicu u životu. Ako nekog to i ne zanima, barem da zna gdje se nalazimo, čime se bavimo i što nudimo. Svi koji vole svemir neka dođu u Zvjezdarnicu, a mi ćemo ih uputiti na pravi smjer. Svima koji bi htjeli postati astronomi preporučio bih prirodoslovni fakultet, prije svega PMF ili Geodeziju na kojem ima predmet astronomija, zaključio je Gustav.

Photo galerija (23 slika)

Ulaz u Zvjezdarnicu je besplatan, pa ako još niste, obavezno posjetite Opatičku 22 i uživajte u novom pogledu na Zemlju.

Komentari