Igra preživljavanja na 14. festivalu znanosti

Piše
Antonia Hrgović

Apr 22, 2016

Zašto volimo piti alkohol, čemu služi jutarnja mučnina, što to privlači suprotni spol, vole li nas više bake ili djedovi, kako izgraditi špilju i brojne druge zanimljivosti iz svakodnevnog života naših predaka iz kamenog doba mogli ste saznati jučer na radionici Igra preživljavanja na 14. festivalu znanosti u Zagrebu.

U sklopu ovogodišnjeg 14. festivala znanosti (18.- 24. travnja) u Tehničkom muzeju Nikola Tesla, jučer u 18 sati održana je psihološka interaktivna radionica Igra preživljavanja ili kakve veze ima evolucija sa psihologijom?

igra preživljavanja

Foto: Barbara Lindić

Festival znanosti nudi najkvalitetniji program popularizacije znanosti u čijoj realizaciji sudjeluju i studenti, a ove godine odvija se u 19 gradova diljem Lijepe Naše. Ovogodišnjim festivalom se obilježavaju čak tri obljetnice: 160 godina od rođenja Nikole Tesle, 100 godina opće teorije relativnosti Alberta Einsteina i 400 godina od smrti Williama Shakespearea. Shakespeare naime ima više poveznica sa znanosti nego što se to čini na prvi pogled, jedna od njih je korištenje raznih otrova i drugih kemijskih i ‘magičnih’ napitaka u svojim djelima.

Odlučili smo posjetiti jednu od brojnih radionica festivala: Igra preživljavanja ili kakve veze ima evolucija s psihologijom? Radionica je predstavljena u sklopu PsihoFesta, manifestacije kojoj je cilj približiti široj javnosti dostignuća znanstvene psihologije, a u čijoj organizaciji su studenti 3. godine psihologije s FFZG-a. Oni su: Barbara Lindić, Ana Matešić, Anita Lisec, Luka Juras, Gabriela Strinavić i Antonella Pavlović, s Vanjom Putarek, asistenticom s Odsjeka za psihologiju na FFZG-u, kao jednom od mentorica.

igra preživljavanja

Foto: Barbara Lindić

Na radionici je sudjelovalo 5 grupa –točnije ‘plemena’- po 4 člana, a o velikom interesu radionice govori premašena kvota prijavljenih. Domišljatim nazivima obrađenih tematskih cjelina od kojih su neki Moja je kuća na kraju sela, Da li voliš banane?, Ja sam mala garava, sve sam momke varala, na originalan i zabavan način se objašnjavalo ponašanje pojedinca s evolucijske perspektive. Preko otkrivanja staništa naših predaka, njihove prehrane, obiteljskih odnosa, ljubavnog života i odabira partnera htjelo se uputiti na genetsku uvjetovanost ponašanja i ukazati na sličnosti i zanimljivosti današnjeg načina života s onim od prije 20 000 godina.
Kao jednu od zanimljivosti, jedna od organizatorica radionice, Barbara Lindić, navodi Fenomen fajrunta, koji se temelji na istraživanju prema kojemu pod utjecajem alkohola i drugih kontroliranih faktora, prolaskom vremena suprotni spol procjenjujemo sve privlačnijim. Sudionici radionice dobili su 3 modela sata na kojima je bilo označeno 22:00, 1:00 i 4:00, od kojih su za svaki trebali procijeniti koliko Fred Flinstone, kao najpoznatiji animirani lik iz kamenog doba, smatra Vilmu, odabranicu njegova srca, atraktivnom. Barbara je na kraju nadodala kako je sudionicima igre najzanimljivije područje seksualnosti i obiteljskih odnosa.
U svakom slučaju, Igru preživljavanja su preživjeli svi, a posebno pobjednička ekipa živopisnog imena Pleme crnih nogu!

igra preživljavanja

Foto: Barbara Lindić

14. festival znanosti još traje, a ne oklijevajte malo škicnuti njegov bogati program!

Komentari