O mom faksu – Pravni fakultet
Piše
Ana Leko
Lara Šolić studira na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Za našu rubriku u kojoj predstavljamo fakultete ispričala je što sve mora proći jedan student kako bi postao pravnik.
Dvadesetdvogodišnja Lara Šolić studira na trećoj godini integriranog pravnog studija. Zašto Pravni fakultet slovi kao jedan od najtežih u Lijepoj našoj, s kojim se problemima susreću studenti, koje su prednosti i nedostatci studiranja na Pravnom faksu pročitajte u još jednoj priči O mom faksu.
Nekoliko riječi o fakultetu
Studirati na Pravu
Pravni fakultet slovi kao najteži ili barem jedan od najtežih društvenih fakulteta u državi, a vjerujem da bi se i moji kolege baš kao i ja složili s tom tvrdnjom. Onako subjektivno. Iako, na prvu to i ne izgleda tako. Predavanja nisu obavezna, osim tek ponekih vježbi i seminara koji predstavljaju naš jedini i vrlo oskudan uvid u ono što ćemo raditi jednom kada i ako uspijemo završiti faks.
Izazovi, nedostatci i prednosti Pravnog faksa
Učenje zato možemo planirati potpuno slobodno, što iziskuje visok nivo samodiscipline, jer ipak se tu radi o tisućama stranica u jednom semestru. Meni osobno je to najveći izazov jer vremena zapravo nikada nije dovoljno. Kada upišete faks čut ćete poznatu izreku o tome da ako riješite Rimsko pravo, riješit ćete i sve ostalo. Laž. To je samo zagrijavanje. Koji predmet riješimo lakše, a s kojim se mučimo mjesecima ovisi o brojnim faktorima, ali ponajviše o sreći.
Zato u vrijeme ispita svi pričamo o tome kako je zdravlje najvažnije, a neki postanu fanatični vjernici. Prednost fakulteta je možda i već navedeni nedostatak – jednostavno ne morate biti tamo.
Studentske udruge
Ono gdje se studenti mogu uključiti su udruga Pravnik i ostale koje se trude podsjetiti nas zašto smo se uopće upisali.
Udruga Alimenta promiče obrazovanje i unapređivanje kvalitete studiranja kroz aktivno uključivanje studenata u razmjenu znanja i iskustva.
Udruga Pravnik izdaje istoimeni časopis, najstariji stručni studentski časopis za pravna i društvena pitanja u RH.
Pjevački zbor Capella juris nastupa na većini manifestacija Pravnog fakulteta, a osim toga mogu se pohvaliti nizom domaćih i inozemnih nastupa kao i brojnim osvojenim nagradama.
Osobni plan
Moji planovi po završetku fakulteta nedefinirani su. Svakako bih voljela raditi neki dinamičan pravnički posao, bilo kao odvjetnica ili nešto slično.
Savjeti za brucoše
Svima koji planiraju upisati pravo želim sreću. Teško je, ali ako to netko stvarno želi raditi jednog dana, izvedivo je. Pripremite se na par živčanih slomova, lošiji ten i razliku u kilogramima. Ipak, upisati ovaj faks zbog prestiža ili zato što ne znate što bi drugo, neće biti dovoljna motivacija.
Zanimljive i korisne informacije
Pravni fakultet jedna je od najstarijih institucija zagrebačkog Sveučilišta i jedina s neprekinutim kontinuitetom. Osnovan je 1776. u sklopu reforme visokog školstva u Habsburškoj Monarhiji u sklopu koje je uredbom Marije Terezije osnovana Kraljevska akademija znanosti u Zagrebu (Regia scientiarium academia Zagrabiensis) s tri fakulteta: Filozofskim, Teološkim i Pravnim (Facultas iuridica). U gotovo dvoipolstoljetnom djelovanju Pravni fakultet u Zagrebu kumulirao je znanja i iskustva stečena tijekom svojeg dugog postojanja, a kao najstariji i najveći pravni fakultet u zemlji potvrdio se kao predvodnik unaprjeđenja pravnog obrazovanja i prakse u Hrvatskoj.
Pravni fakultet obuhvaća studij prava, socijalnog rada, uprave i javnih financija, takozvano upravno pravo te, najmlađi, specijalistički studij Prava djece.
Kontakti
Referade:
Pravni studij, Trg maršala Tita
Tel: 01/ 4564 328, 01/ 4564 327
e-mail: referada@pravo.hr
Radno vrijeme: od 10 do 12 sati
Studijski centar socijalnog rada, Nazorova 51
Tel: 01/ 4895 806, 01/ 4890 226
Studijski centar za javnu upravu i javne financije, Gundulićeva 10
01/ 4890 218, 01/ 4890 200