Crkveni bonton

Piše
Mateo Galić

Apr 15, 2017

Ovih dana, povodom uskršnjih blagdana, češće nego obično odlazimo u crkvu i upražnjavamo svoje vjerske potrebe i običaje. Poznajete li dovoljno crkveni bonton?

OSNOVNA PRAVILA PRI ULASKU

Kada uđete u crkvu nemojte ostati stajati kod ulaza, osim u slučaju da ne možete dalje. Neprimjereno je ulaziti u crkvu s rukama u džepovima ili „na stražnjici“. Prije samog ulaska u crkvu, mobitel treba isključiti ili barem stišati. U ”Božjoj kući” se želimo sabrati i čuti Boga što nam govori, a to sigurno nećemo moći čuti ako nastavimo međusobno brbljati.

VAŽNOST TOČNOSTI

Vrijeme da dođete na crkvu je prije nego što služba počinje. Ako ipak dođete nakon što liturgija počne, pokušajte ući u crkvu tiho i promatrati što se događa. Ako se odvija molitva, čitanje iz Poslanice ili Evanđelja ili propovijed, pričekajte da završi pa onda brzo i tiho pronađite mjesto. Pokušajte ne ometati liturgiju svojim dolaskom. Najbolji način da izbjegnete ovu situaciju jest da stigne na vrijeme.

TIJEKOM LITURGIJE KOMUNICIRAMO SAMO S BOGOM

Nije primjereno pozdravljati se i voditi razgovore tijekom liturgije. Dok ste u crkvi razgovarajte s Bogom kroz molitvu, himne i izraze zahvalnosti.

NAPUŠTANJE CRKVE PRIJE OTPUSTA

Nemojte napuštati bogoslužje prije otpusta, osim u slučaju nužnosti. Napuštanje crkve prije kraja bogoslužja lišava nas svećeničkog blagoslova. Liturgija ima svoj početak: “Blagoslovljen Bog… Blagoslovljeno Kraljevstvo njegovo…” i svoj kraj: “Pođimo u miru..”

ODJENUTI PRIMJERENU ODJEĆU

Sjetite se vremena kada su ljudi za nedjeljno bogoslužje odijevali svoju najbolju odjeću. Nažalost, danas odijevanje za crkvu postaje suviše neformalno i opušteno. Također, trebamo se oblačiti pristojno, a ne provokativno da bi skrenuli pozornost na sebe.

PREKRIŽENE NOGE

Je li prikladno prekrižiti noge tijekom liturgije? Ne, jer je to previše neformalno i previše opušteno za prigodu poput bogoslužja. Kad sjedimo tijekom bogoslužja, trebamo sjediti pažljivo, a ne previše opušteno. Držeći obje noge na podu, spremni smo odmah ustati kad je to potrebno.

PREKRIŽITI SE (NAČINITI NA SEBI ZNAK KRIŽA) ILI NE

U određenoj mjeri, da li se prekrižiti i kada slobodno je prema nahođenju osobne pobožnosti, a ne pitanje dogme. No, postoje slučajevi kada je prikladno prekrižiti se i kada to ne bi trebali činiti.

Prikladno je prekrižiti se kada čujete jednu od varijacija izraza “Oca, Sina i Duha Svetoga”, na početku i na kraju bogoslužja, nakon ulaska ili izlaska iz crkve, kad prolazimo ispred oltara, u svojim privatnim molitvama i sl.

Nije prikladno prekrižiti se kada primamo Pričest (jer možemo rukom pogoditi kalež ili posvećeni kruh), te kada biskup ili svećenik izriče blagoslov (možemo se samo pokloniti i primiti blagoslov).

KONZUMACIJA HRANE I PIĆA

Unos i konzumacija hrane i pića u crkvu nešto je o čemu ne trebamo posebno govoriti. Naravno da ovo nije prikladno mjesto i vrijeme za marendu. Obavite to prije ulaska u crkvu. Ne žvačite žvakaće gume tijekom mise, a pogotovo nemojte da vam padne na pamet lijepiti žvakaću gumu ispod klupe na kojoj sjedite. Vjerujte, ima i toga.

 Izvor: reformirani kršćani Zagreb

Komentari