Licitarsko srce – Medeni znak ljubavi

Piše
Maja Baričević

Nov 27, 2015

Kako izraditi licitarsko srce i zašto je upravo ono postalo jedan od simbola i suvenira grada Zagreba – pročitajte u ovom zanimljivom i slatkom receptu.

Izrada ovog crvenog kolačića tradicija je od srednjeg vijeka. U 16. i 17. stoljeću su se u brojnim europskim samostanima spremali kolači uz pomoć bogato ukrašenih drvenih kalupa. U istočnoalpskom području, takav je način izrade kolača ubrzo prerastao u obrt, koji se s vremenom proširio i u druga područja središnje Europe, kada je došao i u panonske krajeve Hrvatske.

Licitari su bili ugledni obrtnici, a njihovi proizvodi omiljeni među pripadnicima svih staleža. Majstori medičarskog obrta bavili su se izradom proizvoda od tijesta i voska – licitara, medenjaka, svijeća, voštanih zavjetnih darova te pripravom pića – gvirca (vino od meda) i medene rakije ili medice, koji su se najčešće prodavali na sajmovima i proštenjima vezanim uz crkvene svetkovine.

Darivanje licitarskog srca, kojim mladić pokazuje svoju naklonost i ljubav djevojci, znak je pažnje koji se u hrvatskoj prošlosti ukorjenio u 18. i 19. stoljeću, u Zagrebu, Karlovcu, Koprivnici, Samoboru, Varaždinu i drugdje.

Naročita prigoda za takav znak pažnje najveći je blagdan zaljubljenih, Valentinovo. Taj je običaj ovjekovječen i u glasovitom baletu Krešimira Baranovića Licitarsko srce izvođenom na pozornicama diljem svijeta. Tako je licitar postao zagrebački suvenir i svojevrsni simbol naše metropole.

Tajna receptura za izradu tog šarenog kolačića od medenog tijesta od davnine se čuva u krugu obiteljskog obrta medičara središnje i nizinske Hrvatske. Nama je najpoznatiji onaj tradicionalno žarko crvene boje u obliku srčeka, ali proizvodi se u različitim oblicima i veličinama – trešnje, bebe, ptičice, gljive, potkove, vjenčića ili konjića te je omiljen ukras božićnih jelki hrvatskih domova.

Za one spretne i kreativne na kraju donosimo i recept za izradu ovih jedinstvenih ukrasa.

  • Zamijesite tijesto od brašna i vode u kojoj je otopljen šećer, uz dodatak licitarskog kvasca
  • Tijesto potom razvaljajte i oblikujte limenim kalupima
  • Oblikovano tijesto složite u lim za pečenje i pecite dok ne dobije blago žućkastu boju.
  • Za izradu sitnijih licitara, zalijepite dva kolačića međusobno gustom smjesom brašna i vode te između njih umetnite uzicu za vješanje
  • Potom slijedi tunkanje, tj. umakanje licitara u pripravak obične želatine obojene jestivom bojom u prahu (npr. onom za bojanje pisanica), nakon čega licitare vješamo kako bi se osušili
  • Slijedi ukrašavanje licitara, takozvano cifranje, za što se rabi jestiva smjesa ajs za koju recept medičari drže tajnom, no možete je probati zamijeniti smjesom šećera u prahu, snijega od bjelanjaka i vode
  • Smjesom ajsa napunite papirnati tuljac ili špricu za ukrašavanje torti s odgovarajućim nastavkom, te svoj licitar ukrasite bijelim viticama, šarenim cvjetićima, zelenom travicom ili slovima

Izrada ove tradicijske slastice nije prezahtjevna (osim ukrašavanja).

Na kraju poklonite svoje srce voljenoj osobi, a ako vam se ne sviđa što ste napravili slobodno sve pojedite. 🙂

Sretno s izradom i dobar tek!

   Izvor: www.licitar.hr

Naslovna fotografija: Wikimedia

Komentari