Noć muzeja – Zagreb kakav je negdar bil

Piše
Lorena Sikavica

Jan 27, 2016

Ovaj petak je dugo očekivana Noć muzeja! Svi ste dobrodošli. Osiguran je i besplatan prijevoz svakog punog sata.

25. siječnja Zagrebački holding ove godine bilježi deset godina postojanja. Tim povodom će se u sklopu manifestacije Noć muzeja, u petak, 29. siječnja, od 18 do 1 sat na Zagrebačkom velesajmu u paviljonima 7 i 7A, građanima i ostaloj javnosti prvi puta na jednome mjestu predstaviti povijest svih djelatnosti Zagrebačkog holdinga te neka od dosadašnjih postignuća.

Program koji su za posjetitelje pripremili zaposlenici Zagrebačkog holdinga, bit će spoj starog i novog Zagreba, koji ćemo nastojati prikazati kroz edukativni, ali i zabavni sadržaj.

Na nešto više od 2.500 četvornih metara prostora, izložbom starih fotografija i plakata te brojnim eksponatima nastojat će dočarati Zagreb kakav je nekad bio. Među najstarijim eksponatima je originalni, restaurirani inventar ljekarne na Zrinjevcu, razni predmeti ljekarne K crnom orlu, gornjogradske ljekarne u Kamenitoj ulici 9, koja tijekom proteklih 650 godina nikada nije prestala s radom. Također će biti izložen originalni i jedini primjerak Knjige arkada iz 1879. Tu su i brojni izvodi iz dokumenata, kao što je gradski propis (Statut) iz 1425. godine vezan uz brigu o urednosti i čistoći gradskih ulica kojeg je objavilo Poglavarstvo zagrebačkog Gradeca te Statut občeg skupnog groblja iz 1878. godine. Moći će se proučiti i tekst Povelje o izgradnji zagrebačkog vodovoda potpisane od hrvatskog bana Ivana Mažuranića, gradonačelnika dr. Stanka Andrijevića, gradskih zastupnika i uglednih građana tadašnjeg Zagreba.

Na ulazu u paviljon posjetitelje će dočekati dvadesetogodišnja retrospektiva nagrade “Josip Juraj Strossmayer“, koju je Zagrebački velesajam zajedno s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti dodjeljivao u razdoblju od 1989. do 2009. godine za najuspješnija znanstvena djela i izdavački pothvat. U ostatku paviljona posjetitelji će moći razgledati 23 različita postava.

Interaktivni program

Uz izložbeni dio, pripremljen je i bogat interaktivni program. Na izložbenom prostoru Čistoće, čistač u starinskoj uniformi izrađivat će metle, a u radionicu se mogu uključiti i posjetitelji. Gradska ljekarna Zagreb postavit će pravi mali „galenski“ laboratorij s radionicama o izradi čajnih mješavina, krema za ruke po tradicionalnoj recepturi i eteričnim uljima. Moći će se i mikroskopirati te dobiti vrijedni savjeti o optimalnoj upotrebi galenskih pripravaka. Bit će predstavljen i herbarij Farmaceutsko biokemijskog fakulteta, te je organizirano oslikavanje lica s motivima ljekovitog bilja. Ulomke iz djela FlosMedicinae / Cvitlikarije, prve tiskane medicinske knjige na hrvatskom jeziku (1768), izvodit će Mirjana Žugec Pavičić i Ana Blažinović Kljajo u pratnji Nine Köbler na gitari. Bit će prikazane video projekcije, isječci o povijesnim ljekarnama, prezentacije, kratki animirani filmovi vezani za povijest ljekarništva, izradu eteričnog ulja ili izradu nekih pripravaka. Pripremljeni su i suveniri vezani za ljekarne.

Uz povijesni prikaz početka javne vodoopskrbe i javne odvodnje, posjetitelji će se na izložbenom prostoru vodoopskrbe moći osvježiti uz zagrebačku vodu iz cisterne, a na dijelu odvodnje organizirana je simulacija snimanja kanala kamerom, kojom zainteresirani mogu pokušati i upravljati.

Zabavni program i gastro ponuda

Zagrepčani su oduvijek planinarili na Sljeme, a tu će tradiciju Tomislavac dočarati izložbom starih fotografija te poštanskih maraka na temu skijanja, dok će se za animaciju pobrinuti profesor Nikola Turk, kineziolog, planinar, kolekcionar i ljubitelj Sljemena. Posjetitelji će se u Tomislavcu moći i okrijepiti uz tradicionalne planinarske specijalitete – grah varivo i sarmu, a od slatkog bit će tu savijača od jabuka i višanja te sljemenska gibanica. Profesor Turk nastupit će i na pozornici gdje će na usnoj harmonici i uz pratnju harmonike, gitare, bisernice i mandoline kvarteta Matija Gubec, izvoditi planinarske i stare zagrebačke pjesme. Na pozornici je organizirano čitanje štikleca o starom Zagrebu, te zanimljivosti iz starih dokumenata.

Za posjetitelje je pripremljen i nagradni kviz s pitanjima iz povijesti holdinga. Počevši od 20 sati pa do 24 sata, svaki putni sat moći će osvojiti neke od brojnih nagrada iz portfelja usluga te monografije.

Prijevoz i parkiranje

Do izložbe vozit će izvanredna autobusna linija Trg Mažuranića – Muzej suvremene umjetnosti – Zagrebački velesajam,koja će kretati s Mažuranca svaki puni sat, počevši od 18 pa do 24 sata. Autobusi će sa Zagrebačkog velesajma kretati u razmaku od sat vremena s prvim polaskom u 18:30 sati te zadnjim polaskom u 0:30 sati.

Također, za posjetitelje je osigurano besplatno parkiranje od 17 sati na parkiralištu Avenija Dubrovnik 15 (južna strana Zagrebačkog velesajma).

Plan-postava-u-paviljonu

Detaljnije pročitajte na službenoj web stranici.

Komentari