MZOŠ štedi na standardu studenata

Piše
Iva Bucić

svibnja 10, 2016

Čini se da su slavodobitno najavljene uštede na ovogodišnjem proračunu od 2 i pol milijarde kuna financirane iz džepa oko 6 tisuća najuspješnijih i najsiromašnijih hrvatskih studenata. Na samom kraju semestra, MZOŠ jedan natječaj nije još ni raspisao, a drugu stipendiju nikako da isplate.

NZPUSS nestala s lica zemlje

Iako je za stipendije Nacionalne zaklade za potporu učeničkom i studentskom standardu (NZPUSS) ove godine osigurano 4 milijuna kuna, mjesec dana prije završetka predavanja – natječaj i dalje nije raspisan.

Prošle je godine Zaklada stipendirala 438 studenta, a ove godine, kako se čini – nijednog. Prije nekoliko mjeseci utihnule su društvene mreže, telefoni i web stranica (službenu je domenu otkupio privatni poduzetnik iz Bugarske).

Krivnja za raspad sistema svalila se na primopredaju vlasti, a situaciji nije pomogla ni ostavka ravnatelja Zaklade, Davora Babića. Mada je poziciju napustio prije više od pola godine, nisu čak ni ustanovljeni kriteriji i procedura kojima će se imenovati novi ravnatelj.

Stoga je odlučeno kako će ove godine natječaj pod motom Tisuću stipendija za tisuću kuna ove godine raspisati Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa. Ali pak prije toga moraju sastaviti pravilnik koji onda mora proći kroz javnu raspravu. Premijer Tihomir Orešković početkom travnja najavio je da će se procedura pokrenuti što prije.

Ušteda na životnom standardu studenata

Zaklada je osnovana još 2007. godine i do ove godine uglavnom je stipendirala studente na temelju uspjeha na studiju u deficitarnim zanimanjima i studente Rome, a financirali su se i nadareni učenici i posebni programi koji podižu životni i kulturni standard. Index piše da Vlada i aktualni ministar trenutno imaju druge prioritete, a ukoliko se ništa ne dogodi oko Zaklade, na kraju bi se 4 milijuna nedodijeljenih kuna moglo smatrati uštedom.

U Ministarstvu su kesu stegli svom snagom, pa nikako da isplate drugu, državnu stipendiju, za koju je natječaj raspisan još u siječnju, a na konačnu se rang listu čeka od 8. travnja, kada su objavljeni privremeni rezultati.

Nešto više od 5 tisuća studenata još uvijek čeka isplatu na samom izmaku akademske godine. Preciznije, prema privremenim rezultatima, stipendiju je dobilo 5 174 studenta. Od toga je njih čak 5 154 stipendiju dobilo u kategoriji E – dakle na temelju socijalno-ekonomskog statusa. Ministarstvo stanje objašnjava dugom procedurom donošenja Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju.

Ove godine MZOŠ na raspolaganju ima 13 milijardi kuna. To je doduše 158 milijuna manje nego lani. Možda će vladajući lako pronaći načina da prežive uštede, ali stipendije ekonomski najosjetljivijih studenata i nisu baš najslavnije rješenje.

Izvori: večernji.hrindex.hr

Komentari