Pobačaj je pravo koje treba definirati zakonom

Piše
Iva Bucić

svibnja 16, 2016

Kako hrvatski, tako i europski zakoni u određenoj mjeri priznaju pravni status nerođenom djetetu, ali pobačaj se, s druge strane, izrijekom ne definira kao pravo.

Stoga je važno što prije provesti pravnu regulativu kako se zakoni ne bi svojevoljno tumačili, poručili su sudionici okruglog stola Čimbenici pobačaja na zahtjev u Hrvatskoj, koji se u petak, 13. svibnja, održao u auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu.

Čin pobačaja za veliku je većinu žena izrazito negativno iskustvo nakon kojeg ne trebaju argumente nego ljudskost, prisutnost, toplinu, razumijevanje i istinsku suosjećajnost, poručio je Dan Đaković.

Statistike pokazuju kako se broj pobačaja na zahtjev u Hrvatskoj iz godine u godinu smanjuje. Međutim, istovremeno raste broj pobačaja u kategoriji ostali pobačaji. Naime, sudionici okruglog stola upozorili su kako velik problem predstavlja nepopunjavanje obrasca o prekidu trudnoće. Ako ne ostane neispunjen, obrazac naknadno ispuni osoblje koje nije bilo u kontaktu s pacijenticom, pa stoga raspolažu samo osnovnim informacijama, ali ne i razlozima koji stoje iza pobačaja.

pobačaj

Na okruglom su stolu govorili Stjepan Šterc s Geografskog odsjeka PMF-a, Željka Draušnik s Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, pravnica Karla Ressler, i Dan Đaković s Filozofskog fakulteta Družbe Isusove.

Pobačaj je svakako i demografski problem, koji bi uvelike mogla smanjiti stimulativna populacijska politika i zaštita statusa majki i očeva, upozorio je Stjepan Šterc naglasivši kako se do kvalitetne pronatalitetne politike dolazi putem točnih strateških smjernica koje za Hrvatsku još uvijek nisu razrađene.

Iza organizacije okruglog stola stoji Svjetski savez mladih, jedna od najaktivnijih udruga mladih koja na globalnoj razini broji preko milijun članova. Sve o njima pročitajte na webu.

Komentari