Smartup finale – glavna nagrada za crijevne resice

Piše
Antonia Hrgović

svibnja 20, 2016

Jučer u Zagrebu je održano finale edukativnog natjecanja Smartup, u kojemu se studenti natječu u predlaganju svojih poslovnih ideja – a najboljih troje dobiva financijske poticaje za njihovo realiziranje.

Od preko 70 prijavljenih timova iz cijele Hrvatske koje je u više od 3 mjeseca programa prošlo kroz 2 faze natjecanja drugog Smartup izdanja, jučer je bilo predstavljeno najboljih deset.

Stručni žiri u sastavu od poznatog hrvatskog poduzetnika Hrvoja Prpića, suosnivača Zagrebačkog inkubatora poduzetništva Mihovila Barančića, Gorana Dautovića iz Core Incubatora te direktora poduzetničkog centra Zagreb Erste Banke Ivana Babića, nije štedio deset timova koji su se našli u finalu.

Pravilo je bilo: 3 minute za prezentaciju ideje i isto toliko za pitanja žirija. No, žiri je u više navrata prešao tu trominutnu granicu i nemilosrdno rešetao mlade poduzetnike provokativnim pitanjima poput: Znate li vi kolika vam je konkurencija? Mislite da ste se prvi sjetili nečeg ovakvog? Što ako vam ideja propadne?

smartup

Foto: Katarina Huljev. Strog žiri

Ideja je bilo svakakvih. Od raznih mobilnih aplikacija, poput virtualnog vizažista Personal make app artist, sportske platforme Teamy koja bi prema lokaciji povezivala teamove kojima nedostaje igrača ili Gameouta, koji želi popularizirati prakticiranje redovite tjelovježbe, na način da ju tretira kao da je tamagotchi. Med je bio jedan od glavnih sastojaka ovog finala, jer od deset finalista, čak dvoje je imalo prijedloge vezano uz svijet pčela i pčelara.

smartup

Prijedlog za mobilnu aplikaciju Make app Artist

Jedna od tih pčelarskih ekipa osvojila je 3. mjesto u iznosu od 6 000 kuna za svoju ideju PollinB, koja nudi korištenje solitarnih pčela koje bi pružile poljoprivrednicima kontroliranu uslugu oprašivanju. Ideja Serene namijenjene dizajnerima koja se sastoji od platforme za automatizaciju ponavljajućih procesa, odnijela je 2. mjesto s osvojenih 9 000 kuna. S 2. i 3. mjestom u paketu dolazi korištenje coworking prostora te mentoriranje timova u CoreHUBu.

Prvo mjesto, s financijskom potporom od 12 000 kuna i izravnim ulaskom u program Zagrebačkog inkubatora poduzetništva (ZIP), pripalo je ideji SmartFood koja se usredotočila na probavni sustav čovjeka u vidu konzumiranja novih vrsta probiotičkih bakterija, koje potom na vrlo specifičan način detektiraju probleme u organizmu.

smartup

Pobjednici ovogodišnjeg Smartup-a

Voditeljice i članice udruge eSTUDENT, glavnog organizatora ovog skupa mladih poduzetnika, Karla Petek i Mihaela Bešlić, vrlo su zadovoljne odazivom.

Drago nam je zbog sve većeg broja prijavljenih, no nije stvar samo u tome. Htjeli smo zainteresirati ne samo mlade s FER-a i drugih tehnoloških fakulteta, nego i šire – i čini se da uspijevamo u tome. Cilj nam je da projekti tih mladih ljudi postanu pravi startup i uspiju.

A tome u prilog govore uspjesi prošlogodišnjih nagrađenih ideja, koje su se našle među tri najbolje plasiranih. Jedna od njih, koja je osvojila 1. mjesto na Smartupu prošle godine, je Smart Lumies. Te interaktivne pametne kocke koje su više od obične igračke, osvojile su niz nagrada i priznanja i izvan granica Lijepe Naše (Beč, Tajvan, Berlin…), a njihova popularnost traje i dalje. Isto vrijedi za drugoplasirani prošlogodišnji tim Include, kojima ponude i narudžbe za njihove pametne klupe još stižu, i to iz daleke Kine i Japana – a koje možemo pronaći i kod nas u Splitu, Solinu, Samoboru, Poreču, Crikvenici, Koprivnici.
Što čekaš? Prijavi se i ti na iduće izdanje Smartupa i iskoristi priliku za pravi Startup!

Smartup možeš stalkati na njihovoj stranici ili na Facebooku.

Komentari