Ilica – glavna ulica grada Zagreba

Piše
Kristina Jelić

Oct 11, 2015

Suprotno raširenom mišljenju, Ilica – glavna žila kucavica grada Zagreba, nije najduža ulica u gradu. Danas je tek četvrta po dužini, nakon Radničke ceste, Zagrebačke i Slavonske avenije. Saznajte još ponešto o ovoj legendarnoj zagrebačkoj ulici!

Ako ste stanovnik grada Zagreba ili ćete to tek postati, Ilica je jedna od onih ulica kojom morate prošetati bez obzira na gust tramvajski promet i rijeku ljudi jer ona je s vremenom postala sinonimom za Zagreb.

Ilica se proteže u smjeru istok – zapad, od Trga bana Josipa Jelačića, preko Črnomerca pa sve do Vrapča. Dugačka je 5,65 kilometara, ima 540 kućna broja i njome prometuju tramvaji (1, 2, 6, 11), autobusi i automobili. Zanimljiva je činjenica da je vozačima Ilica dobro poznata po suncu koje ih ponekad zasljepljuje zbog svog položaja istok – zapad.

U njoj su smještene brojne trgovine odjeće i obuće, banke, poslovni prostori, ali ono što joj daje posebnu draž su stare zanatske radnje kojih je danas jako malo.

Pogled u prošlost

Nekada je zagrepačka gospoda u Ilici zalazila u prodavaonice nakita, kod urara, brijača, krznara, krojača, postolara ili jednostavno sjedila u kafanama s velikim prozorima i promatrala aktivnosti koje su se odvijale na ovoj oduvijek živahnoj lokaciji. Pomoć pri stvaranju vizije kako je to nekada izgledalo zauvijek nam je u obliku živopisne slike u svojim Zapiscima iz nepovrata sačuvao Josip Horvat:

Neki drugi svijet velikih prozora. Za tim prozorima sjede gospoda kose razdijeljene po sredini i blistavo pričešljane, sa zlatnim cvikerima, visokim bijelim krutim ogrlicama. Ništa ne rade, samo gordo gledaju i narod i tramvaje, i kola koja bjesomučno jure.

1928Ilica

Zagreb, 1928.

Kako je Ilica dobila ime

Tijekom srednjega vijeka njezinom je trasom, dijelom prolazila Velika kraljevska cesta (Magna via regis) koja se nastavljala na današnju Petrinjsku ulicu, te je preko Trnja vodila do rijeke Save. Ilica je u prošlosti bila glavna ulica Donjeg grada, no tadašnji stanovnici zvali su je Lončarska cesta ili Lončarska Ves. Kao što i samo ime sugerira, stanovnici su se bavili lončarstvom i to zahvaljujući potoku čije je ime bilo Ilica. Potok iz kojeg su obrtnici lončari vadili ilovači i od nje proizvodili keramiku izvirivao je podno „Peneznih goric” ili „Gradečke gmajne”, današnjeg Rokovog perivoja.

Njezino ime prvi puta se spominje davne 1431. godine.

Ilica upravo svojoj bogatoj prošlosti može zahvaliti različita arhitektonska rješenja, različite stilove i utjecaje. Pogledajte kako je nekad izgledao glavni gradski trg!

Željko-Krčadinac_Parking-na-Trgu-1

Sigurno ne postoji Zagrepčanin koji nije propješačio Ilicu uzduž i poprijeko i pritom razgledavao brojne izloge.

Osobito je zanimljiva povijest trgovine “Kastner i Öhler” koju je 1945. godine zamijenio Narodni magazin, Nama koja i danas ponosno u svojim izlozima na početku Ilice izlaže robu, kao što su to činili bečki trgovci davne 1900. godine.

Ilica nije samo shopping destinacija, već se u njoj kriju kazališta (Kerempuh, Teatar Exit), Muzej iluzija, kafići i stare kafane, umjetničke galerije te razne udruge.

Prekrasan pogled s jednog od iličkih balkona na križanje Ilice i Ulice Republike Austrije (Foto: Ana Leko)

p1000524_720

Ilica je cijeli Zagreb i Zagreb je Ilica.

Foto: Wiki

Izvori: Wikipedija, ZG portal i Kgalović blog spot

Komentari