O mom faksu – PMF – Biološki odsjek

Piše
Ana Leko

Nov 02, 2015

Ovaj tjedan na repetoaru priča O mom faksu je Prirodoslovni-matematički fakultet. Danas će vam Ana Krivokuća predstaviti Biološki odsjek.

Dvadesetčetverogodišnja Ana Krivokuća studira na Biološkom odsjeku PMF-a Znanost o okolišu. Trenutno je na 5. godini studija, a s nama je podijelila svoja iskustva studiranja, prednosti faksa, studentske aktivnosti i svoje planove za budućnost.

Studij na PMF-u

Kako je studirati na PMF-u

ana krivokućaSve ovisi što očekujete. Za neke je prelagano, za neke pak teško. Smatram da su kod nas prve tri godine teže, tj. preddiplomski, pa je na diplomskom lakše. Ovisno o smjeru, različiti su zahtjevi prema studentima i količina znanja za koju se očekuje da ju već posjedujete. Nisu sva predavanja obavezna, no na praktikume se morate psihički pripremiti, obavezni su.  Meni osobno nije bilo prezahtjevno.

Koji su izazovi PMF-a

Postoji nekoliko kolegija za koje se zna da se mora sjesti, zagrijati stolac i pošteno učiti. Poput biokemije, genetike, animalne fiziologije, mineralogije, petrologije. Vjerojatno bi kolege s drugih smjerova našli još predmeta koji su njima možda još i teži. Praktikumi, hmm, svi koji se tiču kemije, sati i sati, referata i referata, i puno ispravaka. Ponekad se čini da tomu nema kraja heh. Na kraju vas ipak oko osam navečer puste kući. 🙂

Prednosti studiranja na PMF-u

Prednost je što idete na terenske nastave, sad iz sve većeg broja predmeta. No morate tražiti i ispitivati starije kolege, jer se ne reklamiraju sami po sebi. Jedna godišnja terenska je obavezna na drugoj, trećoj i četvrtoj godini.

Koji se smjerovi mogu odabrati na PMF-u

Za preddiplomski možete odabrati istraživački smjer biologije, molekularnu biologiju, profesorski smjer biologije i kemije te znanosti o okolišu. Za diplomski, smjerove se može mijenjati uz polaganje razlike predmeta. Izabrati možete molekularnu biologiju, znanosti o okolišu, zoologiju, botaniku i ekologiju (modul kopno, more, kopnene vode).

Studentske udruge, aktivnosti i projekti

Kod nas je najpopularniji BIUS, udruga studenata Biologije. Postoji niz sekcija u koje se možete učlaniti, učiti o području koje vas zanima, surađivati s mentorima s fakulteta ili s drugim popularnim biološkim udrugama poput HYLE, BIOMA i drugih. Također dobivate mogućnost nekog praktičnog rada, te sudjelovanja na istraživanjima.

Postoji dosta projekata. Sada je već puno lakše surađivati na njima, ako ste ambiciozni. Morate se raspitivati kod profesora i u sekcijama Biusa i uvijek se da nešto naći. Neka područja su produktivnija od drugih i forsiraju se malo više na fakultetu, no sve ovisi o vašim ambicijama. Od radionica unatrag nekoliko godina organizira se poznata Noć biologije, što je jedan poseban i zanimljiv događaj. I zaista približava biologiju ljudima koji inače nemaju mogućnost baviti se njome.

Osobni plan

Želje i planovi nakon studija

Bilo bi divno kada bi za sve biologe bilo posla, te da možete raditi sa životinjama ili u nekom nacionalnom parku. Nažalost stvarnost je malo drugačija. Ako ste zaista izvrsni i dugo ste u nekoj udruzi, još i možete dobiti posao. No, ako ste primorani raditi uz fakultet, stvari se malo kompliciraju. Profesori mogu naći posla, tako da sam sada nakon rada u edukaciji Zoološkog vrta grada Zagreba odlučila pokušati u profesorskim vodama. Završavam pedagoško-psihološko obrazovanje na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu, koje nam nakon diplome omogućava rad u predmetnoj nastavi ili nešto drugo u struci. Pošto sam bila i vani, gdje su biolozi dosta cjenjeniji, i tu opciju treba imati na umu. Bitno je da vas žele natrag. Da mi se pruži prilika voljela bih raditi s pticama grabljivicama ili zvjerima. No dug je put još…

Prijedlozi i savjeti za brucoše

Uvijek morate znati zašto upisujete biologiju. Zbog posla sigurno ne heheh, ali sam fakultet i biološki odsjek posebni su. Od čestih studentskih druženja i okupljanja za razne akcije, do istraživačkih projekata. Lepeza aktivnosti je široka. Tako da ćete se negdje sigurno pronaći. Brucoši se uključuju u puno toga, stoga samo hrabro. Nemojte čekati treću godinu da se u nešto uključite. Nema veze što ne znate ljude, na biologiji su ljudi srdačni i susretljivi i nikad nije problem ako si sam. Za sve pitajte, potražite, guglajte, pitajte starije za savjet… Sve negdje postoji, samo treba uložiti malo truda u potragu i poslije se opustiti na kvalitetnom druženju…

Ma živjela BIOLOGIJA 🙂

Korisne i zanimljive informacije

Po broju svojih studenata i znanstveno-nastavnog osoblja Prirodoslovno-matematički fakultet je danas ne samo među najvećim sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu, već i znanstveno-nastavna sredina koja je jedna od najznačajnijih edukatora znanstvenog kadra u hrvatskom prirodoslovlju i matematici, srednjoškolskih nastavnika tih predmeta te istovremeno i jedan od vodećih centara istraživanja u tim znanstvenim područjima. Na sedam odsjeka PMF-a (Matematički, Fizički, Kemijski, Biološki, Geološki, Geografski i Geofizički), studira oko 5000 studenata na preddiplomskom, integriranom preddiplomskom i diplomskom, te diplomskom studiju na 35 studijskih programa, te oko 1000 studenata na doktorskom studiju. Studenti po završetku preddiplomskih studija najvećim dijelom nastavljaju svoje obrazovanje na diplomskim, a potom i na doktorskim studijima. Razvoj hrvatske znanosti je nezamisliv bez stotinjak doktora znanosti koliko ih svake godine doktorira na PMF-u.

Kontakti

Prirodoslovn-matematički fakultet u Zagrebu

Biološki odsjek

Rooseveltov trg 6

Web: www.pmf.unizg.hr/biol

Tel: 01/ 4877 700

Radno vrijeme ureda za studente

Od ponedjeljka do petka od 12 do 14 sati

E-mail: referada@biol.pmf.hr

Komentari