Obrazovani sustav ne zna što tržištu treba

Piše
Iva Bucić

svibnja 18, 2016

Naš obrazovni sustav ne producira kadrove koji po znanju i vještinama pašu poslodavcima. Obrazovni sustav uopće ne zna što tržištu treba, poručio je Branko Štefanović, predsjednik Upravnog vijeća Veleučilišta VERN na novinskoj konferenciji na kojoj je predstavljen program nadolazeće konferencije OBRAD.

Našem tržištu fali adekvatno obrazovana radna snaga

O načinima na koje se obrazovanje i gospodarstvo mogu povezati riječi će biti 2. i 3. lipnja u Muzeju suvremene umjetnosti, na Prvoj međunarodnoj konferenciji OBRAD (obrazovanje i rad). VERN je, u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu i Hrvatskom udrugom poslodavaca, organizirao niz predavanja, radionica, okruglih stolova i prezentacija dobre prakse. Ova potonja kategorija usko će biti vezana za Izrael. On se kao druga država svijeta po usklađenosti sveučilišne produkcije s potrebama gospodarskog razvoja, sasvim logično nametnuo kao zemlja partner konferencije.

Izrael na OBRAD dovodi vodeće IT, start-up i akademske stručnjake. Ovo je opširan projekt, ali i savršena prilika da se vidi može li se što promijeniti i osigurati prosperitet. Smatram da staromodni model obrazovanja ne može više opstati, poručila je Veleposlanica države Izrael u Republici Hrvatskoj Zina Kalay Kleitman

obrazovni sustav

Je li odzvonilo staromodnom obrazovanju?

Veleposlanica je istaknula kako je izraelsko gospodarstvo u 68 godina naraslo 100 puta, i to zahvaljujući dobroj suradnji, među ostalim, i sa sektorom obrazovanja.

Hrvatski je sustav zastario i škripi, a to je potvrdilo i istraživanje Agencije za znanost i obrazovanje i Hrvatske udruge poslodavaca kojim su ustanovljene njegove najslabije točke. Gosti konferencije stručnjaci su upravo u tim područjima koja kod nas zapinju, najavila je Iva Biondić, direktorica programa konferencije OBRAD dodavši kako gosti praktički utjelovljuju poveznicu između izraelskog obrazovanja i tržišta rada.

Dafna Schwartz, voditeljica MBA programa poduzetništvo i inovacija, otvorit će konferenciju s predavanjem o, kako Biondić kaže, našoj najslabijoj točki –  ekonomskom potrebom za poduzetništvom. Nobelovka Ada Yonath govorit će o važnosti znatiželje za razvoj pojedinaca i društva. OBRAD će posjetiti i Moran Nir, žena koja vodi najuspješniji startup u Izraelu, Zell Entrepreneurship ProgramMeital Reches, profesorica s Instituta za kemiju te Eival Gilady s Western Galilee Collegea.

Ovo će biti prva suradnja jednog javnog i privatnog visokog učilišta u 16 godina otkako kod nas postoji privatno obrazovanje, upozorio je Štefanović opisujući dosadašnji odnos kao kontraproduktivnu konkurenciju.

Želja nam je kreirati kontinuiranu komunikacijsku platformu na kojoj će se susretati tržište rada i obrazovanje, gdje će se ustanovljavati njihove međusobne potrebe. Na toj platformi, a pogotovo na prvoj konferenciji planiramo obrađivati tri ključne teme: do koje mjere tržište rada treba biti u fokusu visokih učilišta, zašto bi gospodarstvo investiralo u visoko obrazovanje te kako uskladiti obrazovanje s potrebama tržišta rada, zaključio je Štefanović.

Komentari