
Razlika između roaminga i međunarodnih poziva
Piše
Mateo Galić
Od 15. lipnja u Hrvatskoj počinje primjena nove EU roaming regulacije. Znate li razliku između romainga i međunarodnih poziva?
Đuro Lubura, stalni sudski vještak za telekomunikacije, tehniku i metodologiju prisluškivanja na svom Facebook profilu objavio je apel medijima zbog neznanja građana o tome što je roaming. Naime, kako je napisao, mnogi “ne razumiju razliku između roaminga i međunarodnih poziva.”
Što je roaming?
ROAMING je situacija kada sa svojim mobitelom odete izvan Hrvatske i mobitel koristite na nekoj stranoj mreži.
Nakon 15.06.2017. roaming unutar Europske Unije, Islanda, Lihtenštajna i Norveške možete koristiti kao u Hrvatskoj, a operator će vam potrošene minute, megabajte ili poruke skidati iz vaše tarife ili naplaćivati prema tarifi kao da iz Hrvatske pozivate drugu mrežu u Hrvatskoj, a dolazni pozivi ili poruke se ne naplaćuju.
U slučaju da koristite EU roaming duže od četiri mjeseca operator može od vas tražiti pojašnjenje i u iznimnim slučajevima nakon upozorenja naplatiti dodatnu naknadu. Nikakva naplata neće biti provedena a da o tome ne budete prethodno obaviješteni.
Vodite računa ukoliko se nađete u pograničnim područjima prema Srbiji, BiH ili Crnoj Gori jer je roaming s tim zemljama i dalje jako skup. Može se dogoditi da se telefon spoji na njihovu mrežu iako ste u Hrvatskoj.
Razlika između roaminga i međunarodnog poziva?
Ako se nalazite u Hrvatskoj i zovete nekoga u inozemstvo – u EU, TO NIJE ROAMING, te cijene nisu regulirane niti su pojeftinile.
Ako se nalazite npr. u Italiji i nazovete broj u Njemačkoj to je isto kao da zovete iz npr. Splita u Zadar.
Nema baš neke logike, ali tako je Europska unija regulirala roaming.