Sklepan Nacrt koji mladim Splićanima kroji budućnost

Piše
Iva Bucić

Nov 07, 2016

Ako je suditi prema novom Nacrtu Gradskog programa za mlade (GPM) koji im de facto kroji budućnost u naredne tri godine – mladim se Splićanima ne piše najbolje.

Nacrt složen na vrat na nos

Iako GPM definira strategiju Grada u svim područjima života mladih u dobi od 15 do 30 godina, Nacrt za razdoblje od 2017. do 2020. godine sklepan je na brzinu jer se procijenilo da je bolje imati bilo kakav dokument nego li probiti rok i detaljnije istražiti probleme i potrebe mladih. Istraživanje na temelju kojeg se izradio dokument provodio je ovog ljeta Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj (CEDRA), a prepreke za mlade nastojali su detektirati anketnim upitnikom te nizom fokus-grupa i okruglih stolova.

Međutim, u istraživanju je sudjelovalo samo pola posto, odnosno 169 mladih. Mada se i u Nacrtu taj broj definira kao reprezentativan, sasvim je očigledno da nije tako. Prije svega uzrok je premalen, što Ranko Milić iz CEDRA-e objašnjava činjenicom da su imali manje vremena za istraživanje jer se kasnilo s potpisivanjem ugovora, a uz to su istraživanje morali provoditi ljeti, kada je teže doći do mladih.

Kasnilo se s potpisivanjem ugovora s Gradom, a i sami plan izrade bio je kratak, ali napravili smo solidan posao. Optimalan nije, ali solidan sasvim sigurno jest, rekao je Milić i dodao kako CEDRA preuzima odgovornost jer su znali za kratke rokove i prihvatili su se posla unatoč tome.

Osim samog broja ispitanika, još jedan problem reprezentativnosti je i činjenica da mnoge podgrupe uopće nisu obuhvaćene istraživanjem. Tako je Blanka Čop, koordinatorica Platforme Doma mladih istakla kako istraživanjem nisu obuhvaćeni ni mladi NEET-ovci – koji su nezaposleni, ne školuju se i ne usavršavaju se, kao ni beskućnici te mladi u riziku od siromaštva.

Čeka se potez Savjeta mladih

U Nacrtu GPM-a koji je nastao na temelju istraživanja nad 169 mladih, ciljevi i mjere su općenito neprecizno definirani, a mjere koje obuhvaćaju aktivno sudjelovanje mladih u društvu odnose se primarno na volontiranje iako je ono samo jedan od oblika djelovanja mladih u lokalnim zajednicama. Predsjednik Info zone Darko Čop upozorio je kako je izostala revizija pravilnika o postojećim stipendijama, koji, primjerice, kao kriterij za stipendiranje srednjoškolaca uzima uspjeh na županijskim i državnim natjecanjima – na kojima sudjeluju mahom gimnazijalci.

Osim toga, dobar dio mjera odnosi se na Centar za mlade – koji u Splitu još uopće ne postoji, a dokument sadrži i mjere koje nisu u nadležnosti Grada, kao što je, primjerice, otvaranje novih katedri na Sveučilištu ili izmjena školskog kurikuluma.

Nacrt GPM-a sada odlazi pred Savjet mladih Grada Splita, savjetodavno tijelo Vijeća i gradske vlasti. Savjet, koji do objave ovoga teksta nije odgovorio na naš upit, treba provjeriti prihvaćene izmjene i dopune Nacrta na temelju komentara javnosti. Ako ga Savjet prihvati, Nacrt onda ide na usvajanje pred Vijeće Grada Splita. No, kako bilo, javnost je svoje rekla u dvotjednom online savjetovanju kao i na javnom predstavljanju, 28. listopada, pa sada ne preostaje ništa drugo nego čekati.

Izvor: Infozona

Komentari