Diploma najviše vrijedi u duhanskoj i farmaceutskoj industriji
Piše
Iva Bucić
Na hrvatskom tržištu rada zaposleno je 220 tisuća ljudi s fakultetskom diplomom. Mjesečno u prosjeku zarade 8138 kuna neto.
Fakultetska diploma najmanje vrijedi u zaštitarskim tvrtkama, a najviše u duhanskoj industriji – razlika iznosi više od osam i pol tisuća kuna. Naime u prvom je slučaju prosječna plaća 5500, a u drugom 14 200 kuna.
Rad s diplomom najviše se, osim u duhanskoj industriji, isplati u farmaceutskoj i financijskoj industriji te u zdravstvu. Prosječna plaća u duhanskoj industriji iznosi 14 200 kuna, u farmaceutskoj se industriji zarađuje 1500 kuna manje, a u financijskoj i zdravstvenoj industriji prosječna je cifra 10 300 kuna.
S prosjekom od 6218 kuna, obrazovanje se nalazi na začelju liste. Zaposleni u ovom sektoru primaju drugu najnižu plaću.
Što se tiče broja zaposlenih, najviše fakultetski obrazovanih, čak njih 61 tisuća, zaposleno je u obrazovanju. Upola manje radi ih u državnoj upravi, njih 28 tisuća.
Najmanje ih, pak, ima u duhanskoj industriji, koja zapošljava njih 146, te u zaštitarskim tvrtkama u kojima radi 300-tinjak osoba. Slijedi ih farmaceutska industrija, s 1600 visokoobrazovanih zaposlenika.
Višu stručnu spremu ima oko 89 tisuća zaposlenih, čija je prosječna plaća 6324 kune, pola milijuna radnika sa srednjom stručnom spremom zarađuje 4721 kunu, visokokvalificirani radnici primaju u prosjeku 5967 kuna neto plaće, a najmanje zarađuju NKV radnici – 3414 kunu, piše Večernji.
Najnoviji podaci DZS-a o plaćama prema stupnju stručne spreme odnose se na primanja za 2014. i to samo za zaposlenike koji su radili svih dvanaest mjeseci u toj godini u tvrtkama i javnim ustanovama, ne računajući obrtnike i samostalne profesije. Članak možete pročitati na Večernjem.










