Kaja Pavlinić: buduća liderica kojoj je samo nebo granica

Piše
Dijana Šimunić

Jan 26, 2017

Kaja Pavlinić studentica je preddiplomskog studija računarstva na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Nedavno je osvojila nagradu buduće liderice – važno priznanje koje su prije nje dobile i Blanka Vlašić i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.

Kad ne studira na FER-u, Kaja se bavi međunarodnim odnosima i diplomacijom, a dosad je sudjelovala na mnogim konferencijama u zemlji i inozemstvu. Vodi i antikorupcijski projekt Integritas te energetski startup Tinja koji se nalazi u 10. generaciji inkubatora Zagrebačkog inkubatora poduzetništva. Više o ovoj svestranoj studentici donosimo u intervjuu.

Sve je počelo još u srednjoj

Odrasla je u Varaždinu, gdje je pohađala i završila Prvu gimnaziju Varaždin, točnije International Baccalaureate program međunarodne mature. U globalnoj zajednici aktivna je još od srednje škole. Bila je na mnogim natjecanjima, a najviše se istaknula na američkom informatičkom natjecanju American Computer Science League gdje je osvojila 1., 2. i 3. mjesto. I dok su se njeni vršnjaci uglavnom zabavljali i razmišljali o izlascima, Kaja je odabrala nešto drugačiji put. Ali kako kaže, nimalo joj nije žao.

Ono što je mene osobno natjeralo da se počnem baviti ovim stvarima je taj što sam sve više uviđala da je nekima u mojoj okolini potrebna pomoć i da postoje neke prilike koje nitko ne koristi. Odlučila sam da se želim posvetiti tome da naučim što više toga, što ću moći iskoristiti kako bi bar malo dala svoj doprinos zajednici. Drago mi je da takav stav postaje sve popularniji i među mojim vršnjacima, pa zajednica proaktivnih mladih sve više raste.

Ponosna vlasnica brojnih nagrada

Onime što je postigla Kaja, rijetko se koji student može pohvaliti. Na njezinim su policama tri Oskara znanja, četiri županova priznanja i nagrade za izvrsnost Rotary kluba Varaždin. U 4. razredu srednje škole osvojila je i Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship stipendiju američke vlade zahvaljujući kojoj je mjesec dana provela na Purdue Universityju u Indiani.

To je nekako bila odskočna daska za sve ostalo, tren kada sam shvatila čime se u životu želim baviti. Od onda, sudjelovala sam na brojnim drugim konferencijama, među kojima su i Young Leaders For Tomorrow’s Europe, Global-In Fellowship te Open Data Youth Academy. Sljedeći mjesec sam primljena na još jednu konferenciju pa idem u Varšavu na pet dana. Nagrada znači iznimno puno jer se radi o globalnoj nagradi gdje mogu biti nominirane žene hrvatskog podrijetla iz cijelog svijeta. Naravno, radi se i o velikoj motivaciji za daljnji rad.

Uz bok najuspješnijim Hrvaticama…

Nagradu Croatian Women’s Network prije Kaje osvojile su i mnoge druge uspješne Hrvatice – neke od njih su i Blanka Vlašić te predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović. Na pitanje kakav je osjećaj biti jedna od njih, odgovara:

Jako je čudan osjećaj biti jedna od njih. Iako sam optimistična osoba, često mislim kako neće baš mene stići sreća i kako ja sigurno neću biti ta koja će biti odabrana za nešto, pa je onda šok svaki puta kada se nešto ovakvo dogodi. A malo je i suludo vidjeti svoje ime kraj Blanke Vlašić, predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, meksičke glumice Gabriele Spanić i drugih istaknutih žena.

16229656_10208629216708578_1217086089_o

Kaja je zajedno sa svojim timom lani zainteresirala cijelu Europu. Njihov startup projekt Tinja osvojio je nagradu za najbolji projekt i najbolje osmišljenu online platformu, a ova iznimno zanimljiva poslovna ideja krajem godine odvela ih je i u Pariz.

Tinju sam zajedno sa svojim timom od 5 članova (Nikolina Hojsak, Peter Lunt, Mihajlo Anđelić, Mario Marić i Arthur Imbert) osmislila u 9. mjesecu prošle godine na Open Data Youth Academy u Puli. Radi se o platformi koja na jednostavan način povezuje instalatere solarnih panela i one koji žele instalirati solarni panel na svojoj kući. Trenutno se nalazimo u 10. generaciji Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, gdje učimo kako dodatno unaprijediti svoju ideju i kako se probiti na tržištu. Za svoju ideju smo na spomenutoj Akademiji dobili nagradu za najbolju ideju, a dobili smo i nagradu za najbolji hrvatski energetski startup na Startup Europe Awards, pa ćemo sljedeći mjesec ići i na finale koje se održava u Bruxellesu. Također, predstavili smo Tinju na Open Government Partnership Summitu u Parizu u 12. mjesecu prošle godine, na koji smo bili pozvani.

FER mi daje veliku podršku!

Priznaje da nije uvijek jednostavno uskladiti privatni život i obaveze koje ima izvan fakulteta. No, kako kaže, svestrana je osoba i trudi se da zbog obaveza ne zapostavlja ni svoju obitelj ni svoje prijatelje.

Ponekad je teško biti na više mjesta u isto vrijeme, malo spavam i ponekad se osjećam prilično zatrpano, ali stvarno se maksimalno trudim sve odraditi što uspješnije. Zasad sam zadovoljna kako sve funkcionira. Moj uspjeh na fakultetu bi možda bio i puno bolji da sam se posvetila isključivo njemu i da se ne bavim ostalim stvarima, ali time ne bih mogla ostvariti sve svoje ambicije. Želim biti svestrana osoba, a i FER mi stvarno daje veliku podršku. Najbitnije od svega mi je ne dopustiti da sve obaveze preuzmu i vrijeme koje posvećujem obitelji, prijateljima i dečku.

Kaja smatra da bi više studenata na sličan način trebalo brinuti za zajednicu, ali i sebe usavršavati u područjima koji nadilaze struku.

Struka sama po sebi ne ostvaruje svoj cilj ako s njom nemamo namjeru mijenjati nešto u pozitivnom smislu, već samo sebi osigurati egzistenciju. U našoj akademskoj znanosti ima pregršt genijalnih i poduzetnih umova, ali uvijek može bolje.

Planovi nakon fakulteta

Kaja je već više puta imala priliku predstavljati Hrvatsku u regiji i inozemstvu. Između ostaloga, bila je i na međunarodnoj konferenciji u Bratislavi koje joj je prije svega, kako kaže, bilo predivno i jedinstveno iskustvo.

U Bratislavi je bilo stvarno super, raspravljalo se o međunarodnim odnosima i problemima migrantske krize. Imali smo priliku razgovarati sa slovačkim predstavnicima u Europskom parlamentu, čuti njihove stavove i njihove planove za sanaciju navedenog. U sklopu konferencije bio je organiziran i put u Budimpeštu, gdje smo posjetili drugu najveću sinagogu u svijetu i imali priliku razgovarati sa čovjekom židovske vjeroispovijesti koji nam je ispričao s kakvom se diskriminacijom morao kroz život suočavati. Takve stvari zbilja promjene način razmišljanja i potrebne su kako bi se osvijestili o problemima koje drugi imaju.

Na prvom joj je mjestu završetak fakulteta, a još uvijek ne zna kamo će je odvesti putevi nakon dobivanja diplome.

Planovi su nastaviti sa svime čime se sad bavim, a iskreno još ne znam kuda će me prilike odvesti i koji ću put odabrati. Znam samo da želim održati dinamičnost koju sad imam u svome životu i stečenim znanjima pomoći zajednici.

Ovo je sigurno tek početak mlade FER-ovke koja je, unatoč brojnim uspjesima, ostala skromna. Toliko je toga postigla, a tek joj je 20 godina. Mi joj želimo puno sreće u daljnjem radu i još mnogo, mnogo dobrih rezultata!

Komentari