Na današnji dan rođen je George Michael

Piše
Mateo Galić

Jun 25, 2016

Na današnji dan, 25. lipnja 1963. godine, u Londonu, rođen je britanski pjevač, tekstopisac i producent, Georgios Kyriacos Panayiotou, poznatiji kao George Michael.

George Michael je osamdesetih godina postao planetrano poplaran u vrlo kratkom vremenu. Nekoliko njegovih pjesama postali su hitovi, poput pjesme “Careless Whisper” (1984.), koja je bila njegova prva objavljena pjesma solo glazbenika. Između ostalih uspješnica mogu se izdvojiti “Father figure” (1987.), “I want your sex” (1987.), “Jesus to a child” (1996.), “Outside” (1998.)

Michael započinje solo karijeru albumom Faith (1987.), koji je prodan više od 20 milijuna primjeraka. Ukupno je Michael prodao više od 85 milijuna nosača zvuka diljem svijeta.

Dosadašnji život Georga Michaela, osim glazbene karijere, obilježen je borbom s depresijom, ovisnosti o drogama, propalim ljubavnim vezama i brojnim skandalima. A korijen svakog od njih, kaže Michael, može se pronaći u njegovoj prošlosti, kad se borio s brojnim frustracijama.

Na dan njegova rođenja majčin brat homoseksualac počinio je samoubojstvo zbog osude društva s kojom se nije mogao nositi. Taj će događaj i te kako obilježiti Michaelovo odrastanje. A ono je zbog poduzetnosti oca, koji je nakon dugogodišnjeg cjelodnevnog rada u restoranima otvorio svoj i uspeo se iz radničke u srednju klasu, bilo materijalno osigurano. Otac je malom Georgiosu pružao sve osim svoje pažnje, zbog čega su majka i sestre imale najveći utjecaj na najmlađeg člana obitelji Panayiotou.

– Čini mi se da je moja majka oduvijek znala da sam homoseksualac. Tijekom mog odrastanja htjela je da se osjećam kao da nisam pravi muškarac ili dječak, što joj nije priličilo jer je bila sjajna mama – rekao je u jednom intervjuu ovaj pjevač.

Osim sa seksualnim frustracijama, George se u djetinjstvu i pubertetu suočavao i s nezadovoljstvom fizičkim izgledom.

– Bio sam debeo i ružan te sam nosio naočale. Uz to sam imao i čupave, spojene obrve. Godinama sam puštao kosu kako bih ih njome prekrio. Kao dječak najviše sam se bojao da će moje goleme ambicije ostati izvan dosega djeteta čiji sam odraz vidio u zrcalu, kaže Michael, kojeg je otac u njegovim glazbenim počecima najviše kočio tvrdeći da ne zna pjevati.

1981. godine, Georg je sa školskim kolegom Andrew Ridgeleyem, osnovato grup Wham!

Proboj prema vrhu Wham! su ostvarili 1983. rap-pjesmom ‘’Enjoy what you do’’ u kojoj su iznijeli stav ‘’nezaposlen sam i baš me briga’’. Inspiraciju je Michael dobivao u čudnim trenucima: pjesmu ‘’Last Christmas’’, koja ga je financijski osigurala do kraja života, napisao je gledajući nogometnu utakmicu, a ‘‘Careless Whisper’’ u autobusu na putu do posla.

U 21. godini George je dospio na vrhove ljestvica s obiju strana Atlantika. Pisao je, skladao, pjevao, pa i producirao svoje pjesme, uvijek je morao imati kontrolu nad svime. Sa slavom, povećavali su se i njegovi privatni problemi. Počeo se opijati, izazivati ekscese, spavao je sa svim i svakim te prezirao status seks-simbola skrivajući tajnu o svojoj homoseksualnosti. Na jednoj turneji završio je u krevetu s tri žene, spavao je s kim je god stigao, od obožavateljica do stjuardesa.

Skupina Wham! raspala se 1986. zbog Michaelove želje za samostalnom karijerom, bježanja od pjesmuljaka koje je dotad izvodio i dostizanja uspjeha Madonne i Michaela Jacksona. A kad je postao najveća svjetska zvijezda, osjećao se najnesretnijim bićem na planetu.

Vrhunac nesretnog života bila je smrt dviju osoba, Michaelu vrlo bliskih. Prva je bila njegov dečko brazilski dizajner Anselmo Feleppa, koji je preminuo 1993. od AIDS-a, a druga njegova majka, žena koja ga je najbolje razumjela i koja je 1996. izgubila borbu s rakom kože.

Seksualne ekshibicije rezultirale su dvama medijskim skandalima i trenutkom koji je George priželjkivao puna dva desetljeća – napokon je cijelom svijetu otvoreno mogao reći da je gay! Priznanje ga nije dovelo do ruba, ali jest njegovo antiratno stajalište i kritiziranje Bushove politike. Svoju je humanost tijekom godina pokazao i doniranjem milijuna funti u humanitarne svrhe.

Komentari