Paradoks plaćanja školarine na rate

Piše
Iva Bucić

Feb 16, 2017

Gotovo polovica studenata u Hrvatskoj plaća bar dio školarine, a ako taj iznos poraste na nekoliko tisuća kuna, plaćanje na rate za mnoge je od njih jedina izvediva opcija.

Na rate samo s kreditnom karticom

Način plaćanja školarine varira od fakulteta do fakulteta – neki studenti novac trebaju uplatiti već na upisima, drugi u do početka ispitnih rokova, treći prije nego što počnu kolokviji…  Ovisno o fakultetu, studenti iznos mogu platiti u ratama, no ponekad studenti slabijeg socio-ekonomskog statusa na svojoj koži mogu osjetiti paradoks plaćanja na rate.

Naime, na osječkom Pravnom fakultetu školarina se može platiti na rate, ali samo kreditnom karticom – koju je najčešće nemoguće dobiti bez stalnih i dovoljno visokih prihoda. To u načelu znači da je plaćanje faksa na rate onemogućeno studentima i studenticama slabijeg imovinskog statusa – zbog kojih plaćanje na rate i postoji, s obzirom na to da ne mogu nekoliko tisuća kuna školarine iskeširati odjednom.

Osobe koje su zbog financijskih problema pod ovrhom, a takvih je u RH gotovo 10 posto odrasle populacije  ne mogu se koristiti kreditnom karticom i time de facto dolaze u situaciju nemogućnosti plaćanja studija, što dovodi do neželjenog upisa pauze od godinu dana te dodatnih troškova u iznosu od 1000,00 kuna zbog pauziranja godine, pišu iz CMS-a.

Novi modeli plaćanja ili tužba

No ni tu nije kraj njihovim problemima, jer  studenti koju su prisiljeni pauzirati godinu više ne ispunjavaju uvjete za dodjelu stipendija na osnovu socijalnog stanja, a uz to osobe koje se nađu u takvoj situaciji ne mogu dobiti stipendiju prije upisa pauziranja godine jer se natječaj za stipendije raspisuje iza sredine studenog, poručuju iz CMS-a.

Smatraju kako se o indirektnoj diskriminaciji na osnovi imovinskog stanja u području obrazovanja, pa od PRAVOS-a traže da do kraja travnja obavijeste jesu li osigurali dodatne modele plaćanja za one studente koji nemaju kreditne kartice, a žele plaćati troškove studija u ratama. CMS u protivnom najavljuje dizanje udružne tužbe protiv svih fakulteta koji imaju ovakvu praksu.

Pozivaju sve studente i studentice koji imaju sličnu situaciju ili su upoznati sa sličnom situacijom na svom fakultetu, da se jave porukom na Facebook Centra za mirovne studije ili mailom na sandra.bencic@cms.hr. Osim tužbe, najavili su kako će od Ministarstva znanosti i obrazovanja tražiti osnivanje fonda za stipendiranje studenata slabijeg imovinskog stanja iz slabije razvijenih područja, bez obzira na status studenta.

Više pročitajte ovdje.

Komentari