5 morskih destinacija za ovo ljeto

Piše
Antonia Hrgović

Jul 02, 2016

Iako možda već imate svoje tradicionalno mjesto ljetovanja, sljedećih pet prijedloga ovdje su da vas podsjete na ljepote hrvatskih morskih lokaliteta i upute vas na neki novi favorit. Maslina, gradele, klapa, smokve, vino… Turisti znaju što rade kad dolaze na našu obalu u tako velikom broju!

1. Primošten

Malo ribarsko mjesto 20-ak kilometara udaljeno od Šibenika jedno je od omiljenih destinacija upravo zbog svoje nerazvikanosti dok se u isto vrijeme svojim sadržajem i posjećenošću ni po čemu ne razlikuje od onih razvikanih mjesta. Po danu možete otkrivati skrivene lagune i biciklističke rute, predvečer pojesti lignje i popiti čašu pravog domaćeg vina iz konobe, a po noći u obližnjim klubovima opustiti se uz koktel i dobru, često uživo, svirku. Pravi partijaneri svoju it lokaciju otkrit će u Aurori, primoštenskom noćnom klubu koji je godinama bio broj jedan lokacija Davida Guette i u koji se dolazi sa svih strana Jadrana. Partijaner, soler ili obiteljski tip – svatko će pronaći nešto za sebe na ovom poluotočiću.

2. Susak

Ne Sisak, nego Susak. Ovaj otok koji pripada otočnoj skupini Cres-Lošinj rezerviran je za prave avanturiste i one željne eksperimentiranja. Otočić je načinjen od žućkaste prašine što ga čini jedinstvenim na cijelom Jadranu, a poznat je i po pješčanim uvalama. No, do tih bajkovitih uvalica nije lako doći jer Susak odlikuje loša povezanost s kopnom, što ga čini van dometa radara turističkih agencija. Ako Primošten nije razvikan, Susak ne samo da nije razvikan nego neki nisu uopće ni čuli za njega. Na otoku nema cesta, automobila, ni bučnih noćnih klubova, a dijalekt kojim se govori teško je razumljiv. Ovaj mistični otočić nije za svakoga, ali oni dovoljno hrabri koji ga izaberu za svoju ljetnu lokaciju neće zažaliti i moći će u miru otkrivati sve njegove čari.

3. Krapanj

top 5 morskih

Foto: solaris.hr

Takozvani otok spužvi, šibenski otok Krapanj je najniži je i najmanji naseljeni otok na Jadranu, udaljen od kopna svega 300 metara. Dakle, vaterpolisti bi mogli lako doplivati do njega. Veličine pola četvornog kilometra, 200 stanovnika koji naseljavaju ovaj mini otok uvest će vas u svijet ronilaštva, spužvarstva, ribarstva i ponosno vas uputiti u Krapanjski muzej do kojeg ćete se kretati po uskim kamenim uličicama koje odišu pravim mediteranskim duhom i po kojima se lako pogubiti. Svakako probajte lokalni specijalitet orzoto u obližnjem restoranu!

4. Silba

Takozvana vrata Dalmacije, ovaj diskretni Zadarski otok mnogi još tek otkrivaju. Ime je dobio po rimskom nazivu za šumu (Silva), što ni ne čudi s obzirom da je Silba drugi najšumovitiji otok u Hrvatskoj. Silba nije jedan od najposjećenijih hrvatskih otoka, no svakome tko ga otkrije zaista i je pravo otkriće, a sve njegove čari nije ni moguće otkriti tokom samo jednog posjeta. Očaranost otokom ne prestaje ni upoznavanjem s njegovim propisom koji zabranjuje automobile, motocikle pa čak i bicikle. Gotovo službeno proglašen hrvatskim rajem na zemlji, Silbine skrivene ljepote bolje je vidjeti uživo vlastitim očima i u njima jednostavno uživati umjesto o njima čitati. Stoga, pravac Silba!

5. Biševo

Nedaleko od otoka Visa i u blizini gradića Komiže smjestio se otok Biševo poznat po, između ostalog, Modroj špilji i svojim predivnim okolnim pješčanim plažama. S nevjerojatnih manje od deset stalnih stanovnika, ovaj otok je prava skrivena oaza za neumorne entuzijaste i one željne mirnijeg, ali istovremeno pomalo divljeg podneblja. A kad smo već kod podneblja, svojim vinogradima i maslinicima, Biševo je slika i prilika onog izvornog dalmatinskog. Glavnu atrakciju, Modru Špilju, može se posjetiti organizirano za stotinjak kuna ili se može doći do nje na svoju ruku čamcem. Nije na odmet reći da je glavni izvor vode na Biševu kišnica, ali od kišnice se utjeha može pronaći u navodno odličnom vinu. Ne preostaje nam drugo nego kušati ga!

Komentari