Upoznajte najbolja sveučilišta diljem svijeta

Piše
Iva Bucić

Nov 08, 2016

Dok se hrvatska sveučilišta rukama i nogama bore za mjesto na listama najboljih, ovih nekoliko sveučilišta i fakulteta sa svih strana svijeta uvijek opravdano nađu mjesto pri samom vrhu ljestvica.

Johns Hopkins University

Znate li što je zajedničko pročišćivačima vode, kirurškim rukavicama, saharinu, genetskom inženjerstvu i oživljavanju? Sve su te umotvorine nastale baš na Sveučilištu Johns Hopkins i uz brojna druga postignuća opravdavaju njegov prestižni status.

sveučilišta

Ovaj privatni i prvi američki istraživački fakultet nalazi se u Baltimoreu, u saveznoj državi Maryland, a za njega se kaže da je revolucionarizirao američko visoko obrazovanje. Na glasu je prvenstveno zbog znanstvenih i medicinskih istraživanja, a također studentima nudi i studije iz širokog umjetničkog spektra. Danas svaki peti student na Johns Hopkins dolazi izvan SAD-a.

Ivy League

Ivy League ili po naški Liga bršljana okuplja osam elitnih američkih fakulteta – Harvard, Princeton, Yale, University of Pennsylvania, Brown UniversityColumbia UniversityCornell University i Dartmouth College.

Svima njima zajedničke su poprilično visoke školarine i vrlo ograničen broj mjesta. Svake godine na pojedini fakultet upadne u prosjeku od 5 do 10 posto prijavljenih kandidata, a najlakše je upasti na Cornell, koji svake godine primi prosječno 15 posto prijavljenih. Među studijskim programima generalno dominiraju medicina i pravo.

sveučilišta

Sveučilište Cornell (Foto: Wiki)

Kad su ovi fakulteti 1954. godine stavljeni pod isti nazivnik, ciljalo se prije svega na njihovu sportsku izvrsnost. Sport i danas igra jako važnu ulogu u studentskom životu na fakultetima Ivy League, a najpopularniji su sportovi košarka, hokej i američki nogomet.

Švicarski federalni institut za tehnologiju u Zürichu (ETH)

U prosjeku svakih pet godina jedna Nobelova nagrada otiđe u vitrinu ETH-a (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich), a do sada su ih skupili 31. Najbolja stvar u vezi ETH-a je to što je – usprkos tome što slovi kao jedan od najboljih fakulteta na svijetu – godišnja školarina podjednaka prosječnoj školarini kod nas, dakle oko 7 i pol tisuća kuna.

sveučilišta

ETH (Foto: Wiki)

Na 16 odsjeka nude se preddiplomski, diplomski i poslijediplomski inženjerski i studiji iz područja prirodnih znanosti, a skoro trećina studenata su stranci.

Oxford i Cambridge

Ova dva najstarija sveučilišta u Ujedinjenom Kraljevstvu ponekad se skraćeno nazivaju Oxbridge, a osim imena dijele i zavidnu reputaciju. Međutim kvaka je u tome što se nije moguće istovremeno prijaviti za upis na oba fakulteta. Mada im se brojni programi poklapaju, Oxford je u načelu jači u društvenim i humanističkim, a Cambridge u prirodnim znanostima.

sveučilišta

Sveučilište Cambridge

Karolinska Institutet

sveučilišta

Karolinska institutet (Foto: Wiki)

Ovo sveučilište nudi studije iz područja medicine, a čak 40 posto medicinskih istraživanja u Švedskoj pripisuje se Karolinska Institutetu. Osim toga, 50-ak profesora s ovog fakulteta čini The Nobel Assembly, čija je glavna zadaća biranje nobelovaca iz psihologije i medicine. Trenutno ondje studira oko 6 tisuća studenata.

Sveučilište Wageningen

sveučilišta

Plastenik na Sveučilištu Wageningen (Foto: Wiki)

Ovo nizozemsko sveučilište jedno je od vodećih u svom području. Sjajni studiji iz agrikulture i znanosti o okolišu svake godine privuku više od 10 tisuća studenta iz čak 100 država. Oko četvrtine studenata su stranci, a sveučilište nudi ukupno 20 preddiplomskih i 29 diplomskih studija.

Komentari