Mladi marginalizirani i nezadovoljni

Piše
Iva Bucić

svibnja 16, 2016

Više od polovice mladih u Hrvatskoj smatra kako ih obrazovanje ne priprema na tržište rada, ali unatoč tome samo ih je 9 posto studiralo ili radilo vani.

Europa zadovoljna obrazovanjem

Ispitivanje koje je Eurobarometar proveo na 10 294 ispitanika starih od 16 do 38 godina pokazalo je kako su Europljani generalno zadovoljni načinom na koje ih obrazovanje priprema na ono što ih čeka kad se zaposle – nezadovoljnih je tek 39 posto. Međutim, broj nezadovoljnika u Hrvatskoj premašio je europski prosjek za punih 15 posto – obrazovanjem je nezadovoljno čak 54 posto mladih.  

Unatoč otvorenim granicama, začuđujuće je kako na razini 28 članica EU, čak 88 posto mladih nikada nije putovalo u drugu zemlju članicu EU studirati ili pak raditi, a čak ih 61% to ni ne želi. Najmobilniji su mladi iz Luxembourga (48%), Litve (25%), Latvije (23%), pa tako prednjače i po broju studenata koje svake godine pošalju na Erasmus. Hrvatska je po mobilnosti pri samom dnu liste, sa samo 9 posto mladih Hrvata koji su do sada studirali ili radili u nekoj od 27 zemalja članica.

Marginalizirani zbog krize

To što je mobilnost u EU više iznimka nego pravilo ne znači da je mladima dobro u svojim zemljama. Naime zbog ekonomske se krize marginalizirano osjeća čak 57 posto mladih Europljana. Najgore se osjećaju mladi u Grčkoj (93%), Portugalu (86%) i Cipru (81%). Hrvatska je šesta u EU s nevjerojatnih 78 posto mladih koji smatraju da su zbog krize isključeni iz ekonomskog i društvenog života. Što su stariji, Hrvatima kriza teže pada.

mladi

Osjećaj marginaliziranosti zbog ekonomske krize u tri starosne skupine mladih u Hrvatskoj

Unatoč svemu, mladi kod nas velike nade polažu u EU. Čak 85 posto mladih Hrvata smatra da je važno učiti o Europskoj uniji i načinu funkcioniranja njezinih institucija, a najbolji način za uključivanje u javnu sferu EU smatraju angažiranje u organizacijama i nevladinim udrugama. Pokazalo se da su naši mladi bolje informirani od europskog prosjeka kad je u pitanju Garancija za mlade. Za inicijativu kojoj je cilj zapošljavanje mladih u EU nikad nije čulo čak 75 posto mladih, a na razini Hrvatske njih 59 posto.

Komentari