Omanski bazar i njegove tajne

Piše
Jelena Prpoš

svibnja 15, 2016

U omanskoj luci u Matrahu, četvrti glavnog grada Muscata, usidrena je luksuzna jahta sultana Quaboos bin Said al Saida. S ove treće najveće jahte na svijetu pogled seže na tradicinalni bazar, takozvani Mutrah souq nekad znan kao tržnica tame.

Mutrah souq je jedna od najstarijih tržnica u Omanu, ali i arapskom svijetu. A neki je opisuju kao najljepše mjesto kupnje koje će vaše oči ikad vidjeti.

Naziv Tržnica tame je dobila jer  je u njoj nekad bilo izuzetno mračno. Bez rasvjete i nije se moglo ući. I dan danas sunce teško prolazi kroz specifičnu građu ovog turistima omiljenog odredišta, objašnjava lokalni turistički vodič.

omanski bazar

Iako su ovu arapsku tržnicu izgradili Omanci, danas se iza šarenih štandova osmjehuju i kupce nastoje privući njihovi zaposlenici, Indijci i Pakistanci. Pravilo je samo jedno, cjenkanje je jednostavno obvezno.

Ovdje možete vidjeti tradiciju, nije modernizirano i nije skupo. Također sve trgovine u Omanu dođu kupovati upravo ovdje. Mutrah souq im služi kao veleprodaja.

Nekad je ovaj bazar bio glavno mjesto nabave svih namirnica, a danas više vrijedi za turističku atrakciju. Jedna od glavnih ponuda su ručno izvezene pašmine od kašmira i svile te tepisi s ornamentima.

Izrada tepiha je vrlo teška. Potrebno je i do 6 mjeseci za izradu. A cijena? I dalje ne odgovara uloženom radu, pomalo je nezadovoljan jedan od trgovaca.

omanski bazar

S obzirom na to da Oman nastoji što više očuvati tradiciju i vrlo su otvoreni kada se priča o njihovim običajima, ne čudi što smo na bazaru naišli na Arapa koji izrađuje tradicionalne muške omanske kape stare tisuće godine.

Mnogo modela, mnogo boja. Na kupcu je da odluči. A kada ih stavi na glavu, u cijelom svijetu će znati da su to kape upravo iz Omana, ponosan je na svoj rad jedan od rijetkih starosjedioca.

Gotovo jednako stara je i tradicija omanskih mirisa. Kako je rekao jedan od arapskih pisaca u 13. stoljeću da se od njega traži da trguje robom, odabrao bi parfeme jer, ako i ne ostvari profit, neće propustiti miris. Toga se očito drže i današnji trgovci nudeći razne mirise za dom. Tamjan, drvo , smola, samo su neki od njih.

Ovo je drvo luban iz Salale. Što više gori, to ljepše miriši. Sasvim prirodan miris.

omanski bazar

I srebro je na cijeni. Svojim izgledom i trgovinom posebno privlači trgovac antiknog nakita koji odmah svakome poželi dobrodošlicu tradicionalnim pozdravom Marhaba.

Ovaj novac smo prije koristili u Omanu. Nakon što ga rastalimo, radimo nakit, mačeve. Marija Tereza ga je koristila u Omanu, Zanzibaru i Jemenu, nastojao nam je objasniti na ne tako tečnom engleskom jeziku.

Svim ovim krajevima zajednički su i začini i razne grickalice koje čine važan dio ponude živopisnog bazara.

Kumin, kim, đumbir, korijander, kardamom, cimet… samo su dio naše ponude.
omanski bazar

Iako Omanci imaju puno toga ponuditi, većinu prihoda ne ostvaruju trgovinom niti turizmom već brojnim naftnim nalazištima. Za čak 85 posto bruto domaćeg proizvoda zaslužno je ovo tzv. crno zlato u koje mještani polažu velike nade te se nadaju napretku zemlje i prosperitetu.

Komentari