Na stručno osposobljavanje samo busom?

Piše
Iva Bucić

Sep 05, 2016

Ova izmjena me doslovno dotukla, rasplakala sam se. Prvo što sam, kao i ostali sretnici, čekala na stručno osposobljavanje mjesecima, da bi sada doznala za ovu sretnu vijest, započinje jedna od potpisnica peticije pokrenute kao odgovor na odluku HZZ-a da se putni troškovi isplaćuju samo za one koji putuju javnim prijevozom.

Naime, meni je autobusna stanica dosta udaljena od mjesta stanovanja, a do radnog mjesta moram mijenjati dva busa. Automobil me spasi, i meni nema druge nego izdvajati za gorivo iz ogromne plaće, završava potpisnica.

Od početka prošle godine visina novčane pomoći za nezaposlenu osobu uključenu na stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa iznosi neto 2400 kuna mjesečno. Nakon što su donijeli odluku da od rujna polaznici stručnog osposobljavanja svaki mjesec trebaju dostaviti potvrdu o kupnji karte za javni prijevoz ako žele dobiti naknadu putnih troškova, iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje kažu da se odluka o ovim izmjenama temelji na nalozima i preporukama Tijela za reviziju provedbe i financiranja mjera aktivne politike zapošljavanja.

Polaznici s kojima je nakon 1. siječnja sklopljen ugovor obvezni su dostaviti Zavodu kupljenu kartu javnog prijevoznika kao dokaz o visini stvarnog troška prijevoza do 5. u tekućem mjesecu za prethodni mjesec. U protivnom, Zavod neće isplatiti naknadu za troškove prijevoza polaznicima. Shodno navedenom, polaznici trebaju dostaviti: kopiju karte (vidljivo ime i prezime osobe); original kartu (nije vidljivo ime i prezime osobe – jednokratna karta, dnevna, tjedna i slično); mjesečni pokaz (prvi put polaznik dostavlja kopiju pokaza s vidljivim imenom i prezimenom, a nakon toga originalni fiskalni račun), rekla je Elena Gudelj iz Zavoda.

A prije toga, svi će korisnici tijekom rujna dobiti anekse ugovora koje bi trebali potpisati u svrhu ostvarivanja prava na naknadu za prijevoz. Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti kaže da se naknada treba isplaćivati u visini stvarnih troškova prijevoza sredstvima javnog prijevoza. Do sada je to značilo da bi se praktikantu s obzirom na mjesto prebivališta definirala putnička zona, na temelju čega bi se odredio iznos putnih troškova. On je taj iznos mogao potrošiti na kartu za bus, vlak ili tramvaj, na gorivo ili pak na bicikl.

Ja bih se vrlo rado na posao vozila autobusom. Nemam brige, mozak na pašu, ne moram održavati auto, odmrzavati stakla zimi, pumpati gume, paziti u prometu… vozi me netko drugi.. .savršeno. Još samo kada bi od mjesta stanovanja do mjesta rada postojao javni prijevoz… a on NE POSTOJI. Pa lijepo molim gospodu koja su odlučila da se takva mjera provede da mi omoguće autobusne linije. Jer ja se na posao ne mogu teleportirati, linija nema, pješke mogu hodati satima… Dakle, preostaje mi jedino tankati auto. A od ove crkavice koju dobijem ne ostaje mi ni za kiflu. Ukinite nam i putne pa ćemo živjet od zraka. Ili da ne radimo (kad već nemamo uvjete za dostojan rad) pa ajmo svi na državnu cicu i tražiti socijalu ili početi pljačkati, jer očito ovoj državi nije u interesu da obrazovani mladi pošteno steknu svoju ionako mizernu plaću, rekla je jedna potpisnica peticije.

Ako i vi smatrate da osobe na stručnom osposobljavanju, kao i osobe u radnom odnosu, imaju pravo birati način dolaska na posao, potpišite peticiju na ovom linku.

Tko se vozi autom nema pravo na naknadu za putne troškove?!

Komentari