Kako moderna tehnologija utječe na učenje i razmišljanje

Piše
Dijana Šimunić

Sep 05, 2016

Moderna tehnologija ima dobrih i loših strana, ali jedno je sigurno: zahvaljujući internetu i društvenim mrežama možemo dobiti sve – odmah i sada.

Jasno je kao dan da je moderna tehnologija promijenila naše živote – manje razgovaramo, više tipkamo, ne odlazimo u kino već gledamo filmove na svojim laptopima te učimo uz slušalice, a ne u tišini svoje sobe. Ali, je li suvremena tehnologija promijenila i naše razmišljanje? Naime, razmišljanje nam pomaže da lakše i kvalitetnije komuniciramo sa svojom okolinom. Danas gotovo da i ne postoji osoba koja iz svog stana izlazi bez smartphonea. Sve što nam treba imamo u ruci, sve je modernizirano i ubrzano.

Život nam se promijenio

Nema sumnje da smo normalnu interakciju zamijenili društvenim mrežama i mobilnim aplikacijama. Te nove tehnologije značajno utječu na naše razmišljanje, odnosno načine na koje razmišljamo. No, loša je strana u tome da se to često događa suptilno i slučajno. Današnji utjecaj tehnologije sve je veći, intenzivniji i jači. Sve što vidimo, čujemo, interpretiramo u vlastitoj sadašnjici. Toga najčešće nismo ni svjesni. Nismo ni svjesni koliko se naš život zapravo promijenio.

Pixabay

Pixabay

Potiče nas na razmišljanje

Sve što vidimo na televiziji, internetu, društvenim mrežama i sličnim platformama utječe na nas. Vidimo li neku dirljivu priču, raznježimo se, želimo pomoći, susjećamo. Jednak utjecaj ima i glazba koju slušamo. Izaziva u nama osjećaje, pozitivne ili negativne – ovisno o samoj pjesmi. Potiče nas na razmišljanje, stvara naše vlastite stavove i igra veliku ulogu u našem životu.

Da je suvremena tehnologija zaista bitna u našem svakodnevnom životu svjedoči i činjenica da bismo se bez mobitela, laptopa, interneta osjećali kao da nam nešto nedostaje. No, ta ista tehnologija nam je, na neki način, oduzela interpersonalnu komunikaciju i interakciju s našim prijateljima, kolegama i obitelji. Uvijek je jednostavnije i brže poslati poruku nego se dogovarati za kavu, zar ne? Uostalom, čak i kad smo na kavi uz sebe uvijek imamo svoje telefone. Zašto? Točan odgovor je navika. Naviknuli smo neprestano biti online, spajati se na internet, biti informirani i stalno u centru događanja. Ne želimo propustiti ni najmanju sitnicu, ali to ne ovisi samo o nama. Svijet je postao ubrzano mjesto, a tehnologija nam samo omogućava da i mi brzamo s njim.

Nedostaci današnje tehnologije

Moderna tehnologija može izazvati smanjenje konceptualnog i kritičkog razmišljanja. Ona također izaziva ovisnost, a samim time nas na neki način i izolira od vanjskog svijeta.

Osim toga, može negativno djelovati na naše spavanje, točnije ometati naš san. To automatski i smanjuje našu sposobnost kvalitetnog razmišljanja, učenja i koncentracije. Svjetlo ekrana laptopa, mobitela i TV-a na neki način može prevariti naš mozak da pomisli da je dan, a ne noć. Samim time tijelo se razbudi i nema potrebu za snom. Umor se javlja tek kasnije, kad je za san već prekasno.

Ima i nekih prednosti

No, nije ni moderna tehnologija toliko loša. Lakše učenje uz e-knjige danas je jedna od boljih stvari za sve studente. Sad možemo učiti bez odlazaka u knjižnicu, traženja literature i zamaranja oko vraćanja knjige na vrijeme. Sve nam je nadohvat ruke. Na internetu možemo brže i jednostavnije pronaći sve što nam treba, pa tako ni knjige nisu iznimka. Tehnologija nam također pomaže da budemo stalno informirani – svjesni što se događa oko nas, s našim prijateljima, poznanicima i ljudima koje nismo vidjeli jako dugo. Danas preko Facebooka možemo pronaći prijatelja iz osnovne škole, bivšeg dečka, ali i upoznati nove ljude. Sve nam to internet omogućuje i bilo bi neozbiljno reći da nema dobrih strana.

Pixabay

Pixabay

Samo bez pretjerivanja

Kao što smo spomenuli i ranije, sve ima dobru i lošu stranu pa tako i razvoj tehnologije. Ono što ti možemo savjetovati jest sljedeće – samo nemoj pretjerivati. Ponekad je sasvim u redu surfati po internetu, ležati pred laptopom ili se dopisivati na WhatsApu. Od svakog pretjerivanja možemo postati ovisnici. S vremena na vrijeme vrati se u djetinjstvo – otiđi u park, zavali se u ležaljku i pročitaj dobru knjigu!

Komentari