Softball – sport u kojem dominiraju žene

Piše
Jelena Prpoš

svibnja 10, 2016

I dok mnogi ni ne znaju da se softball, i to ženski, može igrati i u Hrvatskoj, dame iz kluba Princ s gotovo se svih većih natjecanja vraćaju s medaljom oko vrata. Već dvadeset godina zaredom su na hrvatskom tronu. Posljednju broncu su dobile na europskom natjecanju.

Do zadnjeg trenutka nismo bile svjesne što smo postigle. Tek kada su nam medalje zasjale oko vrata shvatile smo da smo treće, s ponosom se velikog europskog uspjeha prisjeća Mihaela Haramina, jedna od sportašica.

Foto: Facebook

Foto: Facebook

Nakon europske bronce, kažu, imaju još veći motiv za biti još uspješnije. Ovom sportu uglavnom ih je privuklo to što ni same o njemu nisu mnogo znale, a pravila su, iako se čine iznimno složena, brzo usvojile.

Postoji sedam inninga. To su izmjene u kojima ulazite u obranu i u napad. Svaka obrana i napad je jedan inning. Morate izbaciti tri igrača da bi ušli u napad, i želja vam je biti što više u napadu da bi osvojili što više bodova, objašnjava Petra Čizmić Pokrajac.

Slično kao u baseballu, rekli bi oni koji poznaju ovaj sport. No iako se softball zasniva na baseballu, razlike postoje, slažu se u jedan glas ove dame.

U baseballu je teren veći pa samim time i udaljenost među bazama. Palica je drvena, a ovdje metalna. Loptica je veća u softballu, ali nije mekša. Po meni je softball dinamičniji, imate manje vremena za reakciju, gdje ćete što odigrati.

Softball

Foto: Facebook

Povijest igre seže u 19. stoljeće i to u američki Chicago. U SAD-u ga igra 26 milijuna ljudi. Stoga ne čudi to što su neki od glavnih termina u softballu i u Hrvatskoj na engleskom jeziku. Ema nam je pokušala objasniti ove stručne nazive.

Foul ball, kada netko udari loptu i ona ne završi u terenu. Ako je strike onda je želite udariti, a ako je ball onda nije dobra lopta za udariti. Imamo strike out, to je kad udarač na tri lijepe lopte ne udari. Mi ne koristimo termin bacačica nego pitcher. Homerun, to svi znaju. Kad udarač udari loptu preko ograde i osvoji automatski bod.

A kako bi povećale popularnost softballa u Hrvatskoj, ove Princeze vode različite radionice te obilaze škole tražeći nove talente. U softball zaljubljena Tihana Županić tvrdi kako ovaj sport može igrati svatko.

I veliki i mali i visoki i niski. Uvijek je talent bitan, ali u ovom sportu s talentom možete biti samo bolji, trening presuđuje kakav ćete biti igrač.

Foto: Facebook

Foto: Facebook

Treninzi uključuju zagrijavanje s elementima softballa, udaranje loptice, dodavanje, obranu i skraćeni prikaz igre.  A gotovo svakodnevnih treninga pošteđene su tek one sportašice koje su se ozlijedile. Iva je jedna od njih.

Kod uklizavanja ili kad vas lopta udari, odmah masnica nastane. Ali fora izgleda, opasno. Kod glavnog igrača, pitchera, a kod većih pokreta i rotacija je čak moguće da iskoči koljeno.

No ni ozljede ne plaše ove zaljubljenice u softball koje se nadaju adekvatnoj dvorani za zimsko razdoblje, a velika im je želja pokrenuti i školsku ligu softballa. Sretno Princeze!

Foto: Facebook

Komentari