Zavolite čudesni svijet na Noći biologije

Piše
Iva Bucić

Apr 15, 2016

Danas, 15.travnja, po osmi se put održava tradicionalna Noć biologije na zagrebačkom PMF-u, no festival znanosti Dan i noć na PMF-u ove se godine održava prvi put.

Kako su bogomoljke izmislile kung fu

Samo oko Noći biologije angažiralo se tristo studenata, nastavnika, asistenata i tehničkog osoblja Biološkog odsjeka PMF-a. Danas će vrijeme od 11 do 15 sati biti rezervirano za osnovnoškolce i srednjoškolce, a od 17 do 23 za sve ostale znatiželjnike.

Posjetiteljima će na jednostavan način biti objašnjeno kako nastaju alergije, zašto se plutajuće biljke ne utope, iz kojih biljaka i kojim procesom nastaju alkoholna pića, kako je opasna mala bogomoljka izmislila drevnu borilačku vještinu kung fu, kakvi su to „zombi mravi“, zašto je jezgra glavni control freak i policajac koji upravlja cijelom stanicom i još puno puno toga, najavljuje Ivana Šola, asistentica na biološkom odsjeku PMF-a.

Ukupno vas na Noći biologije čeka 16 predavanja i 66 radionica. Jedna od njih je i Zoom zoom radionica na kojoj ćete čovjeka moći zumirati do same stanice.

– Osam kolega i ja prikazat ćemo kako je građen čovjek, dakle od organizma, organa, tkiva i na kraju do same stanice, organela i DNA , kaže nam Lucija Jukić, studentica 4. godine molekularne biologije i dodaje:

Ja ću sutra izolirati DNA iz sline dobrovoljaca i to uz pomoć materijala koje svi imamo u kući, kao što su deterdžent, alkohol ili sol.

CSI PMF

Na forenzičkoj radionici dočekat će vas tijelo čijeg ćete ubojicu moći otkriti sami.

Svima onima koji vole kriminalističke serije forenzički tim Biološkog odsjeka PMF-a dat će priliku da sami analiziraju dokaze i dođu do istine!, kaže Šola i poziva sve zainteresirane da se pridruže CSI timu PMF-a.

Upoznat će se s metodama koje se koriste  u analizi mjesta zločina, od sakupljanja i obrade dokaza kao što su krv, dlake, kukci i biljke,  analize otisaka prstiju i čestica baruta te sve do analize i kreiranja DNA profila osumnjičenih. Pomozite riješiti slučaj!

Nemojte samo zbog ovoga dijela s kukcima prekrižiti Noć biologije, jer koliko god ih mrzili, oni su – vjerovali ili ne – važan dio svakog CSI tima.

Zahvaljujući kukcima, kao što je na primjer muha mesaruša, moguće je poprilično pouzdano odrediti  vrijeme smrti.  Na temelju stadija razvoja jajašaca koja je mesaruša snijela, vrijeme se može približno izračunati.

Noć biologije

Muha mesaruša (Foto: Wiki)

Svake godine sve više posjetitelja

Noći biologije zasigurno se može pripisati porast popularnosti studija biologije među budućim brucošima. Naime, studij je uvršten na listu deset najpoželjnijih studija s manjim brojem studija na Sveučilištu u Zagrebu.

Znanstvene vratolomije svake godine posjeti minimalno pet tisuća ljudi, a posjetitelja je sve više i više. Svake u godine organiziraju se drugačije radionice i predavanja za sve uzraste. Iz godine u godinu među posjetiteljima je sve više klinaca vrtićke dobi, pa ih ni ove godine neće dočekati nespremni.

Oni najmlađi, i svi koji se tako osjećaju, moći će zaigrati društvenu igru „Život buba“ – na zabavan način će naučiti nešto o svijetu kukaca i paukova, a možda i pobijediti strahove i zavoljti ovaj čudesan svijet (pobjednika očekuje i nagrada!), kaže Šola i nastavlja: Tu su i igre i kvizovi koji  uključuju utrke žaba, detektivsku botaniku, memory na botanički način, zabavne pitalice o životu rakova i još mnogo drugih zanimljivih sadržaja.

Točka na i

Šola poziva i mlade istraživače, pogotovo one koji se nalaze unutar 70% mladih koji planiraju dignuti sidro i karijeru započeti u inozemstvu – da poslušaju prezentaciju Europske stipendije za mlade istraživače. Prezentaciju će održati bivša studentica biologije, danas doktorandica u inozemstvu, a moći ćete čudi najnovije informacije o mogućnosti obrazovanja ili zapošljavanja izvan Hrvatske.

Imat ćete prilike sutra raskrinkati i brojne zablude – od cijepljenja, preko dijeta i dopinga, pa do intolerancije na gluten, laktozu ili alkohol.

Osobno me ipak najviše veseli atmosfera koja vlada tijekom priprema Noći biologije, zajedno surađujemo, izmjenjujemo ideje, jedni druge potičemo i stvaramo Noć biologije. Osim toga, interes i oduševljenje posjetitelja su točka na i, poručuje Šola.

Ona je jedna od gotovo tisuću studenata i djelatnika fakulteta koji su se potrudili da se na programu Dana i noći na PMF-u nađe nešto a svakoga. Povodom 70. rođendana PMF-a i 140 godina od početka nastave iz prirodoslovlja na Sveučilištu u Zagrebu, vrata će otvoriti svih sedam odsjeka. Na raspolaganju imate 11 lokacija i 150 predavanja i radionica.


Noć biologije: plan lokacija radionica i predavanja

Komentari