Že(d)ne u atelijeru – skupna izložba 19 umjetnica

Piše
Ana Leko

Mar 24, 2017

19 umjetnica koje su se upoznale za vrijeme studija na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci sada se okupljaju u zajedničkom umjetničkom projektu Že(d)ne u atelijeru.

Že(d)ne u atelijeru je umjetnički projekt koji okuplja 19 umjetnica. Upoznale su se za vrijeme studiranja na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci. Zajedno su stvarale, surađivale, razvijale nove ideje te realizirale različite projekte. Vrijeme ih je razdvojilo, pa su se autorice odlučile  ponovno susresti u prostoru Galerije Juraj Klović koju će privremeno pretvoriti u zajednički atelijer. Vrijeme u galeriji provest će u izradi umjetničkih radova različitih medija – crtež, grafika, slikarstvo, fotografija, kombinacije svega toga te instalacija.

Tijekom održavanja izložbe Že(d)ne u atelijeru od 24. ožujka do 7. travnja prostor Galerije Juraj Klović pretvoriti će u privremeni atelijer i biti će otvoren za sve posjetitelje. Posjetitelji će moći upoznati umjetnice i proces nastajanja njihovog rada, a pozvani su i na

Održat će se i zanimljive radionice

Tijekom trajanja izložbe održat će se i dvije likovne radionice namijenjene učenicima Likovno istraživačkog ateljea darovitih osnovnoškolaca ali i za ostale zainteresirane. U dogovoru s voditeljima radionica, radionice se mogu ponoviti u dogovorenom terminu.

Subota, 1. travnja od 10 do 12:30 sati 

Radionica Keramike

Na radionici keramike pod vodstvom Dajane Radoš i Nine Licul učenici će se upoznati s gipsanim kalupima i tekućom glinom, postupkom izrade šupljih trodimenzionalnih oblika koje će potom prema vlastitim skicama teksturirati i oslikati.

Radionica Nakita

Pod vodstvom Mirne Oštarić Kerr i Ane Hrćan Šojat održati ce se radionica izrade nakita od recikliranih materijala. Cilj radionice je razvijanje kreativnog mišljenja i stvaranje novog dizajna. Učenici će se upoznati s novim pristupom oblikovanja, osmisliti ce svoj nosivi objekt za tijelo te ga realizirati u raznim likovnim tehnikama.

O umjetnicama

Sabina Begović bavi se grafičkim dizajnom i izražava u grafičkom mediju.

Barbaru Brnelić kao autoricu ništa ne obvezuje da koristi bilo koji materijal, osim onog najprikladnijeg  za realizaciju umjetničke zamisli, pa je osušeno lišće različitih vrsta stabala, počelo igrati jednu sasvim drugačiju ulogu kroz njeno umjetničko stvaralaštvo.

Aleksandra Ana Buković opisuje svoj izričaj citatom iz knjige Mali princ A ipak, ono što traže, mogli bi naći u samo jednoj ruži ili u nekoliko kapljica vode.

Dajana Durić radi u mediju instalacije i tekstila.

Marta Maričić se bavi stvaranjem projektnih situacija, povezivanjem ljudi i ideja. Istražuje različita emocionalna stanja te individualna sjećanja.

Ana Hrćan Šojat zaokupljena je promišljanjem o hiperkonzumerizmu, hiperprodukciji i posljedicama koje donose, a utječu na očuvanje okoliša.

Inu Ivandić zanimaju ljudske reakcije, međuodnosi i ponašanja, odnosi naspram onoga što ih okružuje, njihovo poimanje onoga što im služi, iskorištavanje nasuprot nezainteresiranosti za određene pojave i bića.

Kristina Kalogjera progovara kiparskim jezikom, a vodi se remek dijelima prirode iz kojih smatra da možemo osobito puno naučiti o stvarnim vrijednostima u životu.

Nina Licul fotografirat će proces rada, okupljanje i odnose, što će ostati kao zabilježba, kronika fizičke i misaone refleksije na događanje i introspekcija u ograničenom prostoru, vremenu i kontekstu.

Mirna Oštarić Kerr u svom umjetničkom djelovanju najčešće se izražava crtežom, grafikom, objektima za tijelo te propitkuje problematiku vezanu uz društvo i unutarnja razmišljanja. Ovom prilikom će sa svojom djevojčicom istraživati svijet crteža.

Ira Petris na ovoj izložbi želi kroz slikarski medij kombinirati grafički potez i stil lišen figuracije.

Lana Predojević vidi umjetnost u svakodnevici te će na izložbi oslikati svoj improvizirani stol, kućni stol.

Dajana Radoš uslojavanjem tragova i postupaka na grafičkom listu, ukazuje na različite principe i metode istraživanja, eksperimenta u mediju grafike, ali i u drugim medijima kao što su keramika i glina.

Gloria Sellan za ovaj projekt pripremila je 70 linoreza koje će za vrijeme trajanja projekta otiskivati u različitim kombinacijama, a nastali otisci postat će dio 3D grafičke instalacije.

Sunčana Simichen proučava odnose oblika, odnose promatrača prema grafici i društvene odnose te to naglašava i prikazuje u svojim radovima.

Svjetlana Šalić postupkom variranje i proizvodnja varijanti omogućava da se rad ukazuje uvijek kao proces (nedovršeno djelo) koji proizvodi mogućnosti pojavnosti i izgleda drugih djela, a prezentacija učini djelo potpunim.

Tamara Travaš na izložbi će stvarati ilustracije kitova i polarnih medvjeda jer želi povećati svjesnost čovjeka o svojim postupcima.

Bruna Tomšić često koristi i ponavlja znak srca koji je danas banaliziran. Ona njime označava Ljubav i koristi ga s puno izvornog sadržaja.

Rea Vargović bilo da se radi o crtežu, fotografiji ili skulpturi, apstrakcija je uvijek prisutna u njenom radu uz prisutsvo tjelesnog, duhovnog, ženstvenog i snažog poteza.

Tekst i naslovna fotografija: Objava za medije

Komentari