Mladima glavni prioriteti faks i posao

Piše
Iva Bucić

Jan 02, 2017

Iako su mladima glavni prioriteti završiti školu ili faks pa onda pronaći posao, svjesni su da zapravo tek onda počinju problemi.

Istraživanje koje je među mladima u dobi od 18 do 25 godina provela agencija Ipsos pokazalo je da je završetak obrazovanja ključni prioritet za 54 posto mladih, pronalazak posla u Hrvatskoj za njih 18 posto, a u inozemstvu za četiri posto ispitanika.

Učenici, studenti i nezaposleni, svi bez formalnog radnog iskustva, poznati su kao generacija Y. Za njih zarađivanje novca nije ultimativni životni cilj, nego sredstvo koje omogućuje ostvarivanje životne autonomije. Naši mladi štede, ali uglavnom u ciljane kratkoročne svrhe – u zadnjih godinu dana tri od četiri ispitanika štedjela su kod kuće. Istovremeno dvije trećine ispitanika zna da treba početi štedjeti za mirovinu čim se zaposle, a 72 posto misli da će život u mirovini biti sigurniji ako će odgovornost za mirovinu više biti na pojedincu. Zato ni ne čudi što su skloniji smanjivanju izdvajanja u 1. stup te povećanju izdvajanja u 2. mirovinski stup.

Naime, naš mirovinski sustav podijeljen je na tri stupa. U prvi stup svi zaposleni uplaćuju 15 posto bruto plaće, a novac se troši na trenutne penzionere. Ako nema dovoljno zaposlenih, kao što je kod nas slučaj, novac se uzima iz proračuna. Drugi je stup također obavezan, a temelji se na individualnoj kapitaliziranoj štednji – svakom zaposlenom mjesečno se skida pet posto bruto plaće, a taj novac mirovinski fondovi ulažu, pa s dobiti podebljavaju štednju pojedinca. Treći stup je jedini dobrovoljan – ostavljate po stani koliko imate, a fondovi za vas ulažu taj novac.

Pred mladima su životno krupni izazovi kao što je osobna karijera, vlastito stanovanje, zasnivanje obitelji i slično. Nismo ni mi sami o tome razmišljali kad smo bili u njihovim godinama, a u međuvremenu su nastale krupne socioekonomske promjene. Analitičke projekcije pokazuju da će država imati sve manje snage pribaviti dostojne mirovine iz obaveznog mirovinskog osiguranja. Zbog toga se pojedinci samostalno moraju brinuti o razini životnog standarda u mirovini, kazala je Maja Vehovec iz Ekonomskog instituta.

S obzirom na trenutno stanje na tržištu rada, mladi su svjesni da ih čeka teška starost. Teško da će se stvari u međuvremenu vratiti u normalu, pa nema druge nego početi planirati na vrijeme. Cijelo istraživanje proučite na ovoj adresi.

Komentari