Natjecanje u kliničkim vještinama u Splitu

Piše
Ana Leko

svibnja 30, 2016

Natjecanje u kliničkim vještinama (Clinical Skills Event, CSE), po prvi puta, održat će se na Medicinskom fakultetu u Splitu, 4. i 5. lipnja, a kao tema natjecanja odabrana je Obiteljska medicina i primarna zdravstvena zaštita.

U interdisciplinarnom natjecanju sudjeluju studenti farmacije i medicine te rješavanjem složenog kliničkog slučaja predlažu čim bolji model brige za pacijenta. Ideja potječe od Međunarodne federacije studenata farmacije (IPSF) koja provodi takva natjecanja u zemljama članicama, tijekom regionalnih simpozija i na svjetskom kongresu.

Udruga studenata farmacije i medicinske biokemije Hrvatske (CPSA) organizirala je već dva uspješna natjecanja na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu u Zagrebu, a ove godine projekt se prvi puta održava u Splitu u organizaciji ogranka Udruge pri studiju Farmacije Sveučilišta u Splitu u suradnji s Udrugom studenata medicine u Splitu (CroMSIC). Organizacijski odbor čine četiri studenta farmacije i dvije studentice medicine, i to redom: Ante Begonja (predsjednik Organizacijskog odbora), Robert Jerinić, Anamarija Tegeltija, Ante Rogošić, Ivana Marelja i Daniela Veljačić, pod mentorstvom izv. prof. Darka Moduna.   

U natjecanju sudjeluju dvije struke s područja biomedicine i zdravstva kako bi se istaknula važnost interprofesionalne suradnje i pružilo studentima iskustvo rada u interdisciplinarnom timu s ciljem osmišljavanja čim boljeg načina liječenja pacijenata. Studenti će biti podijeljeni u šest timova, a svaki četveročlani tim činit će dva studenta farmacije i dva studenta medicine.

Prvog dana natjecanja, održat će se edukacijski dio pa će studenti imati priliku poslušati predavanje prof. dr. sc. Mirjane Rumboldt, dr. med. o dijagnostici i simptomatologiji u obiteljskoj medicini, a  zatim će magistra farmacije Martina Šepetavc obraditi farmakoterapijsku problematiku teme natjecanja. Svrha predavanja je studente detaljnije uputiti u kompleksnost liječenja pacijenata u obiteljskoj medicini te ih na taj način pripremiti za rješavanje konkretnog slučaja na samom natjecanju.

Nakon predavanja, studenti će biti podijeljeni u timove te će kroz edukativne radionice rješavati probne slučajeve i upoznati na koji način pristupiti pacijentu, kako iščitavati baze podataka i stručnu literaturu, postaviti adekvatnu dijagnozu te kako čim bolje uočiti interakcije, nuspojave i kontraindikacije uzimanja pojedinih lijekova.

Drugi se dan odvija samo natjecanje u rješavanju kliničkog slučaja kroz tri eliminacijska kruga. U prvom krugu natjecatelji će rješavati test zatvorenog tipa gdje će pokazati teoretsko znanje iz područja obiteljske medicine. Timovi koji prođu u drugi krug pismeno će razraditi prvi klinički slučaj te će morati prepoznati probleme i postaviti dijagnozu te predložiti najbolji način liječenja. Nakon što stručna ocjenjivačka komisija pregleda rješenja i ocjeni najbolje, najbolja dva tima prolaze u posljednji krug gdje pred svim sudionicima usmeno obrazlažu rješenja drugog kliničkog slučaja. Na temelju kvalitete rješenja zadanog slučaja, te stručnosti, suradnje i vještine izlaganja natjecatelja finalista, stručna ocjenjivačka komisija proglasit će pobjednike Natjecanja u kliničkim vještinama u Splitu koji će dobiti glavnu nagradu koju su osigurali sponzori natjecanja.

Cilj ovog interdisciplinarnog projekta jest potaknuti studente oba smjera na kritičko i praktično razmišljanje pri razmatranju problema, odnosno pacijenta i omogućiti studentima unaprjeđenje znanja i stjecanje vještina. Prilikom susretanja s realnim slučajevima natjecateljski tim treba surađivati i upotrijebiti znanje stečeno na fakultetu. Na taj se način studenti pripremaju za svoje buduće zanimanje u kojem će se učestalo susretati s pacijentima koji imaju kompleksnu kliničku sliku, a za koje je potrebno pronaći najbolji način liječenja.

Komentari