O mom faksu – FSB
Piše
Ana Leko
Domagoj Topličanec studira na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Za našu rubriku O mom faksu ispričao nam je svoje dojmove i iskustva studiranja na Strojarstvu.
Dvadesetšestogodišnji Domagoj Topličanec na petoj je godini studija Strojarstva, Konstrukcijski smjer, Konstruiranje i razvoj proizvoda. Kako je studirati na tom faksu, koje su prednosti i nedostatci, čime se želi baviti nakon diplome i što preporučuje brucošima pročitajte u priči.
Nekoliko riječi o fakultetu
Studirati na FSB-u
Studirati na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu nije lagano, ali nije ni teško, sve zavisi od smjera i dijela strojarstva koji te zanima. Među studentima postoji neka interna podjela i šale o tome koji su smjerovi teži, lakši, na koji idu većinom cure, koji ima lakšu termodinamiku, koji nema elemente konstrukcija 3 i slično. No, ja mogu predstaviti samo moje studiranje s obzirom da sam samo jedan smjer završio na preddiplomskom studiju i isti završavam na diplomskom.
Izazovi i najteži kolegiji
Prva godina strojarstva je svima ista i tu se studiranje svodi na kolegije matematike i mehanike kao učenje stvari koje će ti trebati tijekom studiranja, učenje tehničkih pravila crtanja i upoznavanje s materijalima u strojarstvu. Ja sam došao iz matematičke gimnazije pa mi matematika nije predstavljala nikakav problem, ali ne tvrdim da je lagana, nego sam to već sve prošao prije. Nisu problem niti mehanika niti materijali, svi kolegiji se mogu položiti preko kolokvija tako da, ako se dobro organizira vrijeme, onda se može cijela godina položiti na vrijeme.
Poslije prve godine su za mene počeli problemi jer, nakon što se odlučite za smjerove, ostatak studiranja se dosta mijenja. Dolaze elementi konstrukcija uz koje dolaze programi koji se moraju predati kako bi se moglo izaći na ispit. Zatim termodinamika za koju većina tvrdi da je najteži predmet na fakultetu te sljedeći semestar odmah dolazi mehanika fluida koje nije ništa manje teška i za nju postoje zadaće koje se moraju položiti kako bi se moglo izaći na ispit. Sve to je puno drugačije od prve godine. Treba uložiti više truda, jako dobro organizirati vrijeme i rasporediti kolegije koji će se položiti preko kolokvija, a koji preko ispita. Ako je student imao problema na prvoj godini, imat će ih sigurno i na drugoj. Zato valjda i je prosjek studiranja oko 6-7 godina, međutim, koliko znam, nitko nije požalio kad je završio.
U nastavku studiranja dolaze predmeti uži za podsmjer koji se studira i tu se pojavljuju kolegiji poput razvoja proizvoda, teorije konstruiranja i slično, koji nisu teški, a zanimljivi su jer se radi u grupama. Osim timskog rada, upoznajete se s razvojem proizvoda i konstruiranja općenito. Dok se na prethodnim kolegijima većinom baziralo na proračunima, ovdje se oni primjenjuju na konkretne probleme.
Smjerovi na FSB-u
Na Fakultetu strojarstva i brodogradnje može se odabrati Konstrukcijski smjer, Pocesno-energetski smjer, Proizvodno inženjerstvo, Brodostrojarstvo, Inženjersko modeliranje i računalne simulacije, Računalno inženjerstvo, Industrijsko inženjerstvo i menadžment, Inženjerstvo materijala te Mehatronika i robotika.
Detaljnu podjelu na smjerove i podsmjerove možete pronaći na web stranicama Fakulteta.
Studentske udruge i projekti
Ima nekoliko udruga na Fakultetu, a najpoznatije je Hrvatsko udruženje studenata brodogradnje koja je u svibnju sudjelovala na International Waterbike Regate u Berlinu gdje su postigli solidne rezultate.
Također, tu je i FSB Racing team koji sudjeluje na brojnim utrkama, a nedavno su bili na INA Delta rallyju.
Osobni plan
Želje i planovi nakon studija
Nakon fakulteta bih želio raditi u struci, naravno jer zato i studiram to što studiram. Ali ne moram nužno raditi na razvoju novih proizvoda, nego bilo što gdje su potrebni konstruktori jer me zanima cijelo područje tehnike i njezine primjene.
Prijedlozi i savjeti za brucoše
S fakultetom sam zadovoljan i svima bih ga preporučio jer postoji velik broj područja koji se mogu studirati i znanje koje se dobije dovoljno je za rad. Međutim ovo je struka gdje se konstatno pojavljuju novi materijali i rješenja te studiranje ne prestaje kad se završi faks.
Novim studentima bih savjetovao da što ozbiljnije shvate studiranje pogotovo ako su bez problema položili prvu godinu da si dobro organiziraju vrijeme jer te samo tako može zavarat da si misliš da ima još dosta vremena, ali nema. Dobro je učiti u grupama, treba ići na konzultacije i treba izaći na ispite samo kad se stvarno nešto počelo učiti jer ima dosta ljudi koji su izgubili pravo studiranja i shvate tek da su nešto naučili nakon 5, 6 izlazaka na ispit, a tada je već manje prostora za manevar.
Naravno treba paziti i na broj upisa predmeta jer se tu isto lako zezne i na kraju izgubi pravo studiranja.
Korisne i zanimljive informacije
Fakultet strojarstva i brodogradnje nalazi se u ulici Ivana Lučića 4. FSB je nasljednik Visoke tehničke škole i Tehničkog fakulteta, a današnji FSB je nezavisna ustanova od 1956. godine.
Fakultet strojarstva i brodogradnje u sastavu je Sveučilišta u Zagrebu i među najcjenjenijim je tehničkim fakultetima u Hrvatskoj, te je najveća znanstvena i obrazovna institucija na području strojarstva, brodogradnje i zrakoplovstva.
Kontakti
Web: www.fsb.unizg.hr
Studentska služba: VP – 4 (južna zgrada, blok B, visoko prizemlje)
Voditeljica – Andreja Eškić
Tel: 01/6168 477
e-mail: andreja.eskic@fsb.hr