Brodocikl Borac u vodi do grla uoči regate

Piše
Domagoj Vušak

svibnja 09, 2015

Kako bi uoči međunarodne regate isprobali novi brodocikl simboličnog imena „Borac“, Hrvatsko udruženje studenata brodogradnje porinut će ga u Jarunsko jezero u nedjelju, 10. svibnja . Tim povodom popričali smo s Denisom Tomićem, predsjednikom Udruženja.

Porinuće “Borca”, koji je ime dobio u čast na nesretno poginulog kolegu, održat će se u 17 sati na zagrebačkom Jarunu, a cijela ekipa već u ponedjeljak putuje u Berlin na 35. međunarodno natjecanje brodobicikala – International Waterbrake Regate (IWR).

Riječ je o europskom natjecanju tehničkih fakulteta u proizvodnji plovila na ljudski pogon. Prvotna ideja IWR-e bila je okupiti studente njemačkih tehničkih fakulteta, no, kad su se njemačkim studentima pridružile kolege iz Austrije, Italije, Turske, Poljske i Hrvatske, mali projekt izrastao je u međunarodno natjecanje. Pravila natjecanja su vrlo jednostavna.

Energiju plovila proizvode dva vozača, dok prijenos energije na pogon može biti bilo kakve izvedbe. Važno je da nema elektroprijenosa i akumulacije energije – objasnio nam je Denis.

Natjecanje se sastoji od nekoliko disciplina kao što su sprint, maraton, utrka ubrzanja i slalom. Postoji i „secret mission“ utrka čija se pravila razlikuju od utrke do utrke.

U Hamburgu smo brodociklom morali prenijeti predmet koji smo izgradili na obali, dok smo u Zagrebu 2008. godine tragali za pršutom.

Prisjeća se simpatičan predsjednik Hrvatskog udruženja studenata brodogradnje (HUSB) koje je osnovano 1996. godine i od tada kontinuirano radi na izradi brodocikala i trudi se ostvariti što bolje rezultate. Udruženje ima veliku podršku Fakulteta, a sve prihode dobiva iz sponzorstava i donacija. HUSB trenutno ima dva tipa plovila – Pegulu, koja je izgrađena 2003. godine i “Borca” koji je još u radionici i nestrpljivo čeka predstavljanje.

Pitali smo Denisa je li Pegula opravdala svoj naziv i okitila se titulom pehista utrke. No, čini se kako je bilo upravo suprotno.

S Pegulom smo osvojili Rektorovu nagradu. Osim toga, 2003. godine bili smo prvi na natjecanju u Dusiburgu.

Photo galerija (11 slika)

Nakon tog plovila napravljene su brojne preinake kako bi se poboljšali rezultati. Jedan takav brodocikl, Munja, može se vidjeti u auli Fakulteta strojarstva i brodogradnje. S njime je ova mlada ekipa osvojila sedmo mjesto na natjecanju u Istanbulu 2006. godine. Ove godine, mladi inovatori pokušat će izboriti pobjedu na „Borcu“ koji je osmišljen da ukloni nedostatke svojih prethodnika.

Borac je katamaranski tip plovila koji radi na sličnom principu kao prijašnji model. Pokušali smo maknuti nedostatke koje smo uočili na prijašnjem modelu i probali smo s novim, inovativnijim načinom pogona. On će, naime, biti naprijed, a ne kao do sada, na krmi plovila.

Objasnio nam je Denis dodajući kako su glavni ciljevi regate razmjena iskustva među studentima raznih tehničkih fakulteta i dobra zabava. Ne sumnjamo da će biti veoma zabavno s obzirom na to da u Berlin ide 17 članova HUSB-a koji su vrijedno radili na “Borcu”.

Želimo im sreću!

Foto: Fb

Komentari