Prvi hrvatski diplomanti na Fakultetu za turizam u Brežicama

Piše
Ana Leko

Jan 29, 2016

Odluka o izboru fakulteta za većinu srednjoškolaca nije nimalo jednostavna. Ako se neki od fakulteta ili sveučilišta o kojima se osoba dvoumi nalaze u drugoj zemlji, tim je takva odluka još teža. Željka Balja i Matija Lozančić odlučili su se na studij u Sloveniji.

Studiranje u stranoj zemlji uglavnom podrazumijeva poprilične osobne, obiteljske i financijske žrtve, ali istovremeno predstavlja i neopisivo iskustvo za pojedinca. Pored otvaranja čitavog niza novih profesionalnih prilika nakon diplome te upoznavanja ljudi iz drugih kultura, studiranje u drugoj zemlji u mnogočemu predstavlja odmicanje od vlastite zone udobnosti, koja nam često može biti kočnica u osobnom razvoju.

Ipak, nekolicina hrvatskih državljana odlučila se za studij na Fakultetu za turizam u Brežicama, koji je dio Sveučilišta u Mariboru, druge najveće institucije visokog obrazovanja u Republici Sloveniji, koju pohađa više od 20 tisuća studenata. Na ovom fakultetu pravo studiranja pod jednakim uvjetima imaju i državljani Republike Hrvatske, što znači potpuno besplatno na redovitom programu studija.

O fakultetu, studiju  u Sloveniji, preprekama, izazovima, jezičnoj barijeri, studentskom životu i još mnogočemu popričali smo sa Željkom Balja.

Prije četiri godine (kako vrijeme brzo ide 🙂 ) u Zagrebu se promovirala mogućnost redovnog studiranja na Fakulteti za turizem u Brežicama. S obzirom na moju komunikativnost te prodajne i pregovaračke vještine, usmjerila sam svoje sposobnosti prema turizmu u kojima one dolaze do izražaja, te odabrala sveučilišni program na tom fakultetu.

Fakultet za turizam je u Brežicama, što je autom cca 38 kilometara od Zagreba, pa zapravo nikad nismo morali napustiti svoj dom. Vozili smo se na predavanja autom, što je nekad predstavljalo izazov i snalažljivost, pa smo neki od kolega zajedno putovali. Sveukupno nas je bilo četvero Hrvata upisanih te godine. Matija i ja smo diplomirali lani, kao prvi hrvatski diplomanti, a preostalih dvoje će ove godine diplomirati jer nisu stigli predati diplomske radove zbog profesionalnih obaveza.

dsc01785I Željka i Matija odlučili su se na upis studija u Brežicama upravo zbog blizine Zagrebu te različitosti, a opet jednakosti kultura i jezika. Veliki plus pri upisu je to što su se bodovale srednjoškolske ocjene i završni ispiti (državna matura) te nema prijamnog ispita. Tri su upisna roka, a više detalja oko upisa svi zainteresirani mogu dobiti iz prve ruke na otvorenim informacijskim danima fakulteta, što itekako pomaže kod dokumentacije.

Također, svi su kolegiji otvoreni za javnost, pa svi zainteresirani mogu doći na bilo koji kolegij i iz prve ruke dobiti uvid u predavanja i uvjete te savjete i iskustva od drugih studenata.

Ja sam se osobno upisala na trećem roku kada je fakultet prvi put otvorio svoja vrata. Bili su dobri uvjeti za hrvatske studente i to me dodatno privuklo. Sad sam stvarno zadovoljna svojim izborom fakulteta.

Odlazak na studij u drugu državu, bez obzira koliko ona blizu bila uvijek je izazov. Tada je vrlo važno dobro se uklopiti u atmosferu i situaciju u čemu uvelike pomažu drugi studenti.

Drugi studenti su nas jako dobro prihvatili, pomagali su nam s jezikom, kulturom, običajima, te naravno u počecima podržavali instrukcijama i zajedničkim učenjem kako bi uspješno savladali sve ispite i seminarske radove.

Kako se s nama zapravo i osnovao fakultet, tj. mi smo bili prvi upisani studenti, tako smo na neki način zajedno stvarali dinamiku predavanja i praktičnu razmjenu znanja i potreba. Svakim danom smo imali priliku usvajati nove vještine kroz različita polja djelovanja u sklopu fakulteta, na što su nas poticali i asistenti i profesori i kolege.

p4240019

U početku je jezik bio svojevrsna barijera ali, kako je Željka istaknula, tu su im uvelike pomogli kolege te asistenti i profesori koji znaju hrvatski jezik pa su te prepreke brzo savladali.

S vremenom usvajanje literature više nije bio problem, dok naglasak, neki još uvijek lovimo. :). No to su čari studiranja u inozemstvu. Jezik je vrlo sličan, a zapravo različit. Kako smo mi učili slovenski jezik, tako su kolege od nas učili hrvatski. Bilo je tu i smiješnih situacija.

Međuljudski odnosi su kvalitetni, upravo iz razloga jer je Fakultet mali i svi se međusobno poznamo i surađujemo. Nas je bilo oko 40 u razredu i još uvijek su tako male grupe, te time više nisi samo upisani broj. Profesori i asistenti znaju tvoje ime i prezime, znaju ti ime djeteta, ime kućnog ljubimca te se kroz razgovore i zajedničko sudjelovanje stvori jedna određena prisnost i kolegijalnost, a skupina postane homogena. Najvažnije je znati da u bilo kojem trenutku možeš potražiti pomoć na fakultetu i da ćeš je dobiti.

Što se pak studentskog života, izlazaka, zabave i druženja tiče toga, naravno, ne nedostaje. U Mariboru su studentski domovi, više klubova, barova i organiziranih događanja, dok je u Brežicama ipak malo drugačije jer je i samo mjesto manje.

Nekim kolegama nije predstavljalo problem doći čak i u Zagreb i prespavati kod svojih kolega i kolegica. Studentsko vijeće za sve organizirane zajedničke fešte, piknike, događaje, manifestacije i putovanja brine o svojim studentima, te do udaljenijih mjesta organiziraju besplatan prijevoz i to do kasno u noć, s više mogućnosti vožnja (dolazaka i odlazaka), te nam na taj način olakšaju zajednička druženja i odlazak u Maribor, Zagreb, Krško i slično.

_mg_8478

Sam studij na Fakultetu za turizam u Brežicama, pod vodstvom dekana izvanrednog profesora doc. Dr. Boštjana Brumena, organiziran je u dva stupnja: Dodiplomski studij koji traje tri godine i nosi 180 ECTS bodova, te Diplomski magistarski studij, koji traje dvije godine i nosi 120 ECTS bodova.

Ono što izdvaja i čini taj studijski proces posebnim jest usmjerenost na snažno povezivanje teorije i prakse, zbog čega diplomanti nakon završetka studija stječu sve kompetencije potrebne za uspješno nošenje s najvećim izazovima dinamičnog turističkog tržišta.

19042013888_0

Za vrijeme studija i Željka i Matija bili su vrlo aktivni i uključeni u više uspješnih projekata i timova, od kojih su im bili najdražili oni u kojima su morali rješavati probleme iz stvarnog svijeta, odnosno poslovne i turističke prakse.

Željka je u suradnji s kolegicom Andrejom Gošek na prvoj godini fakulteta pokrenula i humanitarnu Božićnu akciju za obitelji iz Brežica, a u suradnji s Crvenim križem i Fakultetom pod nazivom Eno stvar pri sebi odpiši mlademu obrazu nasmeh nariši, koja je bila medijski popraćena te uspješno realizirana.

FB_20151201_18_08_56_Saved_Picture (1)

Željka sa suprugom i sinom

Matija Lozančić je bio predstavnik u studentskom vijeću i akademskom zboru, a u sklopu kolegija Komunikologija zajedno s kolegama pokrenuo te uređivao studentski časopis, dok je za isto Željka bila voditeljica marketinga i prodaje te demonstratorica. Matija je za svoj trud primio dvije nagrade za najboljeg studenta, te je peti semestar proveo na studentskoj razmjeni u Finskoj, na sveučilištu TAMK u gradu Tampere, dok je Željka iskoristila Erasmus praksu VŽU u Hrvatskoj te Eramsus+ u Mađarskoj, kako bi stekla iskustvo o kulturi stola te se educirala o eno-gastronomiji i vinskom turizmu, za čiju je uspješnost dobila certifikate prve razine na WSET akademiji u Hrvatskoj (Wine and Spirit Education Trust) najprestižnije svjetske vinske škole za edukaciju o vinu i žestokim pićima te  VinOliva Boriskola, vinskoj akademiji u Pečuhu. Oboje su bili aktivno uključeni u projekt „Po kreativni poti do praktičnega znanja“, koji je raspisao Fakultet za turizam u suradnji s Javnim fondom Republike Slovenije za razvoj ljudskih potencijala i stipendijski fond.

To su svakako iskustva koja će mi zauvijek ostati u toplom sjećanju. Krajem ljeta prošle godine Matija i ja smo uspješno obranili svoje diplomske radove. Matija je diplomirao na temu Razvoja integralnog turističkog proizvoda u Karlovcu kao prvi student u povijesti fakulteta kojemu je to pošlo za rukom, a ja sam diplomirala s temom Izazovi i trendovi u destinacijskom menadžmentu (razvoj obiteljskog turizma u Hrvatskoj) i prva se dodaknula te teme i inovacijskom istražvanju te pristupu ovoj grani turizma.

dsc03989

Matija Lozančić i dekan doc. dr. Boštjan Brumen

Svoj uspješan put studiranja na diplomskom programu Matija Lozančić je nastavio u Austriji, na IMC sveučilištu (University of Applied Sciences Krems, MA Marketing and Sales), dok je Željka Balja ostala studirati turizam na Fakultetu za turizam u Brežicama.

Njihovo studiranje će, vjerujemo, polučiti još veći uspjeh u profesionalnom smislu, a profesori i asistenti će ih zasigurno pamtiti kao prve upisane i uspješne diplomante turizma sveučilišnog programa iz Hrvatske.

Planova za budućnost je mnogo, ali za početak oboje želimo uspješno završiti upisani magisterij. Matija je uz studij trenutno u potrazi i za ljetnim poslom. Oboje smo vrlo aktivni, te vjerujem da će biti prilike primijeniti u praksi naše stečeno znanje i iskustvo. Ja se i dalje honorarno bavim vinskim turizmom, marketingom, promocijama i prodajom, no nadam se i dugoročnijim profesionalnim prilikama.

Želimo im puno sreće u daljnjim planovima i ostvarenju ciljeva, a Željka i Matija budućim studentima preporučuju da iskoriste blizinu ovog fakulteta i da se ne dvoume oko odlaska na studij turizma jer je turizam u današnje vrijeme rastuća grana gospodarstva koja se iz godine u godinu širi i razvija. Turistička djelatnost pruža brojne mogućnosti aktivnim pojedincima za pronalaženje privlačnih poslova, koji uključuju putovanja diljem svijeta, neposredan rad s ljudima, upoznavanje različitih kultura i svakodnevne zanimljive izazove.

Komentari