FSO poziva na nastavak reforme obrazovanja

Piše
Iva Bucić

Sep 06, 2016

Nakon što je na ulice izašlo 50 tisuća ljudi, Forum za slobodu odgoja (FSO) poziva na nastavak reforme obrazovanja. Vrijeme je da se obrazovanje shvati kao nacionalni interes, poručuju.

U FSO-u su se na samom početku školske godine zapitali je li naša škola dobra i može li biti bolja te što sve možemo učiniti kako bi djeca bila spremna na život u suvremenom društvu.

Djelomičan odgovor na to imala je i Cjelovita kurikularna reforma koja je željela rasteretiti učenike nepotrebnih informacija i učenja napamet te smisleno pristupiti procesu učenja i poučavanja temeljenog na ključnim kompetencijama. Djelomičan odgovor na to kakvu školu želimo dalo je i 50 000 građana koje je prosvjedovalo diljem Hrvatske i u inozemstvu smatrajući da Hrvatska može bolje i da obrazovanje može biti kvalitetnije i smislenije, pišu iz FSO-a.

Smatraju kako je obrazovanje zbog cijele situacije s kurikularnom reformom konačno postalo jedno od ključnih pitanja i jedna od najvažnijih politika.

Iako u jeku predizborne kampanje gotovo sve političke stranke postavljaju obrazovanje kao ključni strateški nacionalni interes, niti jedna politička opcija nije dala jasnu i konkretnu sliku kako će do toga doći. Osim toga, nismo dobili odgovor kakav ćemo odnos imati prema učiteljima i njihovom materijalnom i društvenom položaju, što će biti s međumjesnim prijevozom učenika, na koji način ćemo pristupiti djeci s teškoćama, kako će se hrvatska obrazovna politika postaviti prema djeci migrantima i azilantima te hoćemo li uvesti u škole Građanski odgoj i obrazovanje kao odgovor na sve ekstremnije stavove djece i mladih, poručuju iz FSO-a.

Vjeruju kako je obrazovna reforma bila jedna od najboljih reformi u novijoj hrvatskoj povijesti, a njezino zaustavljanje ugasilo je optimizam u školama.

Učitelji su konačno bili glavni nositelji reforme koju su dobrim dijelom sami kreirali, roditelji su položili veliku nadu u rasterećenje kurikuluma, kao i to da će učenici dobiti kompetencije potrebne za stvarni život, dok su učenici vidjeli mogućnost da škola postane mjesto učenja i zabave. Ostao je samo osjećaj kako je to bila još jedna u nizu reformi koja je propala, a ono što je najtužnije je kako se zaustavljanjem reforme izgubio jedan veliki reformski potencijal koji je bio prisutan u hrvatskim školama, naglašavaju iz FSO-a.

Forum za slobodu odgoja poziva sve obrazovne dionike da obrazovanje stvarno shvate kao nacionalni interes, da nastave s reformom obrazovanja kako je predviđeno Strategijom te da je liše politikanstva i političkih pritisaka.

Samo na taj način možemo očekivati da će ova obrazovna reforma biti uspješna te da ćemo za desetak godina svjedočiti jednoj novoj školi koja je sretno mjesto za učenike, roditelje i sve učitelje. Posebno pozivamo učitelje da ustraju u svojim naporima za kvalitetno obrazovanje naše djece, a roditelje pozivamo da im u tome pomognu, zaključuju iz Foruma.

Više pročitajte ovdje.

Komentari