O mom faksu – Edward Bernays

Piše
Ana Leko

Oct 07, 2015

Doris Mucak i Maro Alavanja studenti su na Edward Bernays Visokoj školi za komunikacijski menadžment. Ispričali su nam kako je studirati na Bernaysu, čime se sve bave, koje im se mogućnosti pružaju i kakvi su im planovi nakon diplome.

Doris i Maro studijem na Bernaysu spajaju teoriju i praksu, sudjeluju u raznim projektima i studentskim natjecanjima i surađuju s brojnim stručnjacima.

Koje su glavne prednosti odabranoga studija?

Maro:  Rijetko koja visokoobrazovna institucija ima ovako snažnu povezanost s tržištem rada, a zahvaljujući tomu studentima se pruža prilika da pokažu koliko znaju i koliko žele. Bernays spaja pomalo obiteljski ugođaj trenutačno maloga sustava, s procesima, profesorima i prilikama koje karakteriziraju velike i uigrane organizacije.

Doris Mucak

Doris Mucak

Doris: Naši predavači, koji dolaze iz struke, na realnim i konkretnim situacijama pokušavaju nam približiti teoriju i dočarati kako naš budući posao izgleda u agencijama ili korporacijama. Spoj teorije i prakse jedinstven je i omogućava nam da se nakon završetka studija razvijemo u kompetentnu osobu. Kolegiji su i više nego zanimljivi, a na nastavi između profesora i studenata dominira dvosmjerna komunikacija. Svatko od nas je slobodan pitati što mu nije jasno, a profesori su uvijek voljni razgovarati s nama i nakon nastave. Potiču nas da kreativno razmišljamo i razvijamo se u području u kojem smo najbolji.

Prijavljujemo se na razne projekte pa sam tako i ja bila u finalu na studentskom natjecanju IdejaXica. Dobili smo veliku podršku Bernaysa, od korištenja učionica za ˝brainstorming˝ te financijsku i moralnu podršku. To je samo motivacija da budete još bolji. Osim što imamo poštovanje prema dekanu, prodekanu i profesorima, kao i oni prema nama, imamo i jedan prijateljski odnos. Znamo da im se uvijek možemo obratiti i da će oni biti tu za nas.

Gdje ste bili na praksi i kako je bilo?

Doris: Svoje praktično znanje sam razvijala u agenciji za digitalni marketing, i to puna dva mjeseca. Od trenutka kada sam upisala studij znala sam u kojem se području želim specijalizirati. To je upravo digitalni marketing.  Nakon odrađene prakse mogu reći da se moje znanje proširilo jer sam imala priliku biti među ljudima koji su voljni naučiti i prenijeti znanje koje imaju.

Maro: Imao sam sreću da me vrhunski stručnjak iz renomiranoga komunikacijskog ureda pozvao  na praksu.  Odradio sam klasičnu jednomjesečnu praksu nakon čega su me pozvali da honorarno produžim za još jedan mjesec. Budući da sam već imao prilike odraditi praksu prije dvije godine, bilo mi je nešto lakše  naviknuti se na poslovne procese u agenciji, no, ipak, treba barem mjesec dana da se uđe u poslovni proces i pohvataju svi konci.

Koje biste od odslušanih kolegija posebno izdvojili i zašto?

Doris: Teško je izabrati najbolje s obzirom na to da svaki od kolegija zbog izuzetne volje profesora da vam prenese znanje omogućuje da još više zavolite svaki aspekt odnosa s javnošću. Kako sam navela i prije, moje je željeno usavršavanje iz digitalnoga marketinga pa bih izdvojila i kolegije koji su mi  omogućili potrebna znanja i vještine u community managementu. To su Odnosi s javnošću i internet, te Marketing koji je neizostavan u učenju o potrebama ljudi. Navela bih još Korporativno komuniciranje, Interno komuniciranje i Društveno odgovorno poslovanje, kolegije koji su nužni u oblikovanju stručnjaka i dobrog komunikologa te koji vam omogućuju da shvatite odnose s javnošću u cjelini

12169144_10205958132205213_861511485_o

Maro Alavanja

Maro: Izdvojio bih područja u kojima se  najviše vidim, a to je politička komunikacija kao i komunikacija u neprofitnim organizacijama i različitim institucijama te korporativna komunikacija. Volio bih i u budućnosti imati priliku doprinijeti vrijednostima koje ja osjećam kao što trenutno radim u Vijeću studenata. Volim drukčije i cjelovite pristupe komunikacijama, a ne samo one standardne – “po špranci”. Zanimaju me različite vrste odnosa s javnošću, strateška komunikacija i upravljanje promjenama.

Osim vaših redovnih studentskih obaveza angažirani ste i na drugim aktivnostima. Čime se to bavite i koje sve mogućnosti postoje?

Maro: Osim što su mi studenti Bernaysa omogućili vođenje Studentskoga zbora u sklopu kojeg vrlo aktivno radi i Doris, upravljam već dvije i pol godine Uredom za odnose s javnošću Vijeća studenata veleučilišta i visokih škola RH, koordinativnog i predstavničkog tijela studenata privatnih i državnih veleučilišta i visokih škola.

Doris: Unutar Studentskoga zbora Bernaysa nudi nam se prilika da budemo članovi određenog studentskog odbora, društvenog, sportskog, humanitarnog ili kulturnog. Od početka studija članica sam humanitarnog odbora, studentske organizacije ˝Komuniciraj humanitarno˝, a odnedavno sam i predstavnica navedenog odbora. Voditeljica sam projekta prikupljanja sredstava za pet potrebitih obitelji s područja Ivanić-Grada i aktivna sam u organizaciji evenata poput partyja studenata Bernaysa.

Gdje se vidite za pet godina? Kakvi su vam planovi i očekivanja?

Doris: Sa svih strana primamo različite informacije kako nas sve mlade čeka crna budućnost zbog velike stope nezaposlenosti, što ponekad, priznajem, utječe loše na naše samopouzdanje. Brojke postoje, ali svatko od nas bi se trebao dodatno potruditi da ne postane dio te statistike. Ne razmišljam o odlasku iz Hrvatske jer znam da ću se sa svojim kvalitetama i znanjem  istaknuti u području koji me zanima. Tako da se za 5 godina vidim u uredu radeći posao koji volim.

Maro: Ovo je jedno od najjednostavnijih pitanja na koje je ponekad najteže dati odgovor. Možda zvučim idealistički, no plan mi je steći što više iskustva u kompleksnom području strateškog komuniciranja i upravljanja promjenama kako bih mogao pozitivno utjecati i mijenjati društvo, a ne samo ostvariti osobne interese.

Zanimljive i korisne informacije

Visoka škola za komunikacijski menadžment dobila je ime po Edwardu Louisu Bernaysu (1891. – 1995.), austrijsko-američkom pioniru struke odnosa s javnošću. U svojem je radu Edward Bernays  kombinirao ideje Gustava Le Bona i Wilfreda Trottera o psihologiji mase pritom koristeći psihoanalitičke ideje svoga ujaka  Sigmunda Freuda. Bernays je autor prve knjige na svijetu posvećene odnosima s javnošću Kristaliziranje javnoga mnijenja, izdane 1923., kada je uspostavio prvu katedru za odnose s javnošću na Sveučilištu u New Yorku.

Edward Bernays Visoka škola za komunikacijski menadžment privatna je visokoobrazovna institucija koja prva u Hrvatskoj i na području jugoistočne Europe izvodi cjelovito specijalizirano obrazovanje na području komunikacijskog menadžmenta i odnosa s javnošću. Nalazi se u Ratkajevom prolazu 8.

Kontakti

Web: www.bernays.hr

Tel: 01/ 5551 212

e-mail: info@bernays.hr

Studentska referada

Melita Ivan

e-mail: melita.ivan@bernays.hr

Helga Draženović

e-mail: helga.draženović@bernays.hr

Komentari