8 dokumentaraca koji lede krv u žilama

Piše
Domagoj Vušak

Aug 06, 2015

Poznato je da je gledanje dokumentarnih filmova vrlo dobro i poučno. Osim toga, dokumentarni filmovi pravi su predah od filmova koje svakodnevno možemo gledati na televiziji.

Dokumentarni filmovi intrigiraju, informiraju i daju nam pravi uvid u stvari pa iz njih najviše učimo. Osim toga, možemo pričati o važnim stvarima i zvučati pametno, piše Empire Online.

Filmovi u kojima pratimo ljude kako trče u bunkere ili slično promijenit će način na koji gledamo svijet. To je ozbiljna stvar, pa smo vam pripremili osam ozbiljnih dokumentarnih filmova koje morate pogledati. Krenimo redom.

1. Nestanak pčela (Vanishing Of The Bees)

Poput dokumentarnog filma u režiji Winnie the Pooha, ovaj britanski dokumentarni film istražuje fenomen misterioznog nestanka pčela u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama 2008. i 2009. godine. Gdje su otišle? Jesu li pobijene pesticidima? Bez obzira na uzrok, nestanak milijuna pčela ima dalekosežne posljedice.

Pčele oplođuju puno biljaka koje koristimo u prehrani, što preračunato u novčanu vrijednost znači 18 milijardi dolara godišnje samo u SAD-u. Da nema pčela, police u supermarketima bile bi gotovo prazne i to ne samo u odjelu s medom.

Hoćemo li svi umrijeti zbog nestanka pčela? Nećemo, ali počnite saditi vlastitu hranu i spremite med za kišne dane. Ako želite pomoći zajednici, počnite se baviti pčelarstvom. No, pazite se uboda pčela, zna biti zaista neugodan.

2. Kraj linije (The End Of The Line)

Nije poznato koliko je životinja ozlijeđeno tijekom snimanja ovog uznemirujućeg dokumentarca, ali ozlijeđenih ima. Engleski filmaš Rupert Murray ispituje industrijalizaciju ribarstva i razornu potražnju ribe zapadnog i azijskog tržišta.

Globalna ribarska flota je 250 posto veća nego što oceani mogu izdržati, a 90 posto ribe iz mora već je izvučeno na obalu. Osim toga, crno tržište ribom vrijedi više od devet milijardi dolara godišnje. Ako ste bakalar, sudnji dan bi mogli dočekati već 2048. godine, a ako ste bakalar koji čita ovo, onda već sve znate.

Više od devedeset posto svjetske populacije oslanja se na proteine iz ribe, pa pretjerani izlov ribe za budućnost izgleda zaista zastrašujuće. Nade ima, ali pretjerani izlov pojedine ribe trebao bi prestati odmah.

3. Korporacija (The Corporation)

U zastrašujućoj raspravi o kapitalizmu, film Korporacija je zapravo Avatar s dodacima Marxa i Engelsa. Njegova pretpostavka vrlo je jednostavna – velike korporacije dijele hrpu osobina s vašim nenormalnim susjedom. I to ne u smislu da će doći odjeven kao vaša mama.

Ovaj kanadski dokumentarac ističe da su od amandmana na Ustav SAD-a 1886. godine velike korporacije preuzele zakonska prava osobe, čineći ih robovima modernog društva. Pa, kakva je osoba jedna velika korporacija? Ovakva: Psihopat bez savjesti koji čini da pukovnik Quaritch izgleda poput Petra Pana. Eksploatacija, cinični marketing, zagađanje, huškanje na rat, sve će to učiniti kako bi ostvarili dodatni profit. To su zastrašujuće stvari.

Sve dok se ne nađete na dnu neke rijeke, ovo nije stvar koja će nas ubiti. No, iz svega ovoga ne vidimo nijedan pozitivan razlog da uživate u kupovini. Što možete učiniti? Nemojte ulagati u neetične tvrtke i ne dopustite djetetu da pretjerano gleda televiziju. Ima lijepih knjiga koje možete pročitati…

4. Zašto se borimo? (Why We Fight?)

Ovaj dokumentarni film istražuje ulogu velikih proizvođača oružja i njezin utjecaj na američku vanjsku politiku. To je besramna ljevičarska kritika kreiranja politike 20. stoljeća, ali s iznenađujućeg polazišta: oproštajnog govora republikanskog predsjednika Dwighta D. Eisenhowera iz 1961. godine koji je upozorio svoj narod da će vojno-industrijski kompleks biti miniran sredinom sljedećeg tjedna. To je iznimno agresivan i dalekovidan govor.

Film Eugenea Jareckog prati Eisenhowera kako se igra loptom, roštilja s prijateljima i govori im da preispitaju situaciju u Vijetnamu i Iraku. Također, on upozorava na “katastrofalan uspon krive moći”. Vojno-industrijski kompleks postao je samouništiv.

Ratovi su definitivno golem problem društva u kojima stradavaju nevini, a jedina mogućnost nam je – sagraditi bunker.

5. Odbrojavanje do nule (Countdown To Zero)

Film Lawrencea Bendera “Odbrojavanje do nule” šokantan je dokumentarni film koji je veseo kao i film Quentina Tarantina “Reservoir Dogs” gdje svaki lik umre u lokvi krvi. Nije dokumentarac nakon kojeg ćete se osjećati bolje niti je stvoren da to postane.

Uostalom, u svijetu postoji dovoljan broj bojnih glava da ubije svakog muškarca na zemlji. Kada je film prikazan na festivalu u Cannesu, gledatelji su rekli da su imali osjećaj kao da se nalaze u paklu. To je pravi podsjetnik na stalne prijetnje nuklearnim ratom postavljen u kontestu širenja i podržavanja terorizma. Film je kratki podsjetnik da crveni gumb samo čeka da bude pritisnut.

6. Kolaps (Collapse)

Ovaj mučan dokumentarni film Chrisa Smitha kruži oko razgovora s jednom glavom. Ali, kada to govori bivši istraživački novinar koji se okrenuo teorijama zavjera, Michael Ruppert, sve ima smisla. Ruppert govori o apokaliptičnoj teoriji, a njegovi argumenti idu od vrlo vjerojatnih do pomalo ludih.

Čovjek koji je dvije godine prije krize predvidio da će do nje doći također je ispitan u filmu, a njegovi argumenti zaista imaju logiku.

Ovaj problem nije toliko strašan da bi netko stradao zbog njega, no sigurno je da možemo i moramo poduzeti više kako bi zajedno uspjeli u sustavu u kojem živimo.

7. Glupe godine (Age Of Stupid)

Dokumentarni film o apokaliptičnoj budućnosti, dio zastrašujućeg predavanja Kobayashija iz filma “Privedite osumjičene”. Dokumentarac Frannyja Armstronga pun je vrlo neugodne istine. Između ostalog tvrdi da svijet ide prema jednoj vrsti ekološke katastrofe.

U filmu, Pete Postlethwaite živi u 2055. godini u velikoj kuli iznad Arktika, te upozorava svijet zašto su nestale prašume, zašto na Alpama više nema snijega te zašto je London potopljen. Kao glavni uzrok toga navodi globalno zatopljenje. Sve objašnjavaju stručnjaci, pa gledatelj sam stvara svoje mišljenje o problemu globalnog zatopljenja.

Ako se predviđanja iz ovog filma ostvare, vrlo je vjerojatno da se trebamo bojati smrti. Ovaj dokumentarac upozorava sve da štede energiju i rade sve kako bi se izbjegao najveći problem današnjice – globalno zagrijavanje.

8. Jedanaesti sat (The 11th Hour)

Leonardo DiCaprio, koji glumi u ovom dokumentarnom filmu, upozorava na opasnost globalnog zatopljenja i, čudno za čovjeka koji je stradao zbog sante leda, sa žarom objašnjava kako se boriti protiv tog problema.

Film prikazuje brojne stručnjake kao što su Stephen Hawking, Mihail Gorbačov i druge koji su govorili ili govore o problemu globalnog zatopljenja, te “napada” čovječanstva na prirodne resurse.

Globalno zatopljenje problem je koji muči čovječanstvo, a svatko može pomoći. Kupujte ekološke proizvode i pazite na trošenje energije.

Komentari