Na Senatu je da studentima olakša život

Piše
Iva Bucić

Nov 28, 2016

Studenti udruženi u inicijativu Sveučilišna platforma u otvorenom pismu od Senata Sveučilišta u Zagrebu traže da stane na kraj nepravilnostima na pojedinim fakultetima i olakša nezavidnu situaciju u kojoj su se mnogi studenti našli.

Nemir je počeo na FFZG-u

Sve se počelo zahuktavati na Filozofskom fakultetu, a stvari su ondje kulminirale nakon što je raspušten Studentski zbor. To je potaklo, kako ističu iz Sveučilišne platforme u otvorenom pismu Senatu, seriju nelegalnih odluka u čijem donošenju nisu sudjelovali studentski predstavnici.

S tim se većina članova Vijeća iz redova nastavnika nije složila sudeći po tome da nisu pristali na sjednice bez studentskih predstavnika kao konstitutivnog dijela Vijeća Fakulteta. Institucionalna kriza, umjesto da se riješi na samom Filozofskom fakultetu, prebačena je na Senat Sveučilišta koji je donio odluku o povjerenstvima za prijevremene i nelegalno sazvane izbore za Studentski zbor, pišu studenti.

Izbori se ponavljaju zbog tri glasačka listića viška

S obzirom na to da u više navrata na sjednice Vijeća nije dolazilo dovoljno članova da bi mogli donositi bilo kakve odluke, čitava se situacija negativno odrazila na funkcioniranje fakulteta, a stvari nisu krenule nabolje ni nakon što je omraženog dekana Vlatka Previšića zamijenio obnašatelj dužnosti dekana, Željko Holjevac. On je samo dodatno produbio krizu upravljanja, upozoravaju iz Platforme.

Ostavka – mali korak za Holjevca, a velik za FF

Rektor samovoljno odlučuje

Situacija nije ništa bolja ni na Hrvatskim studijima. Naime, ove veljače rektor Damir Boras blokirao je redovni rad HS-a i zaustavio zapošljavanje i izbor zaposlenika, kao i mijenjanje i razvijanje studentskih programa. Istovremeno je rektor formirao i odbor koji je trebao odlučiti o pravnom statusu Hrvatskih studija – naime HS nemaju status fakulteta, već se smatraju podružnicom Sveučilišta u Zagrebu. Iz Platforme podsjećaju kako u formiranju tog odbora pravo glasa nije imalo Znanstveno-nastavno vijeće HS-a, već je rektor odluku donio samovoljno.

Osim problema isključivanja ZNV-a iz procesa odlučivanja, rektor je u odbor imenovao dvije osobe koje su u prošlosti bile u pravnom sporu s Hrvatskim studijima, a jedna od njih predsjedava odborom. Odbor također u osam mjeseci (koliko je Odluka bila na snazi) nije donio nikakav prijedlog ili preporuku, što ukazuje na to da osim opstrukcije rada sastavnice Odluka nije imala nikakvu svrhu, pišu u otvorenom pismu.

Podsjećaju na još jedan primjer oduzimanja autonomije tijelima HS-a, kad je rektor imenovao novog voditelja. Ni u tom slučaju ZNV nije imalo pravo glasa.

Što to govore studenti u inicijativi Studenti govore?

Na TTF-u neregularnosti neviđenih razmjera

Problemi su se pojavili i na Tekstilno-tehnološkom fakultetu, gdje su se, kako studenti pišu, pojavile neregularnosti neviđenih razmjera. Osim niza problema kao što su ponovno upisivanje kolegija bez znanja studenata, ukidanje apsolventske godine, netransparentnost djelovanja Studentskog zbora, studenti upozoravaju i na odluku Uprave da zanemari dohodovni cenzus kad je u pitanju plaćanje školarine.

Nemar fakulteta prema studentima možda se najbolje očitava i u primjeru odbijanja zamolbe studenta za potpuno ili djelomično oslobađanje u participaciji školarine gdje je Uprava svojevoljno odlučila ne uzimati u obzir dohodovni cenzus i tako još jednom kršiti studentska prava.

https://x-ica.com/sveucilisna-platforma-krece-u-borbu-za-studente/

Problemi na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu tiču se ponajviše odnosa između nastavničkih i istraživačkih smjerova. Naime, Senat je prije tri godine donio odluku o subvencioniranju ECTS bodova nastavničkim smjerovima STEM područja.

Ovom odlukom je utvrđeno da STEM nastavnički smjerovi kojima je matični fakultet PMF imaju pravo na subvenciju te je takva odluka donijela veliki pomak u razvoju tih područja, ali je u jednom dijelu bila manjkava – njome nisu obuhvaćeni STEM nastavnički smjerovi kojima PMF nije matični fakultet. Tako ste imali primjer da studenti koji studiraju integrirani preddiplomski i diplomski studij geografije i povijesti smjer: nastavnički (PMF matični fakultet) ima pravo na tu odluku, a studenti na smjeru integrirani preddiplomski i diplomski studij povijesti i geografije smjer: nastavnički (FFZG matični fakultet) nemaju pravo na tu subvenciju iako su im programi u suštini jednaki, pišu studenti u otvorenom pismu i ističu: – Ta odluka je šokirala velik dio studenata jer su troškove platili prema staroj odluci, a onda su se javile nadležne službe koje su studente obavijestile da ipak trebaju platiti dotad subvencionirani dio ECTS bodova.

Sveučilišna platforma upozorava da se što prije treba početi raditi na rješavanju ovih problema na razini Sveučilišta, dakle na Senatu kao vrhovnom tijelu. Sveučilišnu platforma za sada okuplja 15 studentskih udruga: Klub studenata Fakulteta političkih znanosti (KSFPZG), Društvo studenata socijalnog rada, Studentski zbor Arhitektonskog fakulteta, Udruga studenata sociologije Anomija, Udruga studenata komunikologije i novinarstva Komuna, Klub studenata psihologije Hrvatskih studija Feniks, Udruga studenata filozofije Scopus, Udruga za promicanje studentskih aktivnosti (UPSA), Udruga studenata OmniMedia, Plenum Filozofskog fakulteta, Studentski zbor Filozofskog fakulteta, Klub studenata Filozofskog fakulteta (KSFF), Klub studenata komparativne književnosti K, Plenum Tekstilno-tehnološkog fakulteta Studenti integriranog studija povijesti i geografije.

Komentari