Studentska je praksa neobavezna, ali i neophodna

Piše
Iva Bucić

Dec 15, 2016

Studentska je praksa neobavezna na mnogim fakultetima, pa se studiranje nerijetko svede na slušanje predavanja i polaganje ispita. Oni koji se odluče na dodatni angažman na više načina mogu profitirati.

Odradi praksu preko studentske udruge

Ako na faksu nemaš priliku raditi ono o čemu učiš,  poprilično je izgledno da nećeš imati blage veze kad pronađeš posao. Diploma u tom slučaju i ne vrijedi previše, makar teoriju znaš u tančine. Dok studiraš po liniji manjeg otpora, promiču ti mnoge mogućnosti da poboljšaš svoje izglede na tržištu rada.

Zašto otići na praksu preko AIESEC-a?

Udruga ESTIEM izvlači najbolje iz studenata

S jedne strane studentske udruge poput AIESEC-a i ESTIEM-a nude ti bezbroj opcija, uključujući praksu ili volontiranje u inozemstvu, a s druge strane barem se jednom mjesečno otvori neka potraga za studentskim idejama.

Prijavi se na studentsko natjecanje

Studentskih natjecanja ima na sve strane, a odskočnu dasku predstavljala su mnogim danas uspješnim poslovnim ženama i muškarcima. Primjerice, samo je Modni ormar lansirao niz imena bez kojih je danas nezamisliva naša modna scena.

Bivša TTF-ovka oduševila svojom pametnom jaknom

Često se organiziraju i natjecanja za informatičare, takozvani hackathoni, a naći ćeš ponešto i ako izrađuješ mobilne aplikacije ili pak ako dobro snalaziš u poduzetničkim vodama. Tako su primjerice nedavno studenti bacili na pisanje projekata za natjecanje Hrvatska pamet Hrvatskoj. Natjecali su se u tri kategorije – Izvorno hrvatsko, Poduzetna te Inovativna Hrvatska. U prvoj je kategoriji odnijela ideja računalne igre Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Nagradu od 21 tisuću kuna u drugoj kategoriji osvojila je ideja bilja&bilje bilježnica koje mirisom i bojom potiču kognitivne sposobnosti. Treća pobjednička ideja je Fit Foods, internet trgovina za kupovinu specijalizirane hrane, koja korisnike među ostalim savjetuje i izrađuje im programe prehrane.

Studentsko natjecanje “Hrvatska pamet Hrvatskoj”

Ako imaš poslovnih ideja, vjerojatno ćeš najlakše pronaći neki otvoreni natječaj, a na takva i brojna drugačija natjecanja također možeš dospjeti i zahvaljujući studentskim udrugama, a na raspolaganju ti stoji i treća opcija.

Otiđi na Erasmus

Bilo da ideš na razmjenu ili odraditi stručnu praksu u inozemstvu ovo je sjajan način da proširiš vidike, kako osobne, tako i profesionalne. Plaćene studentske prakse nisu rijetke, a ako se odlučiš na razmjenu preko Erasmusa imaš šansu dobiti stipendiju, da tvoj džep ne bi previše patio zbog širenja vidika. Ako o razmjeni nemaš dovoljno informacija i nemaš pojma tko bi mogao znati, i u tom slučaju stvar spašavaju studentske udruge, poput ESN-a.

ESN Hrvatska okuplja volontere superheroje

Kad si već osuđen na studentski život, izvuci iz njega maksimum. Nemoj dopustiti da ti studentski dani proklize kroz prste bez da iskoristiš šanse koje ti se pružaju.

Što napraviti nakon diplome?

Komentari