Svaki šesti student nakon diplome nema posla

Piše
Iva Bucić

Dec 21, 2016

Lani je u roku od tri godine nakon diplome posao našlo 76 posto mladih, što znači da je svaki šesti student sa sveučilišnog studija izvisio nakon nekoliko godina muke.

Jedan od glavnih razloga koji nas po ovom pitanju smješta na samo začelje liste europskih zemalja s Grčkom, Italijom, Ciprom, Španjolskom i Portugalom, zasigurno je nedovoljna spremnost na tržište rada, koja pak proizlazi iz nedostatka prakse tijekom studija. Od 2008. do 2015. godine broj mladih koji se uspio zaposliti nakon diplome pao je za čak deset posto.

Studentska je praksa neobavezna, ali i neophodna

No, unatoč crnim brojkama, broj studenata na sveučilišnim studijima uporno raste.  Naši se studenti najčešće odlučuju za studije u području društvenih i humanističkih znanosti, a posebno su popularni studiji ekonomije, poduzetništva i prava, koje u Hrvatskoj pohađa čak 41 posto studenata. Na razini EU prosjek iznosi tek 34 posto.

Svake se godine na hrvatske sveučilišne studije upisuje sve više studenata, no valja istaknuti kako ih mnogo i odustane od studija – primjerice, u akademskoj godini 2014./2015. otprilike 40 tisuća studenata bilo je upisano u prvu godinu sveučilišnog studija, 35 tisuća u drugu godinu, a malo više od 20 tisuća u treću godinu.

Skoro pola brucoša na ICT studijima odustane od faksa

Istovremeno, broj studenata na  veleučilištima i visokim  školama već godinama polako opada, ali zato studenti stručnih studija češće pronađu posao, mahom zbog toga što rade tijekom studija, pa nakon diplome ostanu raditi kod istog poslodavca.

Više pročitajte u publikaciji Europske komisije.

Komentari