Ubuntu kontribucionizam: Učenju nije mjesto u učionicama

Piše
Iva Bucić

svibnja 01, 2016

Umjesto da sjede u učionici i uče nešto iz udžbenika, učenici bi trebali vještine učiti od majstora, smatra Michael Tellinger, autor koji je skovao ideju kontribucionizma – ideju o svijetu koji ne pokreće novac, nego ljudi.

Današnji obrazovni sustav je sustav za indoktrinaciju, pranje mozga i porobljavanje koji oduzima djecu njihovim roditeljima na 12 godina te im glavu napuni lažima i programira ih da se boje autoriteta, da automatski poštuju autoritet i slušaju ga bez ikakvog propitkivanja. Dakle, on pretvara našu djecu u buduću poslušnu radnu snagu, i to je sve, smatra Tellinger.

On je stoga, po uzoru na drevnu afričku filozofiju zvanu ubuntu, osmislio ideju kontribucionizma. To je, naime, ideja o globalnom društvu bez novca, vođeno principima zajedništva. Svi, smatra Tellinger, mogu pridonijeti dobrobiti zajednice svojim talentima i vještinama. Međutim, problem današnjeg obrazovnog sustava je u tome što ne razvija ni talente ni vještine.

Obrazovanje se danas provodi na način koji nema nikakve veze s poučavanjem djece i odraslih ikakvim vještinama za život, bilo kakvom načinu preživljavanja. U školi učimo sve te predmete koji nemaju veze s vještinama za život ili preživljavanje, kaže i dodaje kako posao nije ništa drugo nego sustav ropstva.

Kad vas korporacija više ne bude trebala, odbacit će vas. Korporacija će nastaviti postojati, a ljudi i dalje umiru jer su ih korporacije odbacile. Zato je korporacijska struktura tako opasna za čovječanstvo jer je sustav korporativne strukture nečovječan. Zato ga i moramo napustiti. Prestanimo se natjecati i počnimo surađivati!

Prvi korak u realizaciji njegove ideje jest određivanje projekata važnih za zajednicu. Svakog od njih provodio bi majstor-obrtnik, od kojeg bi mlađi naraštaji mogli učiti. U društvu bez novca, u zamjenu za struju, vodu i hranu, građani bi morali tri sata tjedno provesti radeći na jednom od projekata.

Tellinger je svoju ideju odlučio i realizirati pa je u Južnoafričkoj Republici, gdje živi, oformio stranku Ubuntu. Cilj mu je zaustaviti korporatističko porobljavanje građana i u djelo provesti filozofiju kontribucionizma. Izbori ga očekuju u kolovozu.

Pogledajte epizodu emisije Na rubu znanosti u kojoj je Tellinger detaljno predstavio svoju viziju svijeta i objasnio povijest i budućnost filozofije kontribucionizma.

Komentari