Zaključen još jedan uspješan Hanžek

Piše
Boris Čulić

Sep 07, 2016

U utorak navečer završeno je 66. izdanje Memorijala Borisa Hanžekovića – Hanžek na atletskom stadionu Mladost u Zagrebu. Održana su natjecanja u muškoj i ženskoj konkurenciji u 15 različitih disciplina, od kojih je Hrvatska imala predstavnike u njih 11.

Na ovogodišnjem Hanžeku nastupilo je više sudionika ovoljetnih Olimpijskih igara, a među njima su i naše tri olimpijke – Sandra Perković, Ana Šimić i Andrea Ivančević. Svoj je nastup nažalost morala otkazati Sara Kolak, pobjednica u bacanju koplja iz Rio de Janeira.

sandra 2

Počnimo s našim predstavnicima. Sandra Perković očekivano je osvojila zlato u bacanju diska s hicem od 67,86 metara i tako završila sezonu bez ijednog poraza! Iza nje su se našle Nadine Muller i srebrna iz Ria Melina Robert-Michon čiji su diskovi letjeli na 62,46, odnosno 61,42 metara. Zlatnu medalju osvojio je i najbolji hrvatski skakač s motkom Ivan Horvat, koji je s preskočenih 5,70 metara izjednačio svoj najbolji rezultat karijere.

Na 100 metara s preponama Andrea Ivančević osvojila je srebro s vremenom 12,88 sekundi, samo dvije stotinke brže od trećeplasirane Jasmin Stowers, dok je zlato otišlo u ruke Amerikanke Dawn Harper-Nelson. Još su četiri hrvatska predstavnika osvojila medalje. U utrci na 400 metara tri najbolja rezultata pripala su Hrvatima, no kako je sedam od osam sudionika utrke bilo iz Hrvatske, to nije iznenađujuće. Zlato je osvojio Mateo Ružić, srebro Mateo Kovačić, dok je bronca pripala Hrvoju Čukmanu. Još jedno odličje, ono srebrnog sjaja, osvojio je Marino Bloudek u utrci na 800 metara, oborivši svoj osobni rekord koji sada iznosi 1:50:40 minuta.

Hrvatska predstavnica u skoku u vis Ana Šimić nije imala svoj dan, kao ni ostale visašice. Ana je zauzela tek peto mjesto s preskočenih 1,85 metara, tri puta rušeći letvicu na visini 1,89 metara, što je na kraju bila i pobjednička visina. Prvo mjesto zauzela je Svetlana Radzivil, druga je bila Yuliya Levchenko, a treće mjesto pripalo je Iryni Gerashchenko; sve tri atletičarke preskočile su 1,89 metara.

Oboren je i jedan rekord mitinga, u disciplini skok u dalj za žene. Sjajna skakačica iz susjedne nam Srbije Ivana Španović skočila je 7,03 metara, što je bilo više nego dovoljno za zlatnu medalju i popravljanje rekorda mitinga za 24 centimetra. Dosadašnji rekord držala je od 2012. godine Shara Proctor, koja je ovaj puta završila treća s preskočenih 6,55 metara. Srebrna je medalja otišla u ruke Jazmin Sawyers koja je preskočila 6,68 metara.

Zanimljive su, kao i uvijek, bile utrke na 100 i 200 metara. Zlato je na 100 metara odnio uvijek dragi gost Asafa Powell s vremenom 10,01 sekundi, samo pet stotinki brže od drugoplasiranog Joela Fearona i devet stotinki brže od trećeg Jamesa Dasaoloua. Zlato na 200 metara odnio je Aaron Brown uz vrijeme 20,15 sekundi, srebro je s vremenom 20,23 sekundi osvojio Ramil Guliyev, dok se Daniel Talbot zadovoljio broncom uz vrijeme 20,39 sekundi.

Još ćemo izdvojiti pobjedu Zuzane Heijnove na 400 metara s preponama, te pobjedu  mlade i vrlo perspektivne Amerikanke Courtney Okolo u utrci na 400 metara, koja je iza sebe ostavila favoriziranu i puno iskusniju sunarodnjakinju Natashu Hastings.

Malo poslije 21 sat završena je posljednja utrka i natjecateljski dio 66. Memorijala Borisa Hanžekovića bio je zaključen. Natjecatelji su generalno bili zadovoljni ambijentom i atmosferom, iako je vrijeme moglo biti i povoljnije. Na svu sreću kiša nije ometala sportaše, ali su zato ukupan dojam u manjoj mjeri kvarili vjetar i niska temperatura.

Kada se sve rezimira, možemo biti zadovoljni kvalitetom mitinga na Mladosti, kao i nastupima naših atletičara koji su nošeni publikom osvojili ukupno sedam medalja.

Naslovna fotografija: Zagreb meeting