Čitajte između redaka i razvijte medijsku pismenost

Piše
Ana Leko

Feb 20, 2017

Čitajmo između redaka – Priručnik za razvoj medijske pismenosti naziv je publikacije koja je nastala kao rezultat obrazovnih aktivnosti koje provode udruge GONG i Kurziv, a odnedavno je dostupna za slobodno preuzimanje i dijeljenje.

Demokratsko društvo iznimno je složen organizam, trajno u nastajanju i trajno u mijeni. Njegovo temeljno svojstvo participacije, odnosno sudioništva građana u procesima donošenja odluka i različitih poluga utjecaja koje dionici u društvu imaju, čini ga nestalnim i podložnim kontinuiranoj promjeni, razvoju i, da budemo optimistični, napretku. U tim procesima jednu od ključnih uloga igraju mediji svojom ulogom posredovanja informacija kroz koje informiraju, upućuju, obrazuju i uključuju građane u pristup informacijama, oblikovanje stavova i donošenje odluka. Kako bismo razumjeli načine na koje se mediji ponašaju, na koji način oblikuju poruke, kako ispunjavaju svoju ulogu, važno je razumjeti i na koji je način organizirano medijsko polje i kako se ono oblikuje te koji sve procesi utječu na njegove promjene i transformacije, piše u uvodu o publikaciji na webu Kulturpunkta.

Svijet bi bilo nemoguće zamisliti bez medija, svih oblika i vrsta, a ti isti mediji imaju ključnu ulogu u informiranju građana o svemu što nas okružuje i što se događa u našoj neposrednoj blizini, ali i u cijelom svijetu.

Tehnologija rapidno napreduje, a to utječe na količinu informacija kojima smo izloženi putem medija. U tom prijenosu informacija, svjesno ili nesvjesno, interpretacije su raznovrsne. Međutim, prateći medijski sadržaj može se primjetiti da postoje i problemi. Nepotpune ili čak netočne informacije, izvlačenje iz konteksta ili stavljanje u neki drugi samo su neki od primjera svjesne ili nesvjesne manipulacije onih koji te informacije konzumiraju.

Upravo zbog svega toga nastala je publikacija Čitajmo između redaka – Priručnik za razvoj medijske pismenosti i to kao rezultat obrazovnih aktivnosti za učitelje i mlade koje provode udruge GONG i Kurziv.

Publikacija obuhvaća pet tematskih poglavlja:

  • medijsko obrazovanje i pismenost
  • abeceda medijskog polja: medijski sustav i politika
  • kritičko čitanje medija
  • produkcija – stvaranje medijskog sadržaja
  • javne komunikacije o obrazovnim aktivnostima i aktivnostima u zajednici

Svaka od ovih tema obrađena je u teorijskom dijelu s navedenim korištenim izvorima, a zatim i preporuke vježbi za mlade.

Autori i autorice tekstova u priručniku su Martina Horvat, Antonija Letinić, Janja Sesar, Jelena Berković, Matija Mrakovčić, Martina Kontošić, Vatroslav Miloš i Domagoj Morić, a uredile su ga Antonija Letinić, Martina Horvat, Janja Sesar i Matija Mrakovčić. Dizajn i prijelom potpisuju Bernarda Cesar i Marija Juza.

Publikaciju slobodno preuzmite ovdje, a sve dodatne informacije možete pronaći na webu.

Komentari